Utorok 7. januára, 2025
Model MySE16-260 s výkonom 16 MW od spoločnosti MSE je v súčasnosti najvýkonnejšou turbínou na svete. Jeho výkonnejší brat MySE18.X-20MW, ktorý je vo fáze prototypu a testovania, sa nedávno zlomil (Pixabay/ josealbafotos)

Najvýkonnejšia veterná turbína na svete: lopatky rotora sa zlomili po 4 mesiacoch skúšobnej prevádzky

Čím väčšie a výkonnejšie, to je motto moderných veterných turbín. Rekordná veterná turbína v Číne však nedávno narazila na svoje limity, keď počas záťažových testov nevydržali dve lopatky rotora.

Zariadenie je prototypom s názvom MySE18.X-20MW a od augusta roku 2024 bol v skúšobnej prevádzke na severe čínskeho ostrova Hainan. Čínska spoločnosť Mingyang Smart Energy (MSE), ktorá model skonštruovala, 13. decembra vo svojom vyhlásení potvrdila, že sa zlomili dve z troch lopatiek. K incidentu došlo 6. decembra a turbína bola nainštalovaná koncom augusta 2024.

Priemer rotora turbíny MySE18.X-20MW je až 292 metrov, pričom dĺžka lopatiek je 143 metrov. Obrovská plocha rotora dáva turbíne menovitý výkon 18 až 20 megawattov (MW). Tým sa stala najvýkonnejšou veternou turbínou na svete. Pre porovnanie, pevninské turbíny majú zvyčajne výkon výrazne nižší ako 10 MW, zatiaľ čo pobrežné turbíny dosahujú maximálne 16 MW.

Výrobca uvádza celkový ročný výkon 80 gigawatthodín pri priemernej rýchlosti vetra 30,6 kilometra za hodinu (km/h). To stačí na zásobovanie 96 000 domácností elektrinou. Podľa MSE je turbína vhodná na celosvetové použitie na mori v oblastiach so strednou až vysokou rýchlosťou vetra. Odolný dizajn má zariadeniu údajne umožniť odolávať aj tajfúnom s rýchlosťou vetra do 220 km/h.

Test v abnormálnych podmienkach

Podľa výrobcu bola veterná turbína testovaná v extrémnych a „abnormálnych“ podmienkach, ktoré prekračovali maximálnu záťaž zariadenia, a preto došlo k poškodeniu.

„Turbína bola testovaná v extrémnych podmienkach, čo je proces, ktorý je zásadný pre zaistenie toho, aby naše novo vyvinuté modely spĺňali vysoké štandardy a vysokú spoľahlivosť. V súčasnosti je produkt stále vo fáze testovania a doposiaľ nebol uvedený na trh ani do sériovej výroby. Situácia nespôsobila žiadnu ujmu personálu na testovacom mieste,“ uviedla spoločnosť pre portál offshoreWIND.biz.

Na sociálnej sieti čínska spoločnosť uviedla, že takéto scenáre nie sú ničím neobvyklým. „V procese inovatívneho výskumu a vývoja je vykonávanie tohto typu extrémneho testovania a experimentovania na prototypoch nevyhnutné. Budeme pokračovať v ďalšom hĺbkovom výskume adaptability výrobku na tieto málo pravdepodobné podmienky, aby sme zdokonalili funkčnosť nového modelu a zaistili, že výkon výrobku bude lepší, bezpečnejší a spoľahlivejší,“ uviedla firma.

V Nemecku idú do výšky

Rekordná veterná turbína sa v súčasnosti stavia aj v Nemecku. Ide o veternú turbínu od drážďanskej spoločnosti GICON určenú pre vietor vo väčších výškach. S počiatočným menovitým výkonom 3,8 MW sa ani zďaleka nepribližuje výkonu čínskeho prototypu.

Rekord však spočíva v jej celkovej výške. So svojimi 365 metrami, so stožiarom s výškou 300 metrov a ďalšími 65 metrami lopatiek bude len o málo menšia ako berlínska televízna veža. V tejto výške má mať turbína schopnosť využiť silnejší a konštantnejší vietor. Turbína bude súčasťou už existujúcej veternej elektrárne v brandenburskej obci Schipkau neďaleko Drážďan.

„Inžinierske práce sa začnú budúci rok,“ oznámila spoločnosť. Ak všetko pôjde podľa plánu, výšková turbína by mala byť dokončená do polovice roka 2025. Oceľová konštrukcia stožiara pripomína skôr Eiffelovu vežu ako typickú veternú turbínu, ale konštrukcia bude o dobrých 50 metrov vyššia ako parížska dominanta.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj