Sobota 4. januára, 2025
Alessio Romenzi, Sergio Splendore a Cecilia Salaová (na obrazovke) počas festivalu Terni Influencer & Creator Festival 2024 v talianskom Terni, 13. apríla 2024. (Foto: Antonio Masiello /Getty Images)

Talianske ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že v iránskom väzení zadržiavajú taliansku novinárku

Cecilia Salaová je údajne zadržiavaná v teheránskom zariadení Evin. Väznica je známa tým, že sú v nej umiestňovaní politickí väzni.

Talianske ministerstvo zahraničných vecí v piatok (27. 12.) oznámilo, že taliansku novinárku zatkli v Iráne 19. decembra.

Cecilia Salaová z denníka Il Foglio pracovala ako reportérka z Iránu, keď ju zadržala teheránska polícia. Noviny uviedli, že Salaová pôsobila v Iráne s riadnym vízom, „aby podávala správy o krajine, ktorú pozná a miluje“.

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani nariadil talianskemu veľvyslanectvu v Teheráne, aby pozorne monitorovalo situáciu. Tajani uviedol, že Salaová bola počas konzulárnej návštevy „v dobrom zdravotnom stave“.

„V koordinácii s predsedníctvom talianskej rady talianske ministerstvo zahraničných vecí spolupracuje s iránskymi orgánmi s cieľom objasniť právnu situáciu Cecilie Salaovej a overiť podmienky jej zadržiavania,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Ďalej informovalo, že veľvyslankyňa Paola Amadeiová v piatok uskutočnila konzulárnu návštevu s cieľom posúdiť podmienky a stav zadržiavania Salovej. O výsledku návštevy bola informovaná aj Salaovej rodina. Novinárka mala od svojho zatknutia povolené dva telefonáty so svojimi príbuznými.

„Po dohode s rodičmi novinárky talianske ministerstvo zahraničných vecí vyzýva novinárov, aby zachovali maximálnu diskrétnosť s cieľom uľahčiť rýchle a pozitívne vyriešenie tejto záležitosti,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Šéfredaktor Claudio Cerasa vyzval na prepustenie novinárky, pričom napísal, že „žurnalistika nie je zločin“, a vyzval úrady, aby „priviedli Ceciliu Salaovú domov“.

Okolnosti zatknutia Cecílie Salovej zostávajú nejasné, pričom iránske orgány jej zadržanie nepotvrdili. Talianski predstavitelia sa zdržali zverejnenia ďalších podrobností s odvolaním sa na snahu vyriešiť situáciu diplomatickou cestou.

Zatknutie Salaovej prichádza v čase zvýšenej kontroly zahraničných novinárov v Iráne. Západní reportéri v krajine čelia dlhodobo problémom. Od krízy na americkom veľvyslanectve v roku 1979 Irán často využíval zadržaných ľudí s väzbami na Západ ako páku pri rokovaniach s inými krajinami.

V septembri 2023 bolo päť zadržiavaných Američanov prepustených výmenou za piatich Iráncov vo väzbe v USA a 6 miliárd dolárov v zmrazených iránskych aktívach.

Známe sú prípady Roxany Saberiovej z roku 2009 a Jasona Rezaiana z roku 2014. Išlo o falošné obvinenia zo špionáže v procesoch za zatvorenými dverami. Saberiová bola v Iráne zadržiavaná 100 dní, zatiaľ čo Rezaian strávil vo väzbe viac než 540 dní. Na slobodu sa dostal vďaka výmene väzňov.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj