5 rokov po vypuknutí epidémie vo Wuchane: WHO opäť žiada Čínu údaje o vypuknutí covidu-19
Úrad OSN pre zdravie uviedol, že tieto údaje sú potrebné na pochopenie pôvodu covidu-19.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 30. decembra 2024 opätovne zopakovala svoju žiadosť, aby čínsky režim zdieľal dáta a umožnil prístup k informáciám, ktoré by pomohli určiť pôvod covidu-19, pri príležitosti piatich rokov od objavenia sa infekcie v čínskom meste Wuchan.
„Je to morálna a vedecká povinnosť,“ uviedla organizácia vo svojom vyhlásení. „Bez transparentnosti, zdieľania informácií a spolupráce medzi krajinami nedokáže svet adekvátne predchádzať budúcim epidémiám a pandémiám.“
Svet je dodnes v neistote ohľadom toho, ako pandémia v Číne vznikla. Vládnuca Čínska komunistická strana (ČKS) totiž prísne kontrolovala informácie o víruse a trestala lekárov, novinárov a ďalšie osoby, ktoré sa snažili odovzdať neskreslené informácie týkajúce sa pandémie covid-19.
Dňa 2. decembra 2024 zverejnil republikánmi vedený dozorný podvýbor výsledky dvojročného vyšetrovania, ktoré poukázalo na to, že čínsky režim sa spolu s americkými vládnymi úradmi a členmi medzinárodnej vedeckej komunity usiloval zatajiť fakty o pôvode pandémie.
Identita „pacienta nula“ zostáva naďalej záhadou. Zatiaľ čo zdravotnícke orgány vo Wuhane konštatovali, že prvý prípad bol zistený 8. decembra 2019, správy v médiách naznačujú, že najskorší zdokumentovaný pacient, muž vo veku 70 rokov, ochorel už 1. decembra 2019, čo predchádza oficiálne uvádzanému dátumu wuchanských zdravotníckych úradov.
Uniknuté dokumenty, ktoré získal denník Epoch Times, vyvolali ďalšie otázky ohľadom oficiálnej časovej osi. Z dokumentov vyplýva, že nemocnice vo Wuchane začali liečiť pacientov s príznakmi podobnými covidu už v septembri 2019.
WHO vo svojom reflexívnom vyhlásení pripomenula, že jej kancelária v Číne zaznamenala 31. decembra 2019 oznámenie wuchanskej zdravotníckej komisie o prípadoch „vírusového zápalu pľúc“.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v reakcii uviedlo, že Čína „zdieľala najviac dát a výsledkov výskumu“ v rámci medzinárodného spoločenstva.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na tlačovej konferencii 31. decembra 2024 uviedla, že čínsky režim podporoval a podieľal sa na vedeckom úsilí zistiť pôvod vírusu a „dôrazne odmieta akúkoľvek formu politickej manipulácie“.
„Pohnanie Číny k zodpovednosti“
Režim odmietol výzvy zdravotníckej organizácie OSN pre transparentnosť v otázkach globálnej zdravotnej krízy. Až v januári 2021 Peking umožnil tímu odborníkov vedených WHO vykonať štvortýždňovú štúdiu vo Wuchane a jeho okolí. Cieľom bolo vyšetriť pôvod pandémie.
Táto návšteva však bola obmedzená na prísne kontrolované činnosti a členovia tímu mali zakázané stýkať sa s miestnou komunitou. Čínske úrady tento krok zdôvodnili opatreniami proti covidu-19. Počas tejto misie tím požadoval prístup k údajom o pacientoch v 174 prípadoch infekcie, ktoré čínske úrady identifikovali v decembri 2019. Dostali však len ich súhrn, podotkol austrálsky mikrobiológ Dominic Dwyer, člen tímu.
WHO zverejnila po návšteve správu, že ochorenie sa pravdepodobne prenieslo na ľudí z netopierov, a označila teóriu o úniku z laboratória za „extrémne nepravdepodobnú“. Tento záver však nebol definitívny a generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že sú potrebné ďalšie štúdie a údaje.
Čínsky režim vyhlásil, že ďalšie návštevy nie sú potrebné, a snažil sa presmerovať vyšetrovanie na skoré prípady v iných krajinách. Od začiatku roka 2020 viedla Čínska komunistická strana aj dezinformačnú kampaň, keď jej ministerstvo zahraničných vecí a ambasády v USA propagovali nepodložené konšpiračné teórie, že pandémia začala na americkej pôde. Kampaň sa zosilnila s rastúcim tlakom na Čínu, aby vysvetlila, ako svojou počiatočnou cenzúrou ovplyvnila globálnu reakciu na pandémiu.
Nedávna správa nestrannej komisie zvolaná nadáciou Heritage Foundation odhadla, že do decembra 2023 presiahli ekonomické náklady pandémie len v Spojených štátoch 18 biliónov dolárov, čo predstavuje približne 13 % čistého bohatstva krajiny v danom roku.
„Je kľúčové, aby sa Spojené štáty prevzali vedúcu úlohu a pohnali ČKS k zodpovednosti za jeden z najkatastrofálnejších pokusov o utajenie v histórii,“ zdôraznil Derrick Morgan, výkonný viceprezident washingtonského think tanku, na akcii 8. júla vo Washingtone pri prezentácii 64-stranovej správy.
„Od vypuknutia epidémie v čínskom Wuchane uplynulo takmer päť rokov a nikto nepohnal Čínu k zodpovednosti. Oni veria, že im to prešlo. Nečinnosť však motivuje ČKS k pokračovaniu v tajnostkárskom, agresívnom a nebezpečnom správaní.“
John Ratcliffe, predseda komisie a nastupujúci riaditeľ CIA, na podujatí uviedol, že najlepším spôsobom, ako môže svet predísť ďalšej pandémii, je pohnať Peking k zodpovednosti. „Všetci sme prežili… najhoršiu pandémiu našich životov,“ povedal Ratcliffe. „Ale bolo by chybou predpokladať, že sa jednalo o poslednú.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK