Nedeľa 5. januára, 2025
Avokádo má mimoriadne vysokú výživovú hodnotu, ale niektorým ľuďom jeho konzumácia nevyhovuje (coyot/ Pixabay)

Avokádo je veľmi výživné, ale niektorí ľudia by ho mali jesť uvážlivo

Avokádo je obľúbeným ovocím mnohých ľudí dbajúcich o svoje zdravie. Je bohaté na živiny, ktoré podporujú zdravé vlasy a pokožku, a má tiež vysoký obsah zdravých tukov, vlákniny a bielkovín. Niektorým ľuďom však avokádo môže spôsobovať určité nepriaznivé účinky.

Výživová hodnota avokáda

Avokádo má vysoký obsah draslíka, horčíka, vitamínov A, C, E, K1 a B6, kyseliny pantoténovej, cholínu, luteínu, zeaxantínu a fytosterolu. Obsah tuku je rozdelený na 71 % nenasýtených mastných kyselín, 13 % polynenasýtených mastných kyselín a 16 % nasýtených mastných kyselín. Tieto mastné kyseliny pomáhajú udržiavať zdravú hladinu lipidov v krvi (HDL) a podporujú absorbovanie živín rozpustných v tukoch.

Klinické štúdie zistili, že avokádo môže zohrávať dôležitú úlohu v oblasti kardiovaskulárneho zdravia, regulácie hmotnosti a starnutia. Pre väčšinu ľudí by avokádo malo byť dôležitou súčasťou ich každodennej stravy.

Koľko avokáda môžem zjesť?

Zvyčajne stačí zjesť polovicu avokáda normálnej veľkosti denne. To predstavuje približne 68 gramov a obsahuje približne 114 kalórií, 10,5 gramu tuku a 4,6 gramu vlákniny. Pokiaľ je denný kalorický príjem človeka asi 2 000 kalórií, polovica avokáda predstavuje asi päť percent kalórií potrebných na deň.

Ak je vaša strava vyvážená a výživná, nemusíte jesť avokádo každý deň. Ak však vo vašej strave chýba dostatok živín, potom zdravé nenasýtené mastné kyseliny, vláknina, vitamíny a antioxidanty obsiahnuté v avokáde môžu posilniť vašu výživu. Ak ste športovec, môžete týchto živín potrebovať viac a avokádo môžete konzumovať s mierou. Ak je však vaša strava vyvážená a nešportujete intenzívne, nie je potrebné jesť avokádo každý deň; lepšou voľbou môže byť každý druhý deň.

Stojí za zmienku, že pomer makronutrientov v keto diéte je zvyčajne 70 % tukov, 20 % bielkovín a 10 % sacharidov. Pre ľudí na ketogénnej diéte je avokádo spoľahlivým zdrojom tukov. Keďže je však situácia každého človeka iná, mal by byť príjem avokáda stanovený podľa toho.

Kto by sa mal avokádu vyhýbať?

Hoci je avokádo bohaté na rôzne živiny, niekoľko skupín ľudí musí byť pri jeho konzumácii obzvlášť opatrných.

Napríklad ľudia s alergiou na latex by mali byť pri konzumácii avokáda opatrní. Častejšie sa to týka žien v strednom veku, ktorých každodenná práca si vyžaduje nosenie latexových rukavíc. Konzumácia avokáda u nich môže zvýšiť citlivosť na alergické reakcie na latex a vyvolať alergické reakcie na iné potraviny, ako sú gaštany a banány. Alergické reakcie sa môžu prejaviť vyrážkami, cievnymi edémami, žihľavkou, astmou, zápalom spojiviek a ústnymi alergickými príznakmi, ako je svrbenie a opuch jazyka.

Ľudia držiaci diétu by mali byť opatrní pri konzumácii avokáda kvôli jeho vysokému obsahu kalórií.

Opatrní by mali byť aj tí, ktorí si musia udržiavať určitú hladinu cholesterolu. Avokádo obsahuje beta-lanosterol, zlúčeninu, ktorá môže ovplyvňovať absorpciu cholesterolu.

A napokon, opatrní by mali byť aj ľudia s ochorením pečene. Štúdie na zvieratách zistili, že nadmerná konzumácia avokáda môže u myší viesť k stukovateniu pečene. Výskum sa zameral predovšetkým na určitý pomer stravy podľa obsahu kalórií. V tomto prípade je to 40 % tukov, 40 % sacharidov a 20 % bielkovín. Tento pomer spôsobuje u myší hromadenie tuku a u skupiny s najvyšším príjmom mononenasýtených mastných kyselín sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinula tuková pečeň. Mimochodom, väčšina oleja v avokáde obsahuje nenasýtené mastné kyseliny.

Vo všeobecnosti možno pochybovať, že ľudia budú konzumovať také veľké množstvo avokáda so sacharidmi súčasne. U väčšiny ľudí je teda nepravdepodobné, že by konzumácia avokáda viedla k vzniku tukovej pečene.

Prínosy avokáda pre pečeň

Ľuďom s normálnou funkciou pečene prospieva konzumácia primeraného množstva avokáda. Výskum ukazuje, že zlúčeniny v avokáde môžu pomôcť telu produkovať silný antioxidant glutatión, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri detoxikácii pečene, čo je ďalší nepriamy prínos pre ochranu pečene.

Avokádo obsahuje aj množstvo stopových prvkov, vitamínov a antioxidantov. Tie znižujú chronické zápaly v tele vrátane zápalov pečene.

Vláknina obsiahnutá v avokáde napomáha tráveniu a kontrole hmotnosti, zvyšuje citlivosť na inzulín, nepriamo pomáha kontrolovať obezitu a tiež prospieva zdraviu srdca a regulácii krvného tlaku. Avokádo preto môže znížiť riziko vzniku nealkoholovej tukovej choroby pečene a niektorých metabolických ochorení. Štúdie ukázali, že avokádový olej môže zmierniť nealkoholové stučnenie pečene tým, že zlepšuje funkciu mitochondrií a znižuje oxidačný stres a zápal spôsobený stravou s vysokým obsahom tukov, ovocia a cukrov.

Ak to zhrnieme, avokádo je vo väčšine prípadov zdravým doplnkom stravy, ale tí, ktorí majú alergiu na latex alebo ochorenie pečene, tí, ktorí si musia udržiavať určitú hladinu cholesterolu, a tí, ktorí držia diétu, by si mali dávať väčší pozor. Najdôležitejšie je zachovať v strave rovnováhu a striedmosť, pretože všetky potraviny môžu pri nadmernej konzumácii poškodiť zdravie.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj