Streda 8. januára, 2025
Slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (Foto: FB / Miriam Lexmann)
» ,

EÚ uvalila sankcie na čínske subjekty podporujúce Rusko. M. Lexmann: „Je to malý, ale dôležitý krok“

Európska únia uvalila prvé plnohodnotné sankcie – vrátane zákazu cestovania a zmrazenia aktív – na čínske subjekty, ktoré údajne pomáhajú vojnovým snahám Moskvy.

Čínsky komunistický režim 17. decembra vyhlásil, že bude pokračovať v spolupráci s Ruskom po tom, ako Európska únia zaradila na čiernu listinu viaceré osoby a subjekty, ktoré údajne pomáhajú vojnovým snahám Moskvy.

Európska rada 16. decembra zaviedla nový súbor sankcií proti Rusku v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine. Balík, ktorý predstavuje 15. kolo takýchto opatrení, zahŕňa sankcie proti ministrovi obrany Severnej Kórey, ako aj proti siedmim osobám a subjektom z Číny.

„Bežná výmena a spolupráca medzi čínskymi a ruskými podnikmi by nemala byť narušená ani ovplyvnená,“ uviedla Lin Ťien, hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí, na brífingu v Pekingu. Režim „prijme potrebné opatrenia na rozhodnú ochranu riadnych a legitímnych práv a záujmov čínskych podnikov“, uviedla.

Európska komisia vo svojom vyhlásení uviedla, že tento krok predstavuje prvý prípad, keď boli na čínske subjekty uvalené plnohodnotné sankcie – vrátane zákazu cestovania a zmrazenia aktív. „Komisia víta, že Rada prijala 15. balík sankcií proti Rusku,“ uviedla komisia. „Tento balík sa zameriava na ďalšie potláčanie ruskej tieňovej flotily, ako aj na boj proti obchádzaniu sankcií.“

Medzi sankcionovanými subjektmi bola jedna fyzická osoba a dva subjekty, ktoré sa stali terčom sankcií za údajnú pomoc pri obchádzaní sankcií bloku. Na čiernu listinu boli pridané štyri spoločnosti v pevninskej Číne a Hongkongu za údajné dodávky „citlivých komponentov pre drony a mikroelektronických súčiastok“ na podporu ruského obranného priemyslu.

Kaja Kallasová, novovymenovaná šéfka zahraničnej politiky EÚ, uviedla, že toto opatrenie je signálom: „Pomoc Rusku v tejto vojne má svoju cenu aj pre Čínu… Musíme sa k tomu vyjadriť veľmi jasne, pretože by sme nemali urobiť chybu, ktorú sme urobili v prípade Ruska,“ povedal Kallasová novinárom po zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

Spomenula, že počas návštevy Ukrajiny sa dozvedela, že satelity pre ruské bezpilotné lietadlá „dodáva Čína“. „Neoverila som si, či je to pravda, ale toto hovoria Ukrajinci,“ povedala Kallasová. „Takže si myslím, že s tým musíme pracovať, aby bolo veľmi jasné, že mať túto úlohu vo vojne alebo pomáhať viesť vojnu stojí tých, ktorí [s tým] pomáhajú, istú cenu.“

Medzi osobami, ktoré sú teraz na čiernej listine EÚ, je aj Li Xiaocui, čínsky podnikateľ prepojený s viacerými spoločnosťami v Číne a Hongkongu. EÚ obvinila Liho z vývozu tovaru do spoločnosti Unimatik, ktorá je významným hráčom v ruskom obrannom sektore a na ktorú boli uvalené sankcie, ako sa uvádza v zozname zverejnenom v Úradnom vestníku EÚ .

Jeho spoločnosti, Shijiazhuang Hanqiang Technology Co – výrobca strojov na výrobu kamennej vlny so sídlom v severočínskej provincii Hebei- a ARCLM International Trading Co. Ltd. so sídlom v Hongkongu, boli tiež zaradené na sankčný zoznam.

K nim sa na čiernej listine pridala spoločnosť Asia Pacific Links Ltd. so sídlom v Hongkongu, ktorú EÚ označila za „najväčšieho dodávateľa mikroelektronických komponentov ruským spoločnostiam“ od začiatku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Takéto komponenty sa údajne používali pri výrobe „dronov Orlan“ pre ruskú armádu.

Ďalšie tri čínske firmy uvedené v najnovšom balíku sankcií boli Juhang Aviation Technology Shenzhen Co. Limited, Redlepus TSK Vektor Industrial (Shenzhen) Co., Ltd a Xiamen Limbach Aviation Engine Co., Ltd, výrobca motorov pre drony. Boli obvinení z toho, že prostredníctvom sprostredkovateľa dodávali dcérskej spoločnosti Almaz-Antey, štátneho ruského výrobcu zbraní, komponenty, ktoré sa údajne používali na výrobu útočných dronov s dlhým doletom pre vojnové úsilie.

Rozhodnutie EÚ uvaliť sankcie na čínske subjekty niektorí európski zákonodarcovia privítali. Slovenská zákonodarkyňa Miriam Lexmannová vo svojom príspevku na X uviedla, že čínsky režim dostal „dostatok príležitostí na to, aby prestal umožňovať ruskú agresiu proti Ukrajine“, pričom sankcie EÚ označila za „obmedzený, ale napriek tomu dôležitý krok“.

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Engin Eroglu tento krok ocenil ako „správny a dôležitý.“ „Systémový rival predstavuje systémové riziká a EÚ sa na ne musí pripraviť. EÚ by teraz mala rýchlo konať aj v iných oblastiach, ako je preskúmanie kontroly [priamych zahraničných investícií] alebo kontroly vývozu,“ uviedol Eroglu vo vyhlásení na X.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj