Nedeľa 29. decembra, 2024
Ilustračná fotografia (Foto: myupchar.com/en / Wikipedia, CC BY-SA 4.0)

Marihuana zvyšuje riziko infarktu, tvrdia nové štúdie

Podľa viacerých štúdií môže konzumácia kanabisu výrazne zvýšiť riziko srdcového infarktu. Čo to znamená pre milióny užívateľov?

Nemec Peter Hanner (meno bolo zmenené) mal len 41 rokov, keď začiatkom novembra utrpel infarkt. Bez varovania náhle pocítil silnú bolesť v hrudníku, ktorá vystreľovala do chrbta. Hanner mal najprv podozrenie, že by mohlo ísť o problém s pľúcami alebo o zaseknutý nerv. Avšak ani po niekoľkých hodinách mu lieky proti bolesti, ani horúca sprcha neposkytli úľavu. Nakoniec jeho rodina zavolala záchrannú službu.

Diagnóza prišla rýchlo a jasne: záchranár potvrdil, že Hanner dostal infarkt – jeho stav sa rýchlo zhoršoval.

Najčastejšou príčinou úmrtí sú kardiovaskulárne ochorenia

Kardiovaskulárne ochorenia, ako napríklad srdcové infarkty, mozgové príhody a ischemická choroba srdca (ICHS), zostávajú najčastejšou príčinou úmrtí v Európe. V Nemecku len v roku 2022 približne 4,74 milióna ľudí trpelo chronickým srdcovým zlyhávaním (CHSZ) – ochorením, ktoré sa často považuje za predchodcu srdcového infarktu.

Medzi hlavné spúšťače infarktu patria fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, nedostatok pohybu a obezita. Čoraz častejšie sa objavuje podozrenie, že riziko zvyšuje aj konzumácia marihuany.

V prípade Petra Hannera sa vyskytlo niekoľko rizikových faktorov: roky denne konzumoval veľké množstvo marihuany, väčšinou vo forme jointov zmiešaných s tabakom. Jeho konzumáciu podporovala práca z domu – a viedla k ďalšiemu problému: nedostatku pohybu.

Zatiaľ čo nedostatok pohybu je už dlho známym rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, najnovšie štúdie ukazujú, že podceňovaným rizikom pre srdce je aj fajčenie marihuany.

Marihuana – podceňovaný rizikový faktor srdcového infarktu – aj bez tabaku

Konope je v Nemecku legálne na rekreačné užívanie od 1. apríla 2024. Mnohí ľudia však nevedia, že konzumácia tejto drogy môže výrazne zvýšiť riziko infarktu a iných kardiovaskulárnych ochorení. Vyplýva to z nedávnej štúdie, ktorá bola začiatkom roka 2024 uverejnená v renomovanom časopise „Journal of the American Heart Association“.

Štúdia so 435 000 účastníkmi ukázala nasledujúce výsledky: Tí, ktorí denne konzumujú marihuanu, majú o 25 % vyššie riziko srdcového infarktu a o 42 % vyššie riziko mŕtvice. Podľa výskumu však ani príležitostná konzumácia nie je bez následkov. Týždenné užívanie zvyšuje riziko infarktu o 3 % a riziko mozgovej príhody o 5 %, a to bez ohľadu na to, či sa do jointa primieša tabak a v akej forme sa droga konzumuje – t. j. vaporizovaním, konzumáciou alebo pitím.

„Už dlho vieme, že fajčenie tabaku súvisí so srdcovými ochoreniami, a táto štúdia poskytuje dôkazy, že fajčenie marihuany sa tiež javí ako rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtí v Spojených štátoch,“ uviedla Abra Jeffersová, hlavná autorka štúdie. Zároveň dodala: „Užívanie kanabisu môže byť dôležitou, podceňovanou príčinou srdcových ochorení.“

Nebezpečenstvo pre mladých

Rozsiahla štúdia z USA z roku 2019 s údajmi od takmer 9 000 pacientov trpiacich závislosťou na konope poskytla dôkazy o tom, že pravidelná konzumácia výrazne zvyšuje riziko vážnych kardiovaskulárnych problémov, ako sú napríklad mŕtvica, srdcová arytmia alebo subarachnoidálne krvácanie (krvácanie do mozgu).

V roku 2023 výskumný tím z Kanady potvrdil tieto výsledky výpočtami, podľa ktorých môže užívanie kanabisu zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení približne o 60 % .

O rizikách jasne hovoria aj jednotlivé prípady z minulosti: V roku 2009 bol zaznamenaný prípad, keď bol do nemocnice prijatý zdravý 17-ročný mladík so silnou bolesťou na hrudníku po konzumácii kanabisu. Diagnóza: koronárne spazmy, kŕče srdcových tepien, ktoré nebezpečne zhoršujú prietok krvi do srdcového svalu. Pacient prežil. Po lekárskom ošetrení mohol byť prepustený z nemocnice.

Dva prípady z roku 2014 boli mimoriadne tragické: dvaja mladí muži vo veku 23 a 28 rokov nečakane zomreli pod vplyvom kanabinoidov. Jeden z nich skolaboval vo verejnej doprave, druhého našli bez známok života doma. Súdni znalci predpokladajú, že príčinou úmrtia bola srdcová arytmia spôsobená THC (hlavná účinná látka v kanabise) a náhla srdcová smrť.

Zdravotné riziká, ktoré predstavuje marihuana, sa však neobmedzujú len na srdce. Už dlho je známe, že konzumácia môže podporovať aj rozvoj psychózy a schizofrénie.

Súčasné štúdie a známe prípady ukazujú, že konzumácia marihuany, ktorá je často vnímaná ako neškodná, prináša riziká. Tie by sa nemali podceňovať – niekedy majú fatálne následky.

Hrozí zastavenie srdca

Presné mechanizmy, ktorými môže marihuana vyvolať srdcový infarkt, zatiaľ neboli úplne objasnené. Súvislosť medzi zúženými koronárnymi tepnami a infarktom je však dobre preskúmaná.

Infarkt je často dôsledkom zúžených koronárnych tepien. Tieto životne dôležité cievy, ktoré zásobujú srdcový sval kyslíkom, sa môžu čoraz viac zužovať usadeninami tuku a vápnika (arterioskleróza). V najhoršom prípade dôjde k úplnému upchatiu, takže krv už nemôže prúdiť. Ak sa prúdenie krvi preruší, hrozí srdcový infarkt – často s dramatickými následkami.

Aj v Hannerovom prípade zablokovaná tepna takmer znamenala to najhoršie. Lekárom sa však podarilo zablokovanie odstrániť zavedením stentu a zachrániť mu život. Následky infarktu ho však teraz sprevádzajú natrvalo: Hanner je do konca života odkázaný na lieky na srdce, riedenie krvi a zníženie cholesterolu.

Koronárna choroba srdca je chronické a progresívne ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť ani zavedením stentu.

Prof. Dr. Uwe Zeymer, riaditeľ Inštitútu pre výskum srdcového infarktu v nemeckom Ludwigshafene, vysvetľuje, že do jedného roka po infarkte približne 5 až 10 % pacientov utrpí ďalší infarkt. V druhom roku toto riziko mierne klesá. Pravdepodobnosť ďalšieho infarktu závisí od množstva individuálnych rizikových faktorov pacienta.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj