Streda 8. januára, 2025
Ilustračné foto (Pexels/ Pragyan Bezbaruah)
,

Komáre ako „lietajúce vakcíny“ skúmajú aj holandskí vedci

O geneticky modifikovaných komároch sa čoraz častejšie uvažuje ako o nástroji na potláčanie chorôb. Napríklad Gatesova nadácia pred niekoľkými rokmi finančne podporila britskú spoločnosť Oxitec, ktorá v Spojených štátoch a Brazílii vypustila stovky miliónov geneticky modifikovaných komárov s cieľom znížiť počet druhov komárov, ktoré prenášajú rôzne nebezpečné choroby.

Aj výskumníci z World Mosquito Program začali v 14 krajinách vypúšťať „komárie drony“, aby zabránili šíreniu horúčky dengue. Jedným zo sponzorov tejto organizácie je opäť Gatesova nadácia.

V poslednom čase sa rozširujú výskumy zamerané na využívanie geneticky modifikovaných komárov ako lietajúcich vakcín. Takéto komáre sa pred niekoľkými rokmi pokúšali vyvinúť napríklad vedci z Washingtonskej univerzity. Na „výskum komárov“ prispela Gatesova nadácia. Podobné pokusy teraz realizujú aj európski vedci.

Majú lietajúce vakcíny budúcnosť?

Tím holandských vedcov z Leidenského univerzitného medicínskeho centra (LUMC) upravil komáre tak, aby obsahovali geneticky modifikovaného parazitického prvoka, tropické Plasmodium falciparum.

Tento modifikovaný parazit má mať obmedzenú vývojovú schopnosť. Za túto dobu je podľa vedcov schopný podráždiť imunitný systém a povzbudiť ho k vybudovaniu obrany.

Počas pokusov vystavili vedci z LUMC tri rôzne skupiny 50 uštipnutiam komárov v 3 sériách po 28 dní. Prvá skupina 10 ľudí bola vystavená komárom s parazitmi, ktoré prežívali v ľudskom tele 24 hodín po bodnutí (komáre GA1). V druhej skupine išlo o komáre s parazitmi, ktoré vydržali až 6 dní (komáre GA2). Tretia skupina v počte 3 účastníkov fungovala ako placebo, čiže komáre neobsahovali žiadne modifikované parazity.

Po troch týždňoch dostali všetky 3 skupiny 5 bodnutí od komárov, ktoré boli infikované maláriou Pf3D7. Vedci zistili, že v prvej skupine GA1 sa maláriou nakazilo 87 % ľudí a v druhej skupiny GA2 11 % ľudí. V skupine s placebom sa všetci 3 účastníci nakazili maláriou.

Vedci sa domnievajú, že táto metóda sa môže stať alternatívou k tradičnému očkovaniu proti malárii injekčnou striekačkou.

Výskum nebol úplne bez problémov

Vedci pozorovali počas výskumu u účastníkov „bežné“ nežiaduce účinky (napríklad začervenanie a svrbenie pokožky, bolesti žalúdka alebo hlavy). U dvoch účastníkov sa však objavili aj zvýšené hladiny troponínu T (18 a 19 ng na mililiter, pričom maximum bolo 14 ng na mililiter). Troponín je jedným z príznakov poškodenia srdcového svalu.

Autori štúdie odmietli možné súvislosti zvýšenej hladiny troponínu T s ich výskumom. Avšak protokol z výskumu poukazuje na to, že v minulosti pokusy s vakcínami proti malárii sprevádzali aj prípady srdcových ochorení.

Hoci tento konkrétny výskum LUMC nebol Gatesovou nadáciou priamo podporený, v novembri 2024 venovala Gatesova nadácia LUMCu na vývoj novej generácie vakcín proti malárii 2 287 871 dolárov. Išlo o druhý grant pre toto zdravotnícke centrum. V roku 2023 podporila Gatesova nadácia LUMC sumou 1 578 317 dolárov s cieľom skúmať reakcie na vakcínu proti malárii v endemických oblastiach.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj