Streda 15. januára, 2025
Na snímke zľava líder opozičného PS Michal Šimečka a premiér Robert Fico (Smer-SD). (Foto: FB / Michal Šimečka • Progresívne Slovensko / Robert Fico)

R. Fico je druhým najlepšie zarábajúcim premiérom v EÚ, opozícia sa ho chystá odvolávať

Slovenská opozícia podáva návrh na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica. Zjednotené opozičné strany PS, KDH, SaS, Demokrati a hnutie Slovensko chcú týmto krokom signalizovať, že sú pripravené spolupracovať na ochrane demokratického smerovania Slovenska v Európe. Premiér Fico dva dni predtým sám pripustil možnosť predčasných volieb v prípade, že parlament nebude schopný efektívne fungovať a upozornil na narastajúce napätie vo vlastnej koalícii. Na odvolávanie vlády uvádza opozícia viacero dôvodov. Kým slovenský premiér patrí medzi špičku v príjmoch, bežný občan má v priemere majetok vo výške 9 160 eur. Slovensko sa tak v rebríčku čistého finančného majetku na osobu umiestňuje na 41. mieste, ďaleko za USA či susednou Českou republikou.

Opozícia sa zjednotila proti Ficovi

Opozícia vysiela signál, že je schopná spolupracovať, aby zabezpečila budúcnosť Slovenska ako demokratickej krajiny, ktorej ukotvenie je v Európe. Podáva spoločný návrh na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica (Smer-SD). Na spoločnej tlačovej konferencii to uviedli zástupcovia PS, KDH, SaS, Demokratov a hnutia Slovensko.

„Robert Fico opustil Slovensko. Miesto toho, aby bol vo svojej vlasti a venoval sa problémom, ktoré ľudí trápia, tak lieta po svete, klania sa diktátorom, užíva si luxus niekde vo Vietname, uráža našich susedov a partnerov a rezignoval na vládnutie. Takýto premiér je Slovensku nanič,“ skonštatoval líder najsilnejšej opozičnej strany Michal Šimečka (PS).

Podľa šéfa progresívcov za týmto návrhom nestojí len 71 opozičných poslancov Národnej rady SR, ale prikláňajú sa k nemu aj niektorí koaliční poslanci. Povedal, že minimálne 4 poslanci sa verejne stotožnili s textom uznesenia, či jasne dali najavo svoj nesúhlas s tým, aby predseda vlády svojvoľne menil smerovanie zahraničnej politiky.

Premiér pripúšťa možnosť predčasných volieb

Premiér Fico v relácii V politike na TA3 sám pripustil, že ak parlament nebude dlhodobo schopný schvaľovať zákony, krajina smeruje k predčasným voľbám. Funkčnosť parlamentu by podľa neho mali zabezpečiť lídri koaličných strán – Andrej Danko (SNS) a Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Slovenskej národnej strane a politickej strane Hlas sa rozpadli alebo sa rozpadávajú poslanecké kluby a sú problémy s počtami. Veď ja to vnímam,“ poznamenal premiér.

Napätie v koalícii odštartovali traja poslanci okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený), ktorí sa do parlamentu dostali ako nestraníci na kandidátke SNS. V novembri minulého roka prestali hlasovať s koalíciou, pokiaľ nebudú zapojení do politických rozhodnutí koalície. Ich „odchodom“ klesla parlamentná väčšina Smeru, SNS a Hlasu na hraničných 76 hlasov, čo spôsobuje komplikácie pri absencii koaličných poslancov, napr. zo zdravotných dôvodov.

Na decembrovej schôdzi sa k nespokojným pridali aj štyria poslanci Hlasu (Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš, Roman Malatinec a Ján Ferenčák), ktorí začali odporovať niektorým vládnym a koaličným návrhom.

Ďalšou možnosťou riešenia patovej situácie – faktickej nefunkčnosti parlamentu – je podľa slov premiéra zmena koaličnej zmluvy a prehodnotenie rozdelenia ministerstiev. Fico poukázal na to, že SNS a Hlas majú vzhľadom na počet poslancov viac ministrstev, ako by im malo patriť.

Fico je druhým najlepšie zarábajúcim premiérom v EÚ

Dôvodov na pád Ficovej vlády je podľa opozície veľa. Od zahraničnej politiky „na všetky štyri svetové strany“, zanedbávania riešenia domácich problémov, cez ekonomické zlyhania, nenaplnené predvolebné sľuby, až po nekonanie v záujme občanov a slúženie oligarchom.

Opozícia vláde vyčíta, že minulý rok pristúpila ku konsolidácií a schválila konsolidačný balíček. Jeho súčasťou je zvýšenie DPH, zdražovanie diaľničnej známky, či zavedenie kontroverznej transakčnej dane, ktorá podľa odborníkov bude „dusiť“ našu ekonomiku. Na druhej strane si vláda začiatkom minulého roka takmer zdvojnásobila platy a v rámci tzv. lex atentát má premiér Fico zabezpečenú doživotnú rentu.

Fico sa v rebríčku za rok 2024 dostal medzi najlepšie zarábajúcich premiérov krajín EÚ. Patrí mu strieborná priečka. Jeho ročný brutto príjem predstavuje 132 000 eur. Rebríček je zostavený na základe pomeru ročnej hrubej mzdy lídra krajiny k priemernej ročnej hrubej mzde v danej krajine. Najvyššiu mzdu v rámci európskeho regiónu má jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán.

Nie až také priaznivé poradie však zastávame v zozname zostavenom za rok 2023 na základe čistého finančného majetku prepočítaného na osobu. V celosvetovom meradle sa priemerný Slovák ocitá na 41 mieste. Hodnota majetku na osobu Slováka je vyčíslená na čiastku 9 160 eur. Pre porovnanie, na prvom mieste sú Spojené štáty s čiastkou 260 320 eur. Naši západní suseda Češi sú na 24. mieste so sumou 31 910 eur na osobu.

Prečítajte si aj