Nedeľa 5. januára, 2025
(Zľava) Pavol Gašpar, Marek Para, Robert Fico a Miroslav Bödör na záberoch z poľovníckej chaty v Čifároch. (Screenshot: YT / Chata v Čifároch)

Fico, Kaliňák, či Gašpar: po 3 rokoch sa na verejnosti objavili kompletné nahrávky rozhovorov „z poľovníckej chaty“

Vianočné sviatky priniesli pre sledovateľov profilu PRAVDA & FIKCIA nečakaný darček – kompletnú kolekciu nahrávok z legendárnej poľovníckej chaty v Čifároch. Tie zverejnili príbuzné policajtov okolo Jána Čurillu. Kanál dlhodobo sa venujúci témam súvisiacim s konfliktmi v policajnom prostredí ponúkol verejnosti kompletné nahrávky, z ktorých niektoré časti či útržky prvýkrát uzreli svetlo sveta v roku 2021. Záznamy približujú a odhaľujú nielen politické diskusie, ale aj podozrenia z nelegálnych praktík či osobné negatívne zafarbené vyjadrenia na adresu najvplyvnejších ľudí na Slovensku.

Vianočný darček príbuzných policajtov okolo Jána Čurillu

Jana Ďurková, Natália Svítková a Jarmila Koteková, príbuzné policajtov okolo Jána Čurillu, zverejnili na kanáli PRAVDA & FIKCIA kompletnú kolekciu nahrávok z mediálne známej poľovníckej chaty v Čifároch. „My v PRAVDA & FIKCIA vám ďakujeme za priazeň a ako vianočný darček sme sa rozhodli zverejniť kompletné znenie nahrávok z chaty v Čifároch tak, ako sme ich obdržali,” napísali v príspevku na FB profile.

V rámci tohto facebookového účtu sa už nejakú dobu venujú záležitostiam týkajúcich sa konfliktov a diania v policajnom prostredí.

Podľa ich slov „nahrávky nie sú ani utajované, ani tajné a už vôbec nie sú nelegálne”. Domnievajú sa, že niekomu len nevyhovuje ich verejná prezentácia. „Legálne ich má k dispozícií cca 30 ľudí mimo OČTK, ktorí nie su ničím obmedzení v ich šírení. Predpokladáme, že nám ich poskytol niekto z nich,” uviedli autorky účtu.

Kauza poľovnícka chata

Prvýkrát bolo niekoľko nahrávok zverejnených a následne medializovaných na jeseň v roku 2021 v nekompletnej podobe. Aktuálne na YouTube kanáli Chata v Čifároch je k dispozícii plná kolekcia, rozdelená na mesiace júl, august a september, podľa toho, v ktorom období boli rozhovory zachytené.

Monitorovanie chaty bolo vyhotovované z dôvodu podozrenia dopúšťania sa trestného činu pytliactva. Policajt Martin Juhás dal odpočúvať chatu v Čifároch v domnienke, že bude vyšetrovať nelegálny lov a zabíjanie voľne žijúcich zvierat. Napokon sa však na nahrávkach objavili najvplyvnejší ľudia politickej scény vrátane súčasného premiéra Roberta Fica, ministra obrany Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD), aktuálneho šéfa SIS Pavla Gašpara ml., advokáta a súčasného poradcu premiéra v oblasti právnych služieb Mareka Paru, či zosnulého podnikateľa Miroslava Bödöra. 

Juhás teraz čelí obžalobe za zneužitie právomocí verejného činiteľa, ktorú podal nitriansky krajský prokurátor. „V označenej trestnej veci podal prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre dňa 1. októbra 2024 obžalobu na Okresný súd Nitra,“ priblížil hovorca krajskej prokuratúry. Podľa prokuratúry nebol Juhásov návrh na zhotovenie nahrávok opodstatnený a podozrenia z pytliactva, na ktoré sa vyšetrovateľ odvolával a pre ktoré ku kamerovým záznamom vlastne došlo, sa nepotvrdili. Policajt toto obvinenie odmieta a tvrdí, že je nevinný.

Nelegálne získané nahrávky nemôžu slúžiť ako dôkaz

Záznamy zachytávajú rozhovory medzi účastníkmi, vrátane diskusií o politických stratégiách a osobných názorov. Niektoré odposluchy a videonahrávky sa následne dostali na verejnosť. Neskôr sa preukázalo, že nahrávky boli získané nelegálne, čo vyústilo do trestného stíhania policajta Jána Čurillu, ktorý mal byť zodpovedný za ich únik. 

V máji vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) celú kauzu poľovníckej chaty ukončil. ÚIS dospel k záveru, že nahraté zábery nie je možné použiť ako dôkazy v prípadoch, kde by mohli figurovať premiér Fico a jeho spolupracovníci. Krajský prokurátor v Nitre pred tromi rokmi zrušil trestné stíhanie z dôvodu nezákonnosti a generálny prokurátor Maroš Žilinka následne skonštatoval, že zábery nemôžu byť považované za dôkazy.

Premiér Fico, vtedy ako opozičný politik, označil nahratie a zverejnenie nahrávok za „štátny terorizmus“ a podal trestné oznámenie na zodpovedné osoby. Predseda vlády sa sústavne vyhýba komentovaniu obsahu nahrávok. Jeho reakciou je, že „na nahrávkach nič nie je”.

V súvislosti s nelegálnym odpočúvaním poľovníckej chaty bol Gašpar trestne stíhaný pre zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy minulý rok vo februári. Dozorujúci prokurátor napokon trestné stíhanie po dvoch mesiacoch zastavil a obvinenie zrušil.

Obsah nahrávok

Nahrávky zachytávajú diskusie vyššie spomínaných politikov a ďalších osôb. Vyjadrujú sa k vtedajším aktuálnym udalostiam a koordinujú svoj ďalší postup. Súčasný šéf SIS Gašpar a advokát Para inštruujú R. Kaliňáka, ako má vypovedať o kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi na polícii. Gašpar sa tiež vyjadruje k odstaveniu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a vulgárne sa vyhráža jeho možnou fyzickou likvidáciou.

Zábery odkrývajú aj napätie vo vnútri špičiek strany Smer a ich spriaznených osôb. Kým na jednej nahrávke súčasný šéf SIS radí aktuálnemu ministrovi obrany Kaliňákovi ako vypovedať na polícii, na inom stetnutí, kde šéf obrany absentuje, sa Gašpar na jeho adresu vyjadruje negatívne a vulgárne.

Nahrávky rovnako odhaľujú blízky vzťah premiéra Fica s dnes už nebohým podnikateľom Bödörom. Jeho SBS-ka Bonul získala za vlád Smeru viacero lukratívnych štátnych zákazok za desiatky miliónov eur. Fico sa v lete 2021 intenzívne snažil pomôcť Bödörovmu synovi Norbertovi dostať sa z väzby na slobodu. Rovnako sa snažil pomôcť jeho príbuznému – bývalému policajnému prezidentovi z obdobia vlády Smeru Tiborovi Gašparovi – otcovi Pavla Gašpara objavujúceho sa na záznamoch.

Na videu je taktiež zaznamenané ako Fico komentuje výlet súčasného prezidenta Petra Pellegriniho (vtedy predsedu strany Hlas-SD) s poslancom Petrom Náhlikom v talianskej Verone, pričom naráža na ich sexuálnu orientáciu. Dvojicu odfotila slovenská rodina dovolenkujúca v rovnakej lokalite. Fico uvažuje, či by mal tieto fotografie zverejniť, ale rozhodol sa, že to neurobí.

Niekoľko diskusií sa týka aj prípadu odsúdeného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorému chcú prítomní pomôcť dostať sa na slobodu. Tiež spomínajú sudkyňu Pamelu Záleskú, ktorej verdikty plánujú spochybňovať. Často zmieňovaným menom je vtedajší minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), prítomní na nahrávkach diskutujú o jeho možnej kompromitácii.

Kompletný súbor stretnutí na poľovníckej chate v Čifároch pozostáva z 36 nahrávok. Aktéri na záberoch sa k najnovšiemu zverejneniu zatiaľ nevyjadrili.

Prečítajte si aj