Streda 15. januára, 2025
Ilustrácie (Epoch Times, Getty Images, Shutterstock)
»

Afrika sa pre mexické kartely stala kľúčovým článkom pri výrobe smrtiaceho fentanylu

Kartel Sinaloa využíva Juhoafrickú republiku ako vstupnú bránu na kontinent, kde má zriadené základne na výrobu fentanylu, uvádzajú americké policajné orgány.

Juhoafrické a medzinárodné orgány činné v trestnom konaní konštatujú, že mexická skupina organizovaného zločinu obvinená z podnecovania fentanylovej krízy v USA nedávno presunula výrobu smrtiacej drogy do Afriky. Kartel Sinaloa si podľa nich vybral Juhoafrickú republiku (JAR) za svoju hlavnú základňu predovšetkým kvôli jej silným obchodným väzbám s Čínou. V Číne sa vyrábajú chemikálie používané pri výrobe syntetického opioidu.

„V tejto fáze nie je pre fentanyl v Afrike veľký trh, takže veľká časť tejto drogy, ktorá sa vyrába v ilegálnych laboratóriách na kontinente, sa pašuje do Spojených štátov – najväčšieho trhu s fentanylom na svete,“ hovorí generálporučík Godfrey Lebeya, šéf jednotky The Hawks (Jastraby), poprednej policajnej vyšetrovacej jednotky v JAR.

Podľa štatistík amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zabilo predávkovanie drogami od roku 2021 odhadom 400 000 Američanov. Za väčšinu úmrtí je zodpovedný práve fentanyl. Ten sa legálne predpisuje na silné bolesti pre onkologických a iných pacientov, avšak zločinci v laboratóriách kopírujú jeho chemické zloženie a potom ho predávajú na čiernom trhu ako prášok, ktorý sa šnupe cez nos, fajčí alebo sa z neho vyrábajú tabletky vyzerajúce ako legálne opioidy na predpis, uvádza správa amerického Národného inštitútu pre zneužívanie drog (NIDA).

Toto analgetikum je 50-krát silnejšie ako heroín a 100-krát silnejšie ako morfín a už dva miligramy môžu zabiť.

Lebeya pre Epoch Times vysvetlil, že juhoafrickí „obchodníci s drogami a gangy napojené na kartel Sinaloa“ testujú miestne trhy s narkotikami. „Fentanyl sa už určite dostal do hľadáčika priekupníkov. Vieme to, pretože zatýkame podozrivých, ktorí ho majú v držbe, a oni nám hovoria: Chceme zistiť, či Juhoafričania dostanú chuť na fentanyl.“

„Je to veľmi znepokojujúce, pretože vidíme rozsah americkej krízy a nechceme, aby naša krajina išla rovnakou cestou,“ vraví policajt. Zároveň priznáva, že je potrebné byť realistický a pripustiť, že podobná tragédia sa môže zopakovať aj v JAR. „Fentanyl je omnoho lacnejší ako iné drogy kolujúce v Južnej Afrike, ako je kokaín a heroín, a Mexičania riadiaci užívanie fentanylu v Amerike sú teraz na našej pôde.“

V júli vykonali Jastraby raziu v „drogovom superlaboratóriu“, ako ho neskôr nazvali. Zariadenie bolo v prevádzke v provincii Limpopo na severe JAR, kde zhabali veľké množstvo metamfetamínu, malé množstvo fentanylu a približne 230 kilogramov chemikálií používaných na výrobu oboch drog.

Pri operácii bol zatknutý 57-ročný juhoafrický farmár Roelof Botha a traja mexickí občania. Všetci teraz čakajú na súd. Sú obvinení z výroby, obchodu a držby narkotík a prania špinavých peňazí. „Stále ešte vypočúvame tých chlapíkov z Mexika. Veľmi zhovorčiví nie sú, ale medzinárodní partneri nám poskytli informácie, že títo muži pracujú pre kartel Sinaloa,“ vysvetľuje Lebeya.

Lufuno Sadikiová, docentka kriminológie na Univerzite v Kapskom Meste, pre Epoch Times uviedla, že pre Mexičanov je „ľahké splynúť s miestnymi obyvateľmi“, pretože vyzerajú veľmi podobne ako zmiešané rasy Juhoafričanov. „Vyzerá to, akoby sa Mexičania, väčšinou z kartelu Sinaloa, prepájali s miestnymi gangmi a ukazovali im, ako na to,“ konštatuje a dodáva: „Výmenou za to Juhoafričania predstavia chlapov z kartelu dôveryhodným kontaktom v zločineckom podsvetí a skorumpovaným úradníkom.“

Podľa profesora Anthonyho Minnaara, experta na riadenie bezpečnostných rizík z Univerzity Limpopo, JAR priťahuje skupiny organizovaného zločinu z viacerých dôvodov. „Je to najbohatšia ekonomika kontinentu s bankovým systémom, ktorý je medzinárodne prepojený, ale má diery. Krajina má dobre zavedené vlastné drogové trhy a veľký počet gangov pašujúcich drogy,“ domnieva sa profesor Minnaar.

„JAR ponúka aj pravidelné letecké spojenie so Strednou a Južnou Amerikou, pričom jej prístavy denne navštevujú lode registrované v Mexiku. Potom má veľký objem obchodu s Čínou a zločinci ukrývajú chemikálie používané na výrobu kryštalického pervitínu a fentanylu v kontajneroch pochádzajúcich z Číny. JAR má tiež vysokú úroveň korupcie úradníkov,“ vymenúva nevýhody svojej krajiny profesor Minnaar.

Profesor Francois Steyn, vedúci katedry kriminológie na University of the Free State, pre Epoch Times povedal, že kartel Sinaloa „je pravdepodobne v JAR dlhšie, ako si myslíme“, možno dlhšie ako desať rokov. „Dôkazy o tom zbierame až teraz, pretože naše systémy sa za posledných približne päť rokov zlepšili a zlepšila sa aj naša spolupráca s americkými orgánmi činnými v trestnom konaní,“ vysvetlľuje.

Policajt v mexickom štáte Sinaloa pomáha 4. júna 2019 pri likvidácii jedného z troch tajných laboratórií na výrobu nelegálnych syntetických drog, najmä metamfetamínu, v mexickom meste El Dorado (Rashide Frias/ AFP via Getty Images)

V septembri 2022 zadržali príslušníci Colnej a pohraničnej ochrany USA v Louisville v štáte Kentucky balíček odoslaný z JAR obsahujúci dostatok kokaínu a fentanylu na zabitie 220 000 ľudí. „Ten fentanyl musel byť vyrobený v JAR alebo niekde inde v Afrike. Ak to tak nebolo, aj tak je jasné, že Južná Afrika je využívaná ako sprostredkovateľ, cez ktorý sa fentanyl a iné narkotiká dostali na americký trh a iné trhy,“ vysvetľuje profesor Steyn.

V januári 2024 našla polícia pervitín a fentanyl v hodnote 37 miliónov randov (približne 1,88 milióna eur) ukryté v ozdobách na kryte kontajnera na medzinárodnom letisku OR Tambo v Johannesburgu. Zásielka smerovala na Nový Zéland.

Obžaloba uviedla, že fentanyl je hlavnou príčinou úmrtia Američanov vo veku od 18 do 49 rokov. V jednom období zomieralo denne v USA na predávkovanie syntetickými opioidmi vrátane fentanylu v priemere 97 ľudí .

Podľa Národného hodnotenia drogových hrozieb na rok 2024, ktoré vypracoval Úrad pre kontrolu drog USA (DEA), sú kartely Sinaloa a Jalisco hlavnými a najnebezpečnejšími zločineckými organizáciami v Mexiku. Správy DEA v posledných rokoch poukazujú na to, že kartel Sinaloa „vyváža“ svoje „skúsenosti s tajnými laboratóriami do Afriky“.

Podľa hodnotenia kartely Sinaloa a Jalisco prevádzkujú „rozsiahle globálne dodávateľské reťazce, od prekurzorových chemikálií až po výrobné zariadenia, a riadia zložitú sieť kriminálnikov zahŕňajúcu medzinárodných prepravcov, cezhraničných dopravcov, skorumpovaných úradníkov, staviteľov tunelov, fiktívne spoločnosti, osoby zaoberajúce sa praním špinavých peňazí a ďalších.“

Podľa profesora Minnaara je „skvelé“, že JAR „zasahuje“ proti výrobe fentanylu, ale „musí sa tiež snažiť zastaviť tok chemických prekurzorových chemikálií“ z Číny do krajiny. „Výrobu pervitínu a fentanylu nezastavíme zatknutím niekoľkých Mexičanov. To môžeme dosiahnuť len legislatívou, ktorá prísne obmedzí dovoz chemikálií z Číny,“ hovorí.

Je to však „ošemetné“, poznamenáva profesor Steyn, keďže Čína je najväčším obchodným partnerom JAR. „Ak chceme zastaviť zločin, musíme dať politiku bokom a ignorovať úzke vzťahy vlády s Pekingom. Musíme riskovať, že Peking urazíme, inak sa v tomto boji nikam rýchlo nedostaneme,“ myslí si. Podľa neho by si politici jeho krajiny mali vziať príklad z USA.

Tamojšia vláda zasiahla proti dovozu chemikálií z Číny. V októbri 2024 Bidenova administratíva obvinila osem chemických spoločností a osem zamestnancov sídliacich v Číne z pokusu o distribúciu syntetických opioidov a chemických prekurzorov používaných na výrobu drog. „Globálny dodávateľský reťazec fentanylu, ktorý sa končí smrťou Američanov, sa často začína v chemických závodoch so sídlom v Číne,“ uviedol vtedy vo vyhlásení generálny prokurátor USA Merrick Garland.

„Za účelom narušenia tohto kritického článku v dodávateľskom reťazci fentanylu ministerstvo spravodlivosti tieto spoločnosti agresívne vyšetrovalo a stíhalo. Budeme sa naďalej zameriavať na každú organizáciu a jednotlivca, ktorí podporujú smrtiaci obchod s drogami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa dokumentu niektoré zo zaangažovaných čínskych spoločností „boli v minulosti úspešné pri poskytovaní stabilných dodávok svojich produktov klientom v Mexiku a Spojených štátoch po celé roky“.

„Jedna zo spoločností dokonca uviedla, že každý mesiac posiela viac ako 20 kilogramov [syntetických opioidov alebo prekurzorových chemikálií] do USA, Afriky, Kanady a ďalších krajín,“ uvádza vyhlásenie.

V roku 2023 americká vláda označila JAR za jednu z krajín „identifikovaných ako hlavný zdroj prekurzorov alebo základných chemikálií používaných pri výrobe nezákonných narkotík“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj