Pôda dokáže lepšie zadržať vodu vďaka biouhliu
Ústav hydrológie SAV, v. v. i., sa vo svojom výskume zameriava na biouhli, ako potenciálny nástroj pri adaptácii na zmenu klímy. Biouhlie je organický materiál, ktorý má viacero možností využitia. Hydrológovia SAV skúmajú jeho vplyv na zmeny hydrofyzikálnych vlastností pôdy, ktoré by sa najmä v čase sucha mali prejaviť vyššou retenčnou (vodozádržnou) schopnosťou pôdy.
„Naše výsledky ukázali, že aplikácia biohlia zmenila hydrofyzikálne vlastnosti kontrolnej piesočnatej pôdy, čo sa prejavilo zvýšením obsahu prístupnej vody pre rastlinu (AWC) a znížením nasýtenej hydraulickej vodivosti (Ks). Tieto dve hydrofyzikálne vlastnosti pôdy sú kľúčové pre dlhšie zadržanie vody v pôde. Štatistická analýza odhalila, že AWC a Ks boli ovplyvnené tromi skúmanými faktormi, veľkosťou častíc biouhlia, aplikačnou dávkou aj teplotou pyrolýzy,“ vysvetľuje Justína Vitková z Ústavu hydrológie SAV, v. v. i.
Pridanie vyššej aplikačnej dávky biouhlia do piesočnatej pôdy spôsobilo zvýšenie obsahu prístupnej vody aj zníženie nasýtenej hydraulickej vodivosti. Účinnosť biouhlia, ako aditíva do piesočnatej pôdy, závisí od jeho aplikačnej dávky, veľkosti častíc aj teploty pyrolýzy.
„Biouhlie môže znížiť množstvo vody potrebnej na zavlažovanie, čo je najmä v čase sucha dôležitým aspektom pri adaptácii na zmenu klímy. Napriek tomu sú potrebné ďalšie výskumy, aby sa pochopil účinok aplikácie biouhlia v klimatických podmienkach s dlhými obdobiami horúčav a sucha, ktoré môžu podporovať odpudzovanie vody z pôdy,“ dodáva vedkyňa.
Okrem zlepšenia hydrofyzikálnych vlastností piesočnatej pôdy sa premena biomasy na biouhlie a jeho následné ukladanie do pôdy, považuje za sľubnú stratégiu na zníženie koncentrácie CO2 v atmosfére a zmiernenie klimatickej zmeny zvýšením krátkodobej sekvestrácie uhlíka.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK