Trump povedal, že by použil „ekonomickú silu“ na zlúčenie Kanady s USA, sľubuje „výrazné“ clá
Nastupujúci americký prezident Donald Trump tvrdí, že môže použiť ekonomický tlak ako stratégiu na zlúčenie Kanady so Spojenými štátmi.
Počas tlačovej konferencie 7. januára na Mar-a-Lago dostal Trump otázku, či by niekedy použil americkú armádu na pripojenie Kanady, na čo odpovedal: „Nie, ekonomickú silu.“
Trump povedal, že Spojené štáty prichádzajú o stovky miliónov dolárov ročne na „dotovanie“ Kanady, a uviedol, že Spojené štáty sa nemusia spoliehať na kanadské výrobky, ako je drevo, mliečne výrobky a automobily. „Nepotrebujeme mliečne výrobky. Máme ich viac ako oni. Nepotrebujeme nič. Tak prečo prichádzame o 200 miliárd dolárov ročne a viac, aby sme chránili Kanadu?“ povedal.
Počas tlačovej konferencie Trump uviedol, že keď sa 20. januára ujme funkcie, zavedie „značné“ clá na Kanadu a Mexiko. Už predtým pohrozil 25-percentnými clami na všetok tovar z oboch krajín, ak nezabezpečia svoje hranice a nezastavia prílev nelegálnych drog a imigráciu.
Podľa Trumpa, keď ho premiér Justin Trudeau v novembri navštívil vo svojej floridskej rezidencii, Trump sa ho opýtal, čo sa stane, ak zavedie 25-percentné clá. „Povedal: ‚Kanada by sa rozpadla. Kanada by nebola schopná fungovať,’“.
Trump tiež dodal, že Kanada má „veľmi malú armádu“ a v obrane sa spolieha na Spojené štáty. Spojené štáty vynakladajú na armádu 874 miliárd dolárov ročne, čo predstavuje približne 3,4 % ich HDP, zatiaľ čo Kanada vynakladá 36,7 miliardy dolárov, teda 1,29 % HDP. „To všetko je v poriadku, ale musia za to platiť. Je to veľmi nespravodlivé,“ povedal Trump.
Zvolený prezident sa takto vyjadril deň po tom, ako Trudeau oznámil, že odstúpi z funkcie premiéra, keď si Liberálna strana vyberie nového lídra. Odkedy Trump vyhral voľby 5. novembra, opakovane označil Kanadu za „51. štát“ a Trudeaua nazval „guvernérom veľkého štátu“.
Trudeau na posledné Trumpove poznámky reagoval na platforme X slovami: „Neexistuje ani najmenšia šanca, že by sa Kanada stala súčasťou Spojených štátov.“ „Pracovníci a komunity v oboch našich krajinách profitujú z toho, že sme si navzájom najväčším obchodným a bezpečnostným partnerom,“ dodal.
Budúci americký prezident dostal aj otázku o komentároch lídra konzervatívcov Pierra Poilievra, ktorý povedal, že Kanada „nikdy nebude“ 51. štátom USA. Trump odpovedal, že „možno [Poilievre] nevyhrá, ale možno vyhrá. Počúvajte, je mi jedno, čo hovorí.“
Trumpa sa tiež pýtali, či poskytne záruky, že nepoužije vojenský alebo ekonomický nátlak, aby USA získali späť kontrolu nad Panamským prieplavom a získali dánske územie Grónsko, na čo odpovedal: „Ani v jednom z týchto dvoch prípadov vás o tom nemôžem ubezpečiť.“
Trump povedal, že Grónsko je pre Spojené štáty dôležité z bezpečnostného hľadiska, a položil otázku, či má Dánsko „vôbec právo vlastniť Grónsko“. „Ale ak majú, mali by sa ho vzdať, pretože ho potrebujeme pre národnú bezpečnosť slobodného sveta,“ povedal Trump a dodal, že Grónsko by ‚pravdepodobne hlasovalo za nezávislosť‘.
Trumpov syn Donald Trump mladší pricestoval do Grónska 7. januára a na X povedal, že obyvatelia ostrovného štátu „chcú len mať možnosť využívať niektoré z neuveriteľných zdrojov, ktoré majú“.
Pokiaľ ide o Panamský prieplav, Trump povedal, že Spojené štáty ho vybudovali v 20. storočí, ale v roku 1999 urobili „veľmi veľkú chybu“, keď previedli jeho vlastníctvo na Panamu. Povedal, že odvtedy začala prieplav prevádzkovať Čína a Panama tento dar „zneužila“.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK