Streda 8. januára, 2025
Čínska lietadlová loď Liaoning (vpredu) sa plaví s ďalšími loďami počas cvičenia na mori. Ilustračné foto (AFP via Getty Images)
»

Čína má vo výzbroji novú obojživelnú loď s leteckým katapultom

Nová čínska obojživelná výsadková loď triedy 076 údajne obsahuje letecký katapult, ktorý sa na iných plavidlách nevyskytuje.

Čínske námorníctvo 27. decembra spustilo na vodu svoju najnovšiu obojživelnú výsadkovú loď a predstavilo prvú z novej triedy vojnových lodí, ktoré môžu vypúšťať lietadlá s pevnými krídlami podobne ako lietadlové lode.

Nová vojnová loď sa volá Sichuan a je prvou z obojživelných výsadkových lodí čínskeho námorníctva triedy Type 076. Čínska štátna tlačová agentúra Xinhua informovala, že nová loď bola vypustená na vodu počas slávnostnej ceremónie v Šanghaji 27. decembra.

Nová trieda vojnových lodí musí ešte prejsť sériou skúšok vybavenia a námorných skúšok, kým sa zapojí do pravidelných operácií čínskeho námorníctva.

Nová čínska vojnová loď má údajne výtlak približne 40 000 ton, pričom veľkosťou a výtlakom je podobná najnovšej triede amerických obojživelných vojnových lodí (výsadkové vrtuľníkové lode America – LHA). Na rozdiel od vojnovej lode America má však vojnová loď typu 076 podľa tlačovej agentúry Xinhua elektromagnetický katapultovací systém na vypúšťanie lietadiel s pevnými krídlami.

Zatiaľ čo obojživelné lode sú zvyčajne určené na to, aby fungovali ako materské lode pre menšie výsadkové plavidlá prevážajúce vojakov z lode na breh, rôzne triedy obojživelných lodí majú v sebe zabudovaný palubný priestor na vypúšťanie a vyzdvihovanie lietadiel na podporu týchto operácií z lode na breh.

Systém katapultov je prvok, ktorý sa na iných typoch obojživelných lodí nevyskytuje. Bez takéhoto štartovacieho systému môžu lode LHA zvyčajne vypúšťať a vyzdvihovať len rotačné alebo pevnokrídlové lietadlá, ktoré sú špeciálne navrhnuté na krátky alebo vertikálny vzlet a pristátie; ako napríklad Harrier alebo variant B stíhacieho lietadla F-35 Lighting.

Zaradenie katapultovacieho systému by mohlo umožniť, aby typ 076 niesol väčšie lietadlá s pevnými krídlami. Vďaka možnosti nasadiť väčšie lietadlá môže typ 076 pojať väčšiu škálu schopností leteckej podpory.

Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) v augustovej správe vyhodnotilo, že konštrukcia katapultu by znamenala, že typ 076 bude schopný vypúšťať prinajmenšom bezpilotné lietadlá a drony s pevnými krídlami a mohol by byť schopný vypúšťať lietadlá s pevnými krídlami a posádkou.

„Katapult plavidla, širšia letová paluba a absencia výťahov, ktoré by bránili v pristávacej dráhe, naznačujú, že by mohlo byť schopné vypúšťať lietadlá s posádkou,“ napísali autori CSIS Matthew P. Funaiole, Brian Hart, Aidan Powers-Riggs a Joseph S. Bermudez Jr. „Tým by sa typ 076 zaradil do vlastnej triedy, niekde medzi loď triedy LHA a plnohodnotnú lietadlovú loď.“

Aj keď typ 076 môže niesť len bezpilotné lietadlá, autori CSIS uviedli, že krídlo lode „bude veľmi schopné“. Zdá sa, že typ 076 prešiel pred testovaním rýchlym vývojom.

Tlačová agentúra Xinhua uviedla, že čínski stavitelia lodí dokončili v roku 2019 prvú obojživelnú útočnú loď typu 075 – priameho predchodcu typu 076. Prvý typ 075 vstúpil do aktívnej služby v apríli 2021 a odvtedy vstúpili do služby ďalšie dve lode typu 075.

Embed from Getty Images

„Presný časový harmonogram výstavby typu 076 nie je známy, ale aj na čínske lodenice je tempo výstavby lodí mimoriadne,“ napísali v auguste autori CSIS.

Čína v posledných rokoch pracuje na rýchlom rozšírení svojich námorných síl. V správe amerického ministerstva obrany z roku 2020 sa hodnotí, že Čína oficiálne predbehla Spojené štáty a stala sa najväčšou námornou silou podľa počtu vojnových lodí v službe. Spojené štáty majú stále viac aktívnych lietadlových lodí a obojživelných výsadkových lodí v službe, ale čínske námorné sily naďalej zvyšujú svoju celkovú početnú prevahu nad Spojenými štátmi.

Podľa odhadu amerického ministerstva obrany z tohto roku disponuje Čína flotilou bojových síl s viac ako 370 loďami a ponorkami. Na porovnanie, podľa Výskumnej služby Kongresu má americké námorníctvo v súčasnosti aktívne bojové sily v počte 297 lodí.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj