Streda 22. januára, 2025
Ilustračný obrázok foto: rawpixel.com on Freepik
,

Obchoduje sa už aj s počasím. A na finančných trhoch zažíva boom

V snahe chrániť sa pred následkami prírodných katastrof poisťovne už dlho ponúkajú rôzne finančné „produkty“. Niekoľko rokov sú však na trhu už aj finančné deriváty, ktorých podstatou je preniesť riziko neželaného počasia na niekoho iného.

Energetické spoločnosti, poľnohospodári, prevádzkovatelia solárnych a veterných elektrární, zábavné parky a ďalší burzoví obchodníci si dojednávajú deriváty na počasie, aby sa zaistili proti výkyvom počasia alebo profitovali z rôznych vplyvov počasia.

Ako fungujú deriváty na počasie?

Napríklad prevádzkovateľ solárnej elektrárne uzavrie zmluvu, že v prípade nižšej intenzity slnečného svitu mu druhá strana zaplatí určitú sumu. Ak je však intenzita slnečného žiarenia vyššia, prevádzkovateľ zasa zaplatí druhej strane. Túto „stratu“ však môže prevádzkovateľ kompenzovať zárobkom za vyššiu produkciu elektriny pri slnečnom počasí (ak si odmyslíme výnimku záporných cien).

Výhodou derivátov počasia je, že na rozdiel od bežného poistenia nie je potrebné preukazovať skutočnú stratu. Deriváty počasia sa môžu dohodnúť na základe nameraných hodnôt – teplôt alebo zrážok na danom mieste, rýchlosti vetra, počtu hodín slnečného svitu alebo prietoku rieky. V Spojených štátoch sú často využívané tzv. hurikánové deriváty.

Na Chicagskej burze finančných a komoditných derivátov je možné obchodovať s kontraktmi na vývoj teploty v konkrétnych mestách v Spojených štátoch, Kanade, Európe, Japonsku a Austrálii.

Trh s derivátmi na počasie od 90. rokov zaznamenal rapídny rast

Počiatky derivátov na počasie siahajú do konca 90. rokov 20. storočia. Tento burzový trh neskôr expandoval nielen kvôli rozmarom počasia, ale aj kvôli rôznym špekulantom, ktorí sa snažili o rýchle zisky na finančných trhoch. Do roku 2023 sa podľa CME Group zvýšil medziročný objem obchodu s derivátmi na počasie o 260 % a jeho celkovú trhovú hodnotu odhadovali vlani subjekty v tomto odvetví na 25 miliárd dolárov.

Nárast derivátov súvisí aj so zvyšujúcim sa objemom výroby elektrickej energie z alternatívnych zdrojov, ktoré sú závislé na počasí. V dôsledku tejto závislosti rastie dopyt po vhodne štruktúrovaných derivátoch na počasie.

Obnoviteľné zdroje energie, extrémy počasia a expanzia trhu s derivátmi počasia

Matthew Hunt, vedúci britskej pobočky globálnej spoločnosti pre obnoviteľné zdroje energie Statkraft uviedol pre mediálnu agentúru Reuters, že používa „veľmi užitočné“ deriváty, aby sa ochránil proti riziku v prípade nedostatku veternej energie pre energetickú sieť.

„Predtým sa všetci strachovali, koľko ropy sa vyťaží. Teraz sa ľudia obávajú, koľko bude vetra a koľko slnka,“ povedal David Whitehead, jeden z riaditeľov spoločnosti Speedwell Climate vytvárajúcej mnohé dôležité indexy na trhu s počasím.

Podľa niektorých odborníkov trh s derivátmi počasia bude naďalej rásť kvôli extrémom počasia. „Existuje všeobecné presvedčenie, že extrémne udalosti (v počasí) budú častejšie a extrémnejšie. To tlačí trh,“ uviedol Peter Keavey, globálny riaditeľ energetických a environmentálnych produktov spoločnosti CME Group.

„Udalosti s extrémami počasia sú dobrým marketingom pre budúce kontrakty na počasie,“ informoval Samuel Randalls, profesor na University College London zameraný na počasie a klímu.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj