Streda 8. januára, 2025
(Zľava) Lukáš Krivošík a Michal Vašečka. (Screenshot: Freedom TV Europe / Palffyho Palac / YT)

Diskusia liberálov s konzervatívcami: Vašečka hovorí o chybách v oboch táboroch, Krivošík sa vymedzil voči extrémnej ľavici

Vo štvrtok (2. 1.) denník Postoj na svojom YouTube kanáli zverejnil video diskusie, ktorá sa uskutočnila 14. novembra 2024 na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku. Na tému „(De)polarizácia na Slovensku“ debatovali sociológ Michal Vašečka a komentátor Lukáš Krivošík.

Diskusia mala za cieľ priniesť kultivovanú výmenu názorov medzi liberálmi (Vašečka) a konzervatívcami (Krivošík).

Podľa Vašečku ľudia, ktorí majú hodnotový rámec a chcú svojej krajine dať niečo pozitívne, sa možno nezhodnú v detailoch, ale zároveň dokážu medzi liberálmi a konzervatívcami  priniesť dobrú spoluprácu. „My sa hádame o veciach, na ktorých sa vieme v skutočnosti zhodnúť. A áno, sú témy, je ich pár, podľa mňa ich ani nie je veľa, kde sa liberáli s konzervatívcami nevedia zhodnúť,“ povedal.

Ide o vážne témy, v ktorých podľa neho nie je možná zhoda ani kompromis. Zdôraznil však, že liberáli sa s konzervatívcami môžu zhodnúť na drvivej väčšine tém.

Krivošík uviedol, že konzervatívci vo svojej podstate nemajú problém s liberálmi, ako je aj sám Vašečka. „To, čím sa cítia konzervatívci ohrození, je „woke“ progresívna ľavica. To je niečo, čo je naľavo od vás,“ povedal smerom k Vašečkovi. 

Skonštatoval, že krajne progresívna ľavica komunikuje témy tak, že debata ani nie je možná a prirovnal ju k militantným jakobínom z obdobia Francúzskej revolúcie. Podľa neho človek musí so všetkým na 100 % súhlasiť, lebo ak má na 5 % odlišný názor, okamžite je označený najhoršími prívlastkami.

Vašečka poznamenal, že sa na tom opäť zhodnú. „Ja tiež, keď vidím tézy „cancel culture“, tak vo mne vzkypí žlč, pretože ja to považujem v niečom za neslušné, za nevychované,“ podotkol.

Podľa Vašečku si niektorí konzervatívci vyvinuli voči liberálom predsudok, že vždy myslia v prvom rade na seba a vláda liberálov sa musí vždy rozpadnúť. Preto sa podľa neho konzervatívci snažia udržať moc za akúkoľvek cenu, aby spoločnosti zabezpečili poriadok a stabilitu. „Proti silám poriadku stoja rôzne antikristove výtvory, globálne elity, židia, Soros, globálny kapitalizmus, feminizmus, gender ideológia a pre niektorých dokonca aj samotný pápež,“ povedal Vašečka. Doplnil, že ľudia sú potom náchylní spoliehať sa na rôznych „pochybných“ politikov, ktorí majú poriadok ochrániť, ako napríklad Donald Trump alebo Vladimir Putin.

„Tak, ako niektorí liberáli sa posunuli do toho progresívneho trvania na svojom a vylúčení kohokoľvek z diskusie, tak niektorí konzervatívci sa posunuli do snahy udržať moc za akúkoľvek cenu a vymedziť sa voči liberálom ako ľuďom, ktorí tú hru zo zásady pokazia,“ dodal.

Krivošík kontroval. Podľa neho ľudia na konzervatívnej strane, ktorí „zlomili palicu“ nad snahou o dialóg s druhou stranou, vychádzajú zo skúsenosti, že “máme za sebou viacej rokov, kedy liberálna ľavica proste nebrala zajatcov. To je ako vo vojne – keď jedna strana neberie zajatcov a ani keď dávate ruky hore a oni vás odbachnú, tak druhá strana tiež prestane brať zajatcov,” povedal.

Taktiež poznamenal, že na Slovensku sú často úplne rozdielni politici, ako napr. Trump, Putin, Si Ťin-pching, Erdogan, Orbán, či Milei, hádzaní do jedného vreca, pritom spolu nemajú nič spoločné ani v otázke svojich cieľov, ani v otázke použitých prostriedkov. „Zmiešavať Si Ťin-pchinga, ktorý má gigantické nástroje špehovania svojich obyvateľov cez systém sociálneho kreditu, kde Čína má “prevýchovné” tábory na Ujgurov, potom máte Putina, ktorý zabíja svojich politických odporcov, vypadávajú záhadne z okna alebo sú otrávení polóniom a teraz porovnávať toto s Donaldom Trumpom, ktorý v čase svojho prezidentovania bol vyšetrovaný, hoci je hlavou exekutívnej moci a obviňovať ho, že chce zaviesť diktatúru, je fašista, dokonca druhý Hitler a ešte aj chudák Javier Milei, libertarián, ktorý ide zoštíhliť štát, dávať ich do jedného vreca s masovými vrahmi, toto ja napríklad vnímam ako neschopnosť rozlišovať,“ skonštatoval.

Súčasnú situáciu slovenských konzervatívcov prirovnal k Odyseovej lodi plávajúcej medzi Skyllou a Charybdou. Aj keď najsilnejšou stranou je podľa prieskumov momentálne Progresívne Slovensko a druhou najsilnejšou stranou je Smer, konzervatívci by podľa Krivošíka mali dať jasne najavo, že ľudia sa nemajú pridať k ani jednej z týchto strán. „Keď sa vám nepáči, čo reprezentuje Smer a nie ste ani nadšení tým, čo reprezentuje PS, tak ešte sme tu my. Ale samozrejme, to si vyžaduje aj od tých, ktorí sú nositeľmi toho kresťanského konzervativizmu v politike, aj určité politické schopnosti, marketingové schopnosti, schopnosť osloviť ľudí a riešiť ich reálne problémy,“ povedal.

„My sa tu hádame liberáli verzus konzervatívci, ale kde sa dvaja bijú, tam tretí víťazí. No a vidíme, že nám vládne koalícia, ktorú by som označil ako národnosocialistická. Je to kombinácia nacionalistickej rétoriky s nejakým sociálnym populizmom,“ skonštatoval Krivošík.

Gro neporozumení podľa Vašečku predstavuje tvrdenie konzervatívcov, že liberáli opustili prirodzený poriadok. „Nechceme vám to povedať otvorene, ale nie ste úplne morálni ľudia. Nás to trápi a my by sme chceli, aby ste sa vrátili ku nám,“ vysvetlil, ako z jeho pohľadu vnímajú konzervatívci liberálov.

Uviedol, že liberáli vidia katolíkov ako falošných, keďže niečo iné hovoria a inak žijú. Ak nastane takéto moralizovanie z jednej alebo druhej strany, posúva to podľa Vašečku kvalitu diskusie zlým smerom. „A tu podľa mňa robíme chybu obidve strany, že príliš hľadáme chybu v štýle života tej druhej strany. To ja cítim ako problém vo vzájomnej komunikácii,“ skonštatoval.

Dodal, že zatiaľčo akademický diskurz vedie k počúvaniu argumentov druhej strany a aj uznaniu ich opodstatnenosti, politický diskurz sa snaží o absolútnu dominanciu nad oponentom. Štýl politického diskurzu sa podľa neho už rozšíril do celej spoločnosti. „My máme snahu zlikvidovať súpera, ukázať svoju absolútnu prevahu – intelektuálnu ale aj morálnu – a stále to dokazovať, znovu a znovu. Len problém je, že takto sa ďaleko nedostanete. Vedieť si priznať aj chyby a zároveň stále hľadať prepojenia, považujem za jedinú cestu z toho marazmu von,“ vysvetlil Vašečka.

Prečítajte si aj