Ako velikáni digitálneho sveta utvárajú nastupujúcu Trumpovu vládu
Musk, Ramaswamy, Thiel a ďalšie ikony sveta digitálnych technológií zanechávajú svoju stopu pri zostavovaní druhej Trumpovej administratívy.
Vplyv Silicon Valley pri zostavovaní druhej vlády Donalda Trumpa je zjavnejší ako kedykoľvek predtým. Úrad pre vládnu efektivitu, ktorý má zredukovať vládne plytvanie a obmedziť federálne výdavky, povedú podnikatelia Elon Musk a Vivek Ramaswamy. Podobne ako mnohí ďalší v Trumpovom tábore v roku 2024, aj Musk patrí k takzvanej „PayPal mafii“, skupine bývalých zamestnancov PayPal, ktorí si neskôr založili vlastné digitálne firmy.
Ďalší spoluzakladateľ spoločnosti PayPal, podnikateľ a politický teoretik Peter Thiel, bol mentorom novozvoleného viceprezidenta JD Vancea. David Sacks, tiež člen PayPal mafie, je budúci cár Bieleho domu pre kryptomeny a umelú inteligenciu.
Zástanca kryptomien Paul Atkins je zasa pripravený viesť Komisiu pre cenné papiere a burzy, čo pravdepodobne zvráti súčasné regulačné prostredie, ktoré nebolo kryptomenám príliš naklonené. Niekoľko týždňov po Trumpovom zvolení pricestovali generálny riaditeľ Meta Mark Zuckerberg a generálny riaditeľ Apple Tim Cook do Mar-a-Lago, aby sa s novozvoleným prezidentom navečerali.
Mnohí zasvätení sú nadšení z toho, čo videli. „Sektor digitálnych technológií za posledné dve desaťročia nepochybne vyprodukoval najväčšie hodnoty zo všetkých sektorov, pretože prilákal najinovatívnejších a najschopnejších ľudí v krajine, najmä PayPal mafiu. Takýchto ľudí by sme, samozrejme, mali chcieť aj vo vláde,“ hovorí August Doricko, zakladateľ startupu Rainmaker, ktorý sa zaoberá ovplyvňovaním počasia, s cieľom dosiahnuť dážď.
Marc Andreessen, spoluzakladateľ spoločnosti rizikového kapitálu Andreessen Horowitz, bol hlavným darcom neziskovky Right for America podporujúcej Trumpa. „Big Tech strávili dekádu tým, že robili všetko pre to, aby boli tými najlepšími spojencami progresívcov“ napísal Andreessen na sieti X. „Bolo s nimi zaobchádzané s úplným opovrhnutím, boli denne bití a na oplátku ukrižovaní. Je potrebné úplné prehodnotenie,“ dodal.
Objavuje sa však aj skepsa, a to aj zo strany niektorých pro-Trumpovských hlasov. Kevin Lynn z U.S. Tech Workers, aktivistickej skupiny Američanov postihnutých outsourcingom, hovorí, že sa obáva, že by Silicon Valley mohlo tlačiť na zvoleného prezidenta, aby zmiernil svoju imigračnú politiku.
Poukázal na Trumpovo júnové vystúpenie v Sacksovom „All-In Podcast“, vplyvnom diskusnom fóre v Silicon Valley. Počas rozhovoru Trump navrhol, aby absolventi vysokých škôl bez občianstva a dokonca aj absolventi stredných škôl dostali zelené karty, ktoré by americkým spoločnostiam dodávali kvalifikovaných pracovníkov.
„Realita je taká, že pracovníkov máme, len sme ich jednoducho odrezali,“ uviedol Lynn pre Epoch Times s tým, že vízové programy ako je O-1 už existujú pre skutočne výnimočných imigrantov. Jeho obavou je, aby vplyv magnátov digitálneho sveta nepoškodil záujmy Američanov pracujúcich v sektore moderných technológií.
„Všetko, čo vidím, ma upokojuje. Lenže to, čo počujem, považujem za problematické,“ hovorí Lynn, ale dodáva, že ďalší kandidáti vrátane Stephena Millera, Toma Homana a Jamiesona Greera, chránenca Roberta Lighthizera, mu dodávajú väčšiu dôveru v nastupujúcu administratívu. „Musíte mu dať šancu. Koniec koncov, ten chlap za nás schytal guľku,“ poukazuje na atentát na Trumpa v čase jeho predvolebnej kampane.
Množstvo väzieb
Zoznam Trumpom menovaných ľudí, ktorí predtým pracovali pre technologický sektor alebo s ním majú úzke väzby, je dlhý. Tieto výbery sú výsledkom transformačného procesu, na ktorom sa údajne podieľali mnohí technologickí odborníci vrátane investora a absolventa spoločnosti PayPal Joea Lonsdalea, bývalého technologického riaditeľa USA Michaela Kratsiosa a Andreessena a ďalších.
Jacob Helberg, Trumpov nominant na podtajomníka pre hospodársky rast, energetiku a životné prostredie, bol poradcom generálneho riaditeľa spoločnosti Palantir Alexa Karpa. Túto spoločnosť, ktorá vyrába obranný a spravodajský softvér Palantir Gotham, tiež založil Thiel. Helberg sa vzal s Keithom Raboisom, ďalším „mafiánom“ spoločnosti PayPal.
Jared Isaacman, vesmírny podnikateľ a zakladateľ platobného procesora Shift4 Payments, je Trumpovým kandidátom na vedenie NASA. Doug Burgum, pravdepodobný budúci minister vnútra a šéf novej Národnej energetickej rady, zahájil svoju kariéru v Great Plains Software, firme zaoberajúcej sa podnikovým softvérom, ktorú nakoniec kúpil Microsoft.
Predpokladaný námestník ministra zdravotníctva a sociálnych služieb Jim O’Neill spoluzakladal Thiel Fellowship, ktorá financuje mladých podnikateľov a ďalších ľudí hľadajúcich alternatívu k vysokej škole. Doricko zo spoločnosti Rainmaker patril tiež k Thiel Fellowship.
George Glass, Trumpov kandidát na veľvyslanca v Japonsku a bývalý veľvyslanec v Portugalsku počas Trumpovho prvého funkčného obdobia, spoluzakladal technologickú banku Pacific Crest Securities, ktorá bola aktívnym upisovateľom primárnej verejnej ponuky Facebooku.
Troy Edgar, ktorého si Trump vybral za svojho prvého námestníka ministra pre vnútornú bezpečnosť, je v súčasnosti výkonným riaditeľom IBM.
Dokonca aj ľudia mimo svet počítačov majú väzby na pravicových digitálnych magnátov. Počas prejavu na Národnej konzervatívnej konferencii v roku 2021 Thiel popísal Jaya Bhattacharyu, ktorý má viesť Národný inštitút zdravia (NIH), ako „dobrého priateľa… z čias vysokoškolských štúdií na Stanforde“.
Lynn z US Tech Workers dúfa, že Trumpov prístup k americkému technologickému sektoru zohľadňuje národnú bezpečnosť. Cudzí štátni príslušníci, ako poznamenáva, pracujú na mnohých univerzitách a v národných laboratóriách.
„Takto sa uskutočňuje transfer technológií. Dokonca ani nepotrebujete veľa tajných operácií, stačí sa porozprávať s cudzincami, ktorí v týchto laboratóriách pracujú,“ hovorí. Tieto slabé miesta sa môžu vzťahovať aj na súkromné firmy zaoberajúce sa umelou inteligenciou, ktoré určujú americké inovácie v tomto sektore, čo je obava, ktorú načrtol výskumník AI Leopold Aschenbrenner vo svojom „Povedomí o situácii“.
Doricko však chváli koalíciu zo Silicon Valley, ktorá sa zjednotila za Trumpom. „Technológovia sú pri moci, pretože si zaslúžia byť pri moci,“ domnieva sa.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK