Blinken reaguje na Trumpa. Tvrdí, že Spojené štáty nad Grónskom kontrolu neprevezmú
Trump uviedol, že Spojené štáty by mali kontrolovať dánske ostrovné územie z dôvodu národnej bezpečnosti.
Odchádzajúci americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že Spojené štáty sa pravdepodobne v dohľadnom čase nepokúsia prevziať kontrolu nad Grónskom. Narážal tým na nedávne vyjadrenia novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyjadril záujem o získanie ostrova.
„Myšlienka vyjadrená v súvislosti s Grónskom zjavne nie je dobrá, ale možno ešte dôležitejšie je, že sa zjavne ani nezrealizuje, takže by sme pravdepodobne nemali strácať čas rozprávaním sa o tom,“ povedal Blinken počas stredajšej tlačovej konferencie v Paríži.
Keď sa ho novinári opakovane pýtali na Trumpove výroky o tom, že USA získa Grónsko od Dánska, Blinken zdôraznil dôležitosť mať spojencov. „Myslím si, že jedným zo základných návrhov, ktoré sme priniesli do našej práce za posledné štyri roky, je skutočnosť, že sme silnejší, efektívnejší a dosahujeme lepšie výsledky, keď úzko spolupracujeme s našimi spojencami, a nehovoríme a nerobíme veci, ktoré ich môžu odrádzať,“ povedal novinárom.
Grónsko, nachádzajúce sa severovýchodne od Spojených štátov, je autonómnym územím patriacim pod Dánske kráľovstvo. Občania tohto územia sa považujú za občanov Dánska a Európskej únie.
Na tlačovej konferencii vo svojom sídle Mar-a-Lago na Floride Trump nevylúčil, že na získanie Grónska a Panamského prieplavu použije americkú armádu.
„Nebudem sa k tomu zaväzovať,“ povedal Trump. „Ale niekedy sa môže stať, že niečo musíte spraviť.“
Tento týždeň sa jeho syn Donald Trump mladší vybral na výlet do Grónska, kde v rámci podcastu natáčal videá.
Dánsky minister zahraničných vecí v stredu (8. 1.) komentoval stretnutie grónskeho lídra s dánskym kráľom v Kodani. Uviedol, že Grónsko sa môže osamostatniť, ak si to jeho obyvatelia budú želať, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa nestane štátom USA.
„Plne uznávame, že Grónsko má svoje vlastné ambície. Ak sa zrealizujú, Grónsko sa stane nezávislým, avšak sotva má ambíciu stať sa federálnym štátom USA,“ povedal dánsky minister zahraničných vecí Lars Lokke Rasmussen.
Novinárom povedal, že Spojené štáty majú v oblasti Arktídy legitímne bezpečnostné obavy. Naznačil, že obavy sú spojené s vyššou aktivitou Číny a Ruska, ktorá v regióne v posledných rokoch prebieha.
„Nemyslím si, že sme v zahraničnopolitickej kríze,“ povedal Rasmussen. „Sme otvorení dialógu s Američanmi o tom, ako by sme mohli prípadne spolupracovať ešte užšie než doteraz, aby sme zabezpečili naplnenie amerických ambícií.“
Grónsky premiér Mute Egede v reakcii na Trumpove vyjadrenia koncom decembra uviedol: „Grónsko je naše. Nie sme na predaj a nikdy nebudeme na predaj. Nesmieme prehrať náš dlhý boj za slobodu.“
„Za účelom národnej bezpečnosti a slobody na celom svete sa Spojené štáty americké domnievajú, že vlastníctvo a kontrola Grónska sú absolútnou nevyhnutnosťou,“ napísal Trump v príspevku na sociálnej sieti Truth.
Novozvolený americký prezident, ktorý bude inaugurovaný 20. januára, v utorok (7. 1.) poznamenal, že USA si tiež musia obnoviť kontrolu nad Panamským prieplavom. Povedal, že kontrola prieplavu je otázkou národnej bezpečnosti, pričom časti prieplavu sú momentálne kontrolované čínskymi spoločnosťami. Kanál vybudovali USA na začiatku 20. storočia.
„Panamský prieplav je pre našu krajinu životne dôležitý,“ vyslovil sa Trump. „Prevádzkuje ho Čína – Čína! Pritom Panamský prieplav sme dali Paname, nedali sme ho Číne. Oni tento dar zneužili.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK