Streda 15. januára, 2025
(Illustrácia The Epoch Times, Getty Images, Greater Manchester Police, National Crime Agency)
, ,

Groomingové gangy vo Veľkej Británii: sexuálne zneužívanie detí pretrváva dlhé roky

Kritici obviňujú britských politikov, že ignorujú alebo bagatelizujú gangy pakistanských mužov, ktorí v Anglicku nahovárajú a znásilňujú biele dievčatá. Tým podľa kritikov umožňujú, aby zneužívanie pokračovalo.

Prepis súdneho procesu s britským groomingovým gangom (pozostávajúceho z mužov pakistanského pôvodu) pôsobiaceho na severe Anglicka nedávno šokoval čitateľov z celého sveta. Miliardár Elon Musk sa taktiež vrhol na v Británii notoricky známu tému. Na platforme X zaútočil na labouristickú vládu premiéra Keira Starmera a rozvíril dlho tlejúcu debatu o tom, čo sa v Spojenom kráľovstve často označuje ako škandál „groomingových gangov“.

(Poznámka redakcie: Grooming = keď (väčšinou) dospelý človek osloví dieťa alebo mladého človeka s cieľom sexuálneho kontaktu. Človeka, ktorý takýto kontakt vyhľadáva, označujeme ako páchateľa alebo sexuálneho predátora.)

O aký škandál presne ide? Prečo trvalo tak dlho, kým sa systematické zneužívanie a znásilňovanie tisícov dievčat odhalilo?

Prečo si Musk a ďalší berú na mušku súčasného premiéra, keď sa škandál objavil pred viac ako desiatimi rokmi? A čo odhalili vyšetrovania?

Po celé desaťročia sa deti, konkrétne chudobné biele dievčatá v rôznych mestách severného Anglicka, stávali terčom útokov mužov pakistanského pôvodu a boli nimi zneužívané, zatiaľ čo – ako neskôr odhalili vyšetrovania, súdne prípady a reportéri – miestni úradníci pred zneužívaním zatvárali oči z obáv, že budú označení za rasistov alebo za narušiteľov dobrých vzťahov v komunite.

Trvalo desaťročia, kým sa celá vec dostala na svetlo sveta.

V 90. rokoch 20. storočia sa začali objavovať fámy, že muži pakistanského pôvodu žijúci v mestách severného Anglicka sa podieľajú na znásilňovaní detí. Napríklad rodičia zapojení do organizácie Coalition for the Removal of Pimping (Koalícia za odstránenie kupliarstva), neskôr premenovanej na Parents Against Child Exploitation (Rodičia proti zneužívaniu detí), sa v roku 2004 podieľali na vzniku dokumentárneho filmu, ktorý tvrdil, že biele školáčky boli v Bradforde zvádzané na sex s mužmi z Ázie.

Výsledkom bol film Edge of the City (Okraj mesta), ktorý mal byť odvysielaný na stanici Channel 4. Niekoľko hodín pred premiérou ho však z vysielania stiahli kvôli tvrdeniam, že Britská národná strana chce situáciu zneužiť – hlavný policajný inšpektor grófstva Západný Yorkshire sa vyjadril, že by to mohlo vyvolať rasové nepokoje. Proti dokumentu lobovali aj skupiny ako The National Assembly Against Racism (Národné zhromaždenie proti rasizmu).

Poslankyňa Ann Cryerová (Labouristická strana) zastupujúca bradfordskú oblasť Keighley v roku 2002 verejne vyjadrila obavy zo zneužívania dvoch dievčat vo svojom volebnom obvode. Stala sa tak prvou verejne činnou osobou v Británii, ktorá sa vyjadrila k obvineniam, že „mladí ázijskí chlapci“ v Západnom Yorkshire zvádzajú a zneužívajú neplnoleté biele dievčatá.

Jej strana, ktorá viedla krajinu v rokoch 1997 – 2010, sa od nej dištancovala. Cryerová povedala, že nikto nechcel nič vedieť, napriek tomu, že sa „neustále“ stretávala s políciou a sociálnymi úradmi Západného Yorkshire.

Deti kráčajú po ulici v anglickom meste Rotherham 6. októbra 2014. Vyšetrovanie odhalilo, že v Rotherhame bolo počas 16 rokov sexuálne zneužitých približne 1 400 maloletých. (Foto: Oli Scarff/AFP via Getty Images)

V roku 2014 Cryerová v denníku The Guardian uviedla, že podľa nej podobné príbehy počuli aj iní politici, ale rozhodli sa ich ignorovať. Dodala, že požiadala moslimského člena mestskej rady pakistanského pôvodu, aby sa so zoznamom 35 údajných páchateľov obrátil na predstaviteľov mešít. Imámovia údajne celú záležitosť odmietli so slovami: „S nami to nemá nič spoločné.“

V roku 2007 bojovníčka za práva žien a detí novinárka Julie Bindelová ako jedna z prvých v londýnskych novinách The Times informovala, že v mnohých mestách na severe Anglicka – v grófstvach Lancashire a Yorkshire – došlo k výraznému nárastu „kupliarstva“ v rámci ázijskej komunity. „Bol to veľmi nepríjemný scenár, v neposlednom rade preto, že mnohé z týchto zločinov mali identifikovateľný rasový prvok: gangy boli ázijské a dievčatá biele,“ napísala Bindelová.

„Zdalo sa, že politici a polícia sa zdráhajú uznať tento aspekt zločinov; ponechali to na matky obetí, aby sa v tom angažovali,“ doplnila.

Andrew Norfolk: vyšetrovanie denníka The Times 

Hoci došlo k trestnému stíhaniu, smerovalo do stratena. Schémy vyšli najavo, až keď jednotlivé body prepojil do schém Andrew Norfolk. Novinár londýnskeho denníka The Times sa už predtým významne podieľal na odhalení groomingového škandálu v Rotherhame. Najmenej 1 400 detí – dievčat vo veku 11 rokov – bolo opakovane znásilnených a sexuálne zneužitých útočníkmi v meste v Južnom Yorkshire.

Norfolk od roku 2011 napísal sériu mnohých článkov týkajúcich sa vyšetrovania groomingových gangov. Jedno takéto vyšetrovanie odhalilo dôvernú policajnú správu z roku 2010. Tá varovala, že v Južnom Yorkshire páchajú siete mužov pakistanského pôvodu ročne tisíce takýchto trestných činov. Páchatelia boli identifikovaní políciou, avšak neboli stíhaní.

Jeden z údajných trestných činov – za ktorý nebol nikto stíhaný – mal byť prípad 13-ročného dievčaťa. Dievča bolo nájdené o tretej hodine ráno polonahé v dome s veľkou skupinou ázijských mužov, ktorí ju nalievali vodkou.

Na snímke tínedžerka, ktorá tvrdí, že sa stala obeťou sexuálneho zneužívania a údajného groomingu v anglickom meste Rotherham 3. septembra 2014. (Foto: Christopher Furlong/Getty Images)

Napriek tomu, že sused nahlásil krik dievčatka polícii, úrady zatkli dieťa za opilstvo a výtržníctvo, avšak mužov nevypočúvali.

Norfolk za svoje reportáže získal prestížne novinárske ocenenia ako napríklad Cenu Paula Foota v roku 2012, Orwellovu cena v roku 2013 a ocenenie novinár roka na Britských novinárskych cenách v roku 2014. V rozhovore pre BBC v roku 2024 povedal, že aj on sám „masívne podcenil“ rozsah zneužívania detí. „Zaobchádzalo sa s nimi ako s podľuďmi kvôli potešeniu týchto mužov,“ povedal.

Norfolk skonštatoval, že keď sa snažil získať reakcie od policajných zložiek a prezídií, narazil na „zradné mlčanie“.

Štúdia Úradu komisára pre deti z roku 2012 uskutočnená počas vlády konzervatívcov bola prvou, ktorá stanovila rozsah sexuálneho zneužívania detí a mladistvých v Británii. V rokoch 2010 až 2011 identifikovala 16 500 detí, ktoré boli vystavené „vysokému riziku sexuálneho vykorisťovania“.

Norfolk však v tom čase na BBC kritizoval túto správu ako „premárnenú príležitosť“ s tým, že zovšeobecňuje problém na všetkých mužov a nezaoberá sa rasovými a kultúrnymi faktormi, ktoré sú pre tieto zločiny kľúčové. „V krajine, ktorá má 7 % ázijskej populácie, bolo 35 % identifikovaných násilníkov Ázijčanov. A ak to rozčleníte ešte viac, menej ako 2 % obyvateľstva tejto krajiny tvoria Pakistanci, pričom muži, ktorí to robia, sú v drvivej väčšine pakistanského pôvodu,“ povedal.

„Vtedy bola šanca pustiť sa do citlivých oblastí a pokúsiť sa začať proces pochopenia, prečo tento model zločinu zapustil také hlboké korene, ale to sa premeškalo, a to je veľká škoda,“ poznamenal.

Objavili sa správy o groomingových gangoch v mestách a oblastiach ako Rochdale, Telford, Oxford, Huddersfield, Newcastle, Bradford, Keighley a ďalších. Kanál GB News uviedol, že identifikoval 50 miest, v ktorých pôsobili alebo pôsobia gangy zneužívajúce deti.

Podľa vládnej správy gangy často pôsobia prostredníctvom reštaurácií s občerstvením, pričom tieto miesta využívajú na navádzanie a zneužívanie detí. Pomáhajú im aj taxikári.

Ihrisko detského centra v anglickom meste Rotherham 6. októbra 2014. (Foto: Oli Scarff/AFP via Getty Images)

Správy a vyšetrovania

V súvislosti so škandálom groomingových gangov bolo vypracovaných mnoho správ a vyšetrovaní, okrem iného v Rochdale, Oxforde a Huddersfielde.

Profesorka Alexis Jayová zverejnila v roku 2013 správu, ktorú si objednala mestská rada Rotherhamu, o zneužívaní 1 400 detí v meste v rokoch 1997 až 2013. „V niečo viac ako tretine prípadov boli postihnuté sexuálnym vykorisťovaním deti, ktoré sociálne úrady už mali v databáze z dôvodu ochrany detí a zanedbávania,“ uviedla Jayová v správe.

„Je ťažké opísať otrasnú povahu zneužívania, ktorému boli vystavené detské obete,“ uviedla a dodala, že deti boli poliate benzínom a hrozilo im, že budú zapálené, vyhrážali sa im zbraňami, nútili ich byť svedkami agresívneho znásilňovania a vyhrážali sa im, že ak to niekomu povedia, budú ďalšie na rade.

Jayová skonštatovala, že vládne agentúry sa až príliš spoliehajú na tradičných vodcov komunity, ako sú volení členovia a imámovia, ktorí sú „hlavným komunikačným kanálom s pakistanskou komunitou“.

V roku 2022 Jayová predsedala celonárodnému vyšetrovaniu rôznych foriem sexuálneho zneužívania detí, ktoré príliš nezdôrazňovalo rasové prvky groomingových gangov. Medzi jej odporúčania patrili zriadenie národného orgánu na ochranu detí a zavedenie trestnosti neoznámenia zneužívania.

Politická korektnosť a strach z rasistickej nálepky

Vo viacerých vyšetrovaniach sa uvádza, že politická korektnosť mala značný vplyv na nečinnosť orgánov a ich neschopnosť rázne zasiahnuť.

Bývalá predsedníčka Konzervatívnej strany Theresa Mayová v komentári k Jayovej správe o Rotherhame uviedla, že došlo k „nedostatočnej kontrole zo strany členov rady, k zinštitucionalizovanej politickej korektnosti, k utajovaniu informácií a k zlyhaniu prijať opatrenia proti hrubému porušeniu pravidiel správania“.

Vládna revízia týkajúca sa rokov 2004 až 2013 zistila, že polícia a sociálny úrad v grófstve Veľkého Manchestru nedokázali ochrániť zraniteľné deti v Rochdale, ktoré boli „ponechané na milosť a nemilosť páchateľom“.

Jeden z vyšetrujúcich dôstojníkov povedal, že v istom momente bol problém taký rozšírený, že chceli, aby „každému pakistansky vyzerajúcemu taxikárovi“, ktorý viezol detskú pasažierku, bola „od zajtra až do odvolania zastavená činnosť“.

„Ak vodič nedokáže vydať oficiálny bloček za jazdu… schmatnite ho, zatknite vodiča, zabavíme auto, pôjdeme do toho vo veľkom štýle a narušíme to,“ vysvetľoval plán dôstojník. Následne však uviedol, že žiadneho z týchto vodičov nikdy nezastavili.

Dôstojník vysvetlil, že v oblasti Veľkého Manchestru „žijú obrovské pakistanské, indické komunity a veľká časť taxikárov je z tohto prostredia“.

„Môžem len hádať, že hliadky [polície Veľkého Manchestru] sa báli, že za to budú pošpinené rasovou nálepkou,“ povedal dôstojník.

Vyšetrovanie v Telforde zistilo, že viac ako 1 000 prípadov detí, ktoré sa stali obeťami sexuálneho zneužívania, bolo odignorovaných z dôvodu „chúlostivej otázky rasy“.

Šesť mužov odsúdených za sexuálne zneužívanie neplnoletých dievčat: (hore zľava) Salah Ahmed El-Hakam, Mohammed Imran Ali Akhtar a Asif Ali a (dole zľava) Nabeel Kurshid, Iqlak Yousaf a Tanweer Ali. Muži boli odsúdení v novembri 2018. (Foto: National Crime Agency)

V jednom prípade sa vyšetrovatelia dozvedeli o škole, v ktorej pokusy o vyjadrenie obáv z prítomnosti pakistanského groomingového gangu, viedli k otvoreným obvineniam zamestnancov školy z rasizmu od predstaviteľov mestskej rady. „Je ťažké predstaviť si viac nesprávnu reakciu alebo reakciu, ktorá by viac odrádzala od podávania sťažností,“ uvádza sa v správe.

V roku 2023 bývalý premiér Rishi Sunak (Konzervatívna strana) zriadil pracovnú skupinu pre groomingové gangy zloženú zo špecializovaných policajtov. Súčasťou plánov bolo aj to, že polícia bude zaznamenávať údaje o etnickej príslušnosti, aby sa uistila, že podozrivé osoby „nemôžu uniknúť spravodlivosti z dôvodu kultúrnej citlivosti“.

„Bezpečnosť žien a dievčat je prvoradá. Príliš dlho nám politická korektnosť bránila v tom, aby sme odstránili odporných zločincov, ktorí sa priživujú na deťoch a mladých ženách. Nezastavíme sa pred ničím, aby sme tieto nebezpečné gangy zlikvidovali,“ povedal Sunak.

Podľa vládnej správy bolo od roku 2011 za svoju účasť v groomingových gangoch uväznených niekoľko mužov.

Vtedajší britský premiér Rishi Sunak a ministerka vnútra Suella Bravermanová na stretnutí s miestnou komunitou a vedúcimi predstaviteľmi polície po ohlásení novej policajnej pracovnej skupiny, ktorá má pomôcť policajtom bojovať proti groomingovým gangom, v anglickom Rochdale 3. apríla 2023. (Foto: Phil Noble – Pool/Getty Images)

Keir Starmer a britská prokuratúra

V decembri 2023 GB News informovali, že Jess Phillipsová, parlamentná štátna sekretárka pre ochranu a násilie páchané na ženách a dievčatách, odmietla výzvy na vládne vyšetrovanie prípadu zneužívania detí v Oldhame. Phillipsová uviedla, že je zodpovednosťou mestskej rady, aby takéto vyšetrovanie zadala, pričom sa odvolala na úspešné miestne vyšetrovania v Rotherhame a Telforde.

Elon Musk vo svojich nedávnych príspevkoch na sociálnych sieťach kritizoval Phillipsovú aj predsedu labouristov sira Keira Starmera. Musk navrhol, aby Phillipsová za svoj postoj k vyšetrovaniu v Oldhame čelila právnym dôsledkom. Zároveň súčasného britského premiéra obvinil z toho, že počas svojho pôsobenia vo funkcii riaditeľa verejnej prokuratúry v rokoch 2008 až 2013 nedokázal groomingové gangy stíhať.

Maggie Oliverová. (Foto: Maggie Oliver Foundation / PA)

Maggie Oliverová, bývalá vyšetrovateľka polície Veľkého Manchestru, ktorá pomohla odhaliť rozsiahle zneužívanie detí v Rochdale, sa taktiež ostro vyjadrila na adresu Starmera. „Konzervatívci a labouristi sú [podľa môjho názoru] všetci rovnako vinní a Keir Starmer ako bývalý riaditeľ verejnej prokuratúry je podľa mňa rovnako vinný ako ktokoľvek, koho poznám, za to, kde sa dnes nachádzame,“ napísala v príspevku na X.

„Všetci vieme, čo sa deje, avšak nedôverujem ani jednému z tých, ktorým bola doteraz zverená úloha zaistiť bezpečnosť našich detí a stíhať sériových násilníkov. Zlyhali. Opakovane. Vedome. Zločinne,“ uviedla.

Starmer 6. januára na tlačovej konferencii svoje výsledky obhajoval. „Sexuálne zneužívanie detí je úplne odporné. Po mnoho rokov boli obete zrádzané zvrátenými predstavami o dobrých vzťahoch v komunite alebo inštitúciami, ktoré ich mali chrániť“ povedal.

„Ako riaditeľ verejnej prokuratúry som znovu otvoril prípady, spochybnil mýty a zabezpečil prvé veľké trestné stíhanie ázijského groomingového gangu v Rochdale… Tento prípad znamenal precedens a mnohí ho nasledovali. Zmenili sme celý prístup k trestnému stíhaniu, aby sme zabezpečili, že obete budú vypočuté,“ uviedol.

Starmer novinárom odkázal, že nebude tolerovať „politikov, ktorí skáču do rozbehnutého vlaku, len aby získali pozornosť“, zatiaľčo počas svojho pôsobenia vo vláde neprijali žiadne opatrenia.

Muskovu podporu uväzneného aktivistu Tommyho Robinsona Starmer komentoval slovami, že tí, ktorí podporujú Robinsona, „podporujú človeka, ktorý sa dostal do väzenia za to, že takmer zničil vyšetrovanie groomingu, prípadov groomingových gangov“.

Príslušníci britskej Metropolitnej polície zatýkajú aktivistu Tommyho Robinsona počas demonštrácie na protest proti antisemitizmu v Londýne 26. novembra 2023. (Foto: Justin Tallis/AFP via Getty Images)

Robinson, vlastným menom Stephen Yaxley-Lennon, je protiislamský aktivista a kontroverzná postava. Odpykáva si 18-mesačný trest odňatia slobody za pohŕdanie súdom po tom, čo sa priznal k opakovaným nepravdivým obvineniam voči sýrskemu utečencovi. Robinson realizoval vlastné vyšetrovania a produkoval dokumentárne filmy o groomingových gangoch v Telforde, kde poukazoval na korupciu v polícii a úplatky pre vyšších policajtov od miestnych podnikateľov.

Typický príklad: Mesto Rochdale

Mesto Rochdale vo Veľkom Manchestri už zažilo aj lepšie časy. Kedysi prosperujúce mlynárske mesto a centrum textilnej výroby počas priemyselnej revolúcie sprevádzal posledné roky úpadok.

Podľa vládnych údajov dnes 32,8 % jeho obyvateľov žije v oblastiach, ktoré patria medzi 10 % najchudobnejších v krajine. Mesto zaznamenalo aj výrazné demografické zmeny, pričom od polovice 20. storočia sa neustále zvyšuje prisťahovalectvo z Pakistanu. Pakistan je tu v súčasnosti podľa údajov zo sčítania obyvateľstva druhou najviac zastúpenou krajinou narodenia.

V rámci operácie Span boli Abdul Aziz, Adil Khan a Qari Abdul Rauf – traja z celkovo deviatich mužov – odsúdených v roku 2012 za znásilnenie a obchodovanie s dospievajúcimi dievčatami. Príbeh bol v roku 2017 spracovaný BBC do filmovej podoby. Ukazuje ako obete musia znášať traumu z toho, že žijú v rovnakom meste ako tí, ktorí ich znásilnili. Khan a Rauf naďalej žijú v Rochdale napriek opakovaným snahám o ich deportáciu do Pakistanu. Podľa denníka The Sun budú deportovaní len vtedy, ak bude Pakistan súhlasiť s ich prijatím späť, čo údajne odmieta.

Zábery na členov goominogvého gangu. (Zľava) Adil Khan a Qari Abdul Rauf po ich zatknutí v anglickom Rochdale v roku 2010. Muži boli odsúdení v máji 2012. (Foto: Greater Manchester Police)

Bývalý labouristický poslanec Simon Danczuk pre denník The Epoch Times uviedol, že keď bol v rokoch 2010 až 2017 poslancom za Rochdale, vyšší predstavitelia strany ho varovali, aby sa nezmieňoval o etnickej príslušnosti alebo náboženstve členov groomingového gangu.

Menoval dnes už zosnulého Tonyho Lloyda, vtedajšieho predsedu parlamentnej Labouristickej strany. „Dúfal, že bude kandidovať na post policajného komisára Veľkého Manchestru, a obával sa, že spájanie etnickej príslušnosti a islamu so škandálom by poškodilo jeho volebné šance,“ povedal Danczuk.

Zároveň uviedol, že spolupracoval so Sarou Rowbothamovou, pracovníčkou Národnej zdravotnej služby (NHS) v oblasti sexuálneho zdravia. Whistleblowerka zhromaždila dôkazy, ktoré dopomohli k uväzneniu spomínaných deviatich mužov. „Pracovala pre NHS ako komunitná pracovníčka a snažila sa dievčatá dostať do starostlivosti sociálneho úradu. Vedela, že sú zneužívané, avšak sociálny úrad jej podnety odmietal,“ povedal Danczuk.

„V novembri 2012 sa v parlamente konala rozprava o zneužívaní detí. Vystúpil som s prejavom, ktorý mal dve časti: jedna sa týkala groomingových gangov a ich snáh o zastieranie, druhá bola o Cyrilovi Smithovi. Cyrila Smitha, môjho predchodcu vo funkcii poslanca za Rochdale, som označil za pedofila,“ povedal Danczuk.

Simon Danczuk, kandidát strany Reform UK, počas predvolebnej kampane v Rochdale 27. februára 2024. (Foto: Christopher Furlong/Getty Images)

Smith zomrel v roku 2010. Bol odhalený ako sériový pedofil, ktorý v Rochdale desaťročia znásilňoval a zneužíval desiatky chlapcov. „Bolo to prvýkrát, čo bol Smith verejne pomenovaný,“ skonštatoval Danczuk.

„Spojil som tieto dva príbehy a poukázal na to, že dievčatá v groomingovom škandále boli zneužívané, pretože to boli chudobné dievčatá z robotníckej triedy, a Smithove obete boli chudobní chlapci z robotníckej triedy. Zraniteľným mladým ľuďom bolo znova a znova ubližované.“

Aktivistka Sammy Woodhouseová bola jednou z obetí groomingového gangu v Rotherhame. Muskove vyjadrenia no sociálnej sieti privítala. „Elon Musk zvýšil celosvetovú informovanosť o deťoch v Spojenom kráľovstve, ktoré sú obeťou groomingu, zneužívania, znásilňovania, mučenia, obchodovania a zabíjania, viac ako ktokoľvek iný v britskej histórii, a napriek tomu tu sú ľudia, ktorí tu sedia a sťažujú sa na neho a kritizujú ho,“ napísala 6. januára na platforme X.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj