Novoročný koncert v Primaciálnom paláci v Bratislave pripomenul bohaté dielo Mariána Vargu
Vo štvrtok 9. januára 2025 sa v priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave uskutočnil tradičný Novoročný koncert SAV. Slávnostné podujatie sa nieslo v znamení uznania zásluh predsedníčky Akadémie vied Českej republiky (AV ČR), prof. Evy Zažímalovej, ktorá sa pričinila o vybudovanie výnimočných vzťahov so Slovenskou akadémiou vied, ako aj pripomenutia bohatého umeleckého dedičstva fenomenálneho hudobníka Mariána Vargu.
Novoročný koncert SAV sa tešil mimoriadnemu záujmu pracovníkov, partnerov a priateľov Slovenskej akadémie vied. Podujatia sa zúčastnila aj manželka Mariána Vargu Jana Vargová.
Publikum si vypočulo program s názvom Piesne a hry prinášajúci novú, nesmierne atraktívnu podobu piesní Mariána Vargu v klasicko-improvizačnej, intímnej forme súčasného hudobného jazyka.
Umeleckému zážitku predchádzalo ocenenie obdivuhodnej osobnosti vedy, s ktorou má Slovenská akadémia vied vybudované mimoriadne blízke vzťahy. Tie sa pretavili do dlhodobej výnimočnej medziakademickej spolupráce. SAV udelila svoje najvyššie ocenenie, Zlatú medailu SAV, profesorke Eve Zažímalovej, predsedníčke Akadémie vied Českej republiky za dielo v oblasti vedy a kultúry, ktoré prispelo k zvýšeniu vedeckého kreditu SAV na Slovensku i v zahraničí.
Profesorka Eva Zažímalová je odborníčkou v oblasti anatómie a fyziológie rastlín. Vedeckú hodnosť získala na Ústave experimentálnej botaniky ČSAV, kde od roku 1983 pracuje ako vedecká pracovníčka. Zaoberá sa výskumom fytohormónu auxínu – jeho metabolizmom a molekulárnymi procesmi v rastlinných bunkách.
„Pojem Auxín pochádza z gréckeho auxein, čo znamená predlžovať sa, rásť. Názov získal pre svoju schopnosť urýchľovať rast mladých častí stoniek a koleoptýl,“ spresnil v laudáciu podpredseda SAV pre vedu výskum a inovácie prof. Peter Samuely.
Profesorka Zažímalová od roku 2013 pôsobí vo vedení AV ČR, kde bola poverená agendou hodnotenia pracovísk. V roku 2017 bola zvolená za predsedníčku AV ČR na prvé a v roku 2021 na druhé funkčné obdobie.
„Pre Slovenskú akadémiu vied je jej sesterská akadémia referenčnou inštitúciou, na ktorú sa odvoláva pri všetkých vnútorných aj vonkajších rokovaniach. V náročnom období našej dvojnásobnej transformácie bolo pre SAV tiež dôležité, že v pani predsedníčke získala veľkú podporovateľku, ktorá nám vždy poskytla cenné rady a morálnu oporu. Dlhoročné nadštandardné vzťahy s vedením českej akadémie sa prejavujú aj v praktickej rovine, napríklad v spoločnej grantovej schéme na podporu interdisciplinárneho výskumu,“ zdôraznil P. Samuely.
Zlatú medailu SAV si prof. Eva Zažímalová prevzala z rúk predsedu SAV prof. Pavla Šajgalíka. Vo svojej ďakovnej reči zdôraznila, že si toto vyznamenanie nesmiernej váži a považuje ho za ocenenie, ktoré patrí nielen jej, ale celému tímu, s ktorým spolupracuje.
Prítomným sa následne prihovoril predseda SAV Pavol Šajgalík a v úvode svojho príhovoru vysvetlil výber hudobného programu večera. „Marián Varga bol nielen geniálny hudobný skladateľ, ale aj vynikajúci hráč na organ a hudobný vizionár. Jeho nápad použiť organ v modernej hudbe predstihol dobu. Vargov príbeh ilustruje, ako talent, neštandardné myslenie, odvaha a trochu slobody môžu priniesť úspech. Aké presné, aké symptomatické aj pre nás, čo sa pohybujeme vo svete vedy. Som hlboko presvedčený, že umenie a veda sú brat a sestra, možno dvojičky. Krásne matematické termíny KONVERGENCIE a DIVERGENCIE v názvoch Vargovych platní môžeme čítať ako symbolický most medzi umením a vedou,“ priblížil predseda SAV.
Zároveň pripomenul, že rok 2025 bude pre akadémiu prelomový. „Mení sa pilot, posádka lietadla, menia sa osoby a obsadenie. Verím, že sa principiálne nezmení podstata hry, a to je podpora, kultivovanie dobrej vedy a odvaha k novým témam. S dôrazom na interdisciplinaritu. Slovensko potrebuje úspech, potrebuje získať opäť normálne, na skutkoch založené sebavedomie. Keď sa nám nedarí v hokeji či futbale, skúsme zažiariť na poli vedy. Som rád, že predsedom SAV sa stal špičkový a pritom mladý vedec. Je to významný signál pre obyvateľov Slovenska, že SAV absolútne a jasne chápe svoju úlohu v spoločnosti. Byť špičkovou vedeckou inštitúciou, presahujúcou hranice Slovenska. Mladosť v pozícii predsedu SAV je nóvum a som presvedčený, že je to novosť idúca tým správnym smerom,“ zdôraznil P. Šajgalík.
Program následne pokračoval samotným koncertom. Publiku sa predstavila umelecká zostava, ktorá sa spoločne po prvýkrát predstavila v roku 2020 s cieľom rozvinúť piesňovú tvorbu Mariána Vargu. Tvoria ju: klavirista Vladislav Šarišský, jeden z najdôležitejších súčasných pokračovateľov Mariánovej tvorby, talentovaná speváčka Sisa Fehér, fenomenálny trubkár Oskar Török a popredný slovenský violončelista Jozef Lupták, priateľ a spoluhráč Mariána Vargu.
V programe zazneli viaceré známe skladby ako Ľalia poľná, Slnečnice, Pomôž mi, Smutná ranná električka, Z ďatelín. Nechýbali ani piesne v nových úpravách Vladimíra Šarišského. Publikum vystúpenie ocenilo „standing ovation“.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK