Utorok 7. januára, 2025
Členka Islamskej ústrednej rady Švajčiarska (ICCS - CCIS) Nora Illiová, jedna z mála Švajčiarok, ktoré nosia nikáb, kontroluje svoj mobilný telefón 18. septembra 2013 pred tlačovou konferenciou v Lugane proti nadchádzajúcemu kantonálnemu hlasovaniu o zákaze pokrývky hlavy zakrývajúcej tvár na verejných miestach. (FOTO: FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Image)

Švajčiarsky zákaz zakrývania tváre vstupuje do platnosti

Švajčiarsko sa pridáva k zoznamu európskych krajín, ktoré zavádzajú úplné alebo čiastočné obmedzenia na zahalenie tváre.

Zákaz zahaľovania tváre na verejných miestach, ktorý sa bežne nazýva zákaz buriek, vstúpil vo Švajčiarsku do platnosti 1. januára. Zákaz získal drvivú väčšinu legislatívneho súhlasu v roku 2023, dva roky po tom, ako švajčiarski občania v celoštátnom referende tesne odhlasovali zákaz zahaľovania tváre na verejných priestranstvách a v súkromných budovách prístupných verejnosti.

Okrem lyžiarskych masiek a šatiek sa zákon vzťahuje aj na islamské ženské odevy, ako je nikáb, ktorý zakrýva väčšinu tváre, ale ponecháva otvorený otvor pre oči, a burka, ktorá zakrýva celé telo od temena hlavy až po zem so sieťkou cez oči. Netýka sa to hidžábu, ktorý zakrýva vlasy, krk a uši.

Za porušenie zákazu hrozí pokuta až do výšky 1 000 švajčiarskych frankov, čo je približne 1 100 eur. Medzi výnimky zo zákazu patria dôvody týkajúce sa zdravia, bezpečnosti, miestnych zvykov alebo poveternostných podmienok.

Zakrývanie tváre bude naďalej povolené v lietadlách, v diplomatických a konzulárnych priestoroch a na miestach bohoslužieb.

Kritici zákazu tvrdia, že burky alebo nikáby nosí v krajine len veľmi málo ľudí a že celoštátny zákaz by porušoval práva jednotlivých švajčiarskych spolkových krajín alebo kantónov. Zástancovia tvrdia, že závoje na tvári nie sú zlučiteľné s normami krajiny a bránia integrácii do švajčiarskej spoločnosti.

„V hre sú základné pravidlá pokojného spolunažívania a integrácie,“ povedal Marco Chiesa, predseda Švajčiarskej ľudovej strany, v rozhovore v roku 2021 pred referendom. „Vo Švajčiarsku sa pozeráme jeden druhému do očí. A tu určité symboly radikálneho islamu nesmú mať priestor.“

Švajčiarsko sa pripája k rastúcemu zoznamu európskych krajín, ktoré zavádzajú takéto obmedzenia. Francúzsko, sused Švajčiarska, sa v roku 2010 stalo prvým členom Európskej únie, ktorý zakázal burky a nikáby na verejných priestranstvách, pričom ich označil za symboly útlaku žien.

Úplný alebo čiastočný zákaz celotelových závojov odvtedy zaviedli Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko. V Nemecku síce niektoré spolkové krajiny zakazujú nosenie závojov na tvári v školách a na verejných priestranstvách, ale neexistuje celoštátny zákaz ich nosenia na verejnosti.

V roku 2021 najvyšší súd EÚ rozhodol v neprospech dvoch moslimiek v Nemecku, ktoré boli suspendované zo zamestnania za nosenie hidžábu v práci, a uviedol, že zamestnávatelia môžu od zamestnancov vyžadovať, aby nenosili náboženský odev, ak pracujú v zamestnaní, ktoré sa týka verejnosti.

„Zákaz nosenia akejkoľvek viditeľnej formy vyjadrenia politického, filozofického alebo náboženského presvedčenia na pracovisku môže byť odôvodnený potrebou zamestnávateľa prezentovať neutrálny obraz voči zákazníkom alebo predchádzať sociálnym sporom,“ vyhlásil Európsky súdny dvor .

„Toto odôvodnenie však musí zodpovedať skutočnej potrebe zamestnávateľa a pri zosúlaďovaní dotknutých práv a záujmov môžu vnútroštátne súdy zohľadniť osobitný kontext svojho členského štátu a najmä priaznivejšie vnútroštátne ustanovenia o ochrane slobody náboženského vyznania.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj