Sobota 4. januára, 2025
Pohľad na ľadovec blízko pri americkej stanici na ostrove Anvers v Antarktíde 21. januára 2024. (Foto: JUAN BARRETO/AFP via Getty Images)

Ľad na Antarktíde sa zväčšil o 5 000 kilometrov štvorcových

Napriek všetkým varovaniam ľad na Antarktíde neustále rastie. Zatiaľ čo veľké kolapsy ľadovcov spôsobujú veľké úbytky ľadu v danej oblasti, neustále presúvanie sa ľadovcov spôsobuje rast celkovej zaľadnenej plochy.

V roku 2007 Al Gore predpovedal, že arktický morský ľad zmizne počas letného minima roku 2015. Ľad na severnom póle nezmizol – a odvtedy zostáva stabilný. Na južnom póle v Antarktíde je ľad od roku 1979 viac-menej stabilný, v posledných rokoch svoju plochu dokonca zväčšil. Ako sa zistilo v nedávnej štúdii, v rokoch 2009 až 2019 sa šelfový ľad na južnom póle zväčšil o viac ako 5 000 km2.

Výskumníci pod vedením Dr. Julie R. Andreasenovej z Minnesotskej univerzity počas štúdie zistili, že údaje sa často používajú na preukázanie toho, „že ľadové šelfy sa rúcajú, stenčujú a ustupujú“. Existuje však len niekoľko meraní zmien ľadovej plochy v celej Antarktíde.

Ľadový šelf je pokračovanie ľadovca smerom do vnútrozemia, ktoré na druhej strane vyčnieva do mora a pláva na vode. Ak sa z neho odlomí kus, tento proces sa nazýva „calving“ a úlomok sa odteraz označuje ako ľadovec.

Ľad sa v Antarktíde zmenšuje len na niektorých miestach

Ako píše vo svojej štúdii Dr. Andreasenová a jej kolegovia z Univerzity v Leedsi vo Veľkej Británii, tvrdenie, že ľad sa zmenšuje, je čiastočne správne. Za posledných desať rokov totiž na Antarktickom polostrove ubudlo 6 693 km² ľadu. V západnej Antarktíde sa stratila plocha o celkovej rozlohe 5 563 km². Často sa však nespomína, že na veľkých ľadových šelfoch Ross, Ronne a Filchner pribudlo dokopy 14 028 km² ľadu.

Celkovo vedci zistili ústup ľadu na osemnástich väčšinou malých ľadovcových šelfoch a výrazné zväčenie zaľadnenia na šesťnástich skôr väčších ľadovcových šelfoch.

Úbytok (červená) a prírastok (modrá) ľadu v Antarktíde v rokoch 2009 až 2019 ( Andreasen et al. (2021), (cc by 4.0)

Najväčší úbytok bol zaznamenaný na šelfovom ľadovci Larsen C, kde sa počas jediného lámania v roku 2017 stratilo 5 917 km² ľadu.

Najväčšií nárast bol zaznamenaný na šelfovom ľadovci Ronne vo východnej Antarktíde. Postupný nárast viedol k zväčšeniu plochy o 5 889 km² v priebehu desiatich rokov. Celkovo sa tak plocha antarktického ľadovcového šelfu od roku 2009 zväčšila o 5 305 km².

Okrem toho pozorovania ukázali, že antarktické ľadovcové šelfy za posledných desať rokov získali 661 gigaton ľadovcovej hmoty. To odporuje ustalenému naratívu, ktorý „odhaduje výrazný úbytok ľadu za spomínané obdobie“. Na základe toho Andreasenová a kol. zdôrazňujú dôležitosť dlhodobých pozorovaní pohybu ľadovcov pri lámaní, ktoré umožnia merať zmeny.

Štúdia bola uverejnená v polovici mája vo vedeckom časopise „The Cryosphere“.

Náhly pokles, stabilný rast

V prílohe k štúdii vedci uvádzajú aj jednotlivé zmeny na všetkých 34 analyzovaných ľadovcových šelfoch. Bez ohľadu na geografickú polohu sa ukazuje osvedčený vzorec: hoci poklesy zvyčajne postihujú veľké plochy ľadu, vyskytujú sa regionálne a v žiadnom prípade nie pravidelne. Inými slovami, ak sa kryha odtrhne od ľadovca, jej ľadová plocha sa v priebehu jedného roka výrazne zmenší. Médiá to až príliš často pripisujú klimatickým zmenám a varujú pred ďalším topením a jeho dôsledkami.

Verejnosťou nepovšimnuté zväčšovanie ľadových plôch prebieha: nadregionálne, každoročne, neustále – a takmer na všetkých pozorovaných ľadovcoch. Najviditeľnejšie je to na Mertzovom ľadovci v austrálskej časti južného polárneho ľadového kontinentu.

Hoci sa ľadovec počas sledovaného obdobia zväčšoval približne o 50 až 100 km2 ročne, jeho celková plocha sa výrazne zmenšila v dôsledku jediného lámania v roku 2010. Z takmer 5 600 km² ľadu sa po zrážke s iným ľadovcom odlomilo viac ako 2 400 km². Die Welt napísal o „zrážke storočia“. Pri neustálom raste však bude trvať len štvrť až pol storočia, kým sa ľadová plocha vráti na úroveň zo začiatku roka 2010.

Jediný zlom spôsobí veľké straty ľadu, zatiaľ čo rast je pomalý, ale stabilný ( Andreasen et al. (2021), (cc by 4.0)

Pôvodný článok

Prečítajte si aj