Nedeľa 22. decembra, 2024
Ilustračné foto (Pixabay/ karmamarketing)

Polovica nevyliečiteľne chorých Kanaďanov žiadajúcich o eutanáziu uvádza ako kľúčový faktor „osamelosť“

Podľa údajov zverejnených kanadskou zdravotnou službou Health Canada takmer polovica Kanaďanov v neterminálnom štádiu choroby, ktorí minulý rok požiadali o eutanáziu, uviedla ako faktor rozhodnutia ukončiť svoj život osamelosť.

Z piatej výročnej správy o lekárskej asistencii pri umieraní (MAID) v Kanade vyplýva, že tento zákrok vlani podstúpilo 15 343 ľudí. Z nich 14 721 bolo zaradených do prvej skupiny, tzv. „Track 1“, kde bola smrť v dôsledku vážnej choroby, ochorenia alebo postihnutia považovaná za „rozumne predvídateľnú“, zatiaľ čo 622 osôb bolo zaradených do druhej skupiny, tzv. „Track 2“, kde im nehrozila bezprostredná smrť.

Na otázku, čo bolo zdrojom ich utrpenia, 47,1 % príjemcov MAID v rámci druhej skupiny – približne 300 osôb – ako prispievajúci faktor uviedlo „izoláciu alebo osamelosť“. 21,1 % príjemcov v rámci prvej skupiny, teda približne 3 100 osôb, uviedlo to isté.

„Ukazuje sa, že sociálna izolácia a osamelosť majú vážny vplyv na fyzické a duševné zdravie, kvalitu života a očakávanú dĺžku života,“ uvádza sa v správe zverejnenej 11. decembra. Na posúdenie možnej sociálnej izolácie boli zhromaždené údaje o životných podmienkach príjemcov MAID.

Správa zistila, že 35,7 % príjemcov v druhej skupine žilo osamelo, zatiaľ čo u príjemcov v prvej skupine to bolo 30,2 %. Všetci príjemcovia lekárskej pomoci pri umieraní uvádzali aj ďalšie dôvody svojho rozhodnutia, pričom najčastejšími boli „strata schopnosti zapojiť sa do zmysluplných aktivít“, „strata schopnosti vykonávať činnosti každodenného života“ a „strata dôstojnosti“.

Priemerný vek príjemcov v prvej skupine bol 77,7 roka, pričom 59,7 % z nich malo viac ako 75 rokov. Najčastejším základným ochorením bola podľa správy rakovina, ktorá bola uvedená v 64,1 % prípadov.

Priemerný vek príjemcov v rámci druhej skupiny bol 75 rokov, pričom 50,2 % príjemcov bolo starších ako 75 rokov. V prípade tejto skupiny bolo hlavným faktorom dlhodobé chronické ochorenie, ktoré spôsobovalo pretrvávajúce utrpenie, ale neumožňovalo racionálne predvídať smrť. Najčastejšie uvádzaným základným ochorením boli neurologické stavy a „iné“ stavy, ako napríklad cukrovka, slabosť, autoimunitné poruchy a chronická bolesť.

Nárast využívania eutanázie

Údaje zo správy kanadského ministerstva zdravotníctva naznačujú, že počet prípadov eutanázie rýchlo dobieha a možno aj prekonáva počet prípadov v Holandsku, čo je prvá krajina, ktorá tento postup legalizovala. V roku 2023 Holandsko zaznamenalo 9 068 prípadov eutanázie, čo predstavuje 5,4 % všetkých úmrtí, a tesne tak predbehlo Kanadu so 4,7 % prípadov.

Zatiaľ čo holandskému programu asistovanej smrti trvalo dve desaťročia, kým dosiahol 5 % celkového počtu úmrtí, Kanada sa k tejto hranici priblížila za sedem rokov. V správe sa uvádza, že kanadské ustanovenia o lekárskej asistencii pri umieraní mali v rokoch 2019 až 2022 priemernú mieru rastu 31 %. Hoci sa tempo rastu v roku 2023 spomalilo, stále sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšilo o 15,8 %.

Podľa správy bolo v Kanade zamietnutých len málo žiadostí o eutanáziu. Z 19 660 žiadostí, ktoré zdravotná služba Health Canada dostala v minulom roku, nebolo vybavených 4 317 žiadostí. Medzi nimi bolo 2 906 osôb, ktoré zomreli pred zákrokom, 915 osôb, ktoré boli považované za nespôsobilé, a 496 osôb, ktoré stiahli svoje žiadosti.

Tohtoročná správa je prvou, ktorá započítava ako oficiálne aj „neverbálne“ žiadosti o eutanáziu. V predchádzajúcich rokoch museli osoby žiadajúce o eutanáziu predložiť formulár, aby služba Health Canada oficiálne zaznamenala žiadosť o predčasnú smrť.

„Podľa novelizovaných predpisov pre sledovanie MAID môže byť požiadavka na nahlasovanie spustená akoukoľvek úmyselnou a zámernou žiadosťou o MAID (ústnou alebo písomnou), vrátane tých, ktoré obdržia predbežní posudzovatelia. Očakáva sa, že tento prístup lepšie zachytí jemnejšie prejavy záujmu o MAID,“ uvádza sa v správe.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj