Streda 18. decembra, 2024
Na snímke zľava predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podpredsedovia LOZ Ján Sýkora a Miroslav Mendel prichádzajú na mimoriadne zasadnutie sektorovej tripartity na tému "Dohoda na kompromise s Lekárskym odborovým združením" 16. decembra 2024 v Bratislave. (FOTO TASR - Martin Baumann)

Minister zdravotníctva a LOZ nedospeli k dohode, rokovania budú pokračovať

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) a Lekárske odborové združenie (LOZ) ani v pondelok nedospeli k dohode, v rokovaniach budú pokračovať v utorok (17. 12.) popoludní. Po rokovaní na rezorte zdravotníctva to uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

„Dnes sme si vykomunikovali nejaké veci, na ktoré ešte chceme odpovede. Minister sľúbil, že nám v najbližšom čase odpovie. Takisto jeho tím pracuje na plnení tých vecí a zábezpek, aby to platilo,“ ozrejmil. K 19 požiadavkám podľa jeho slov lekári pridali ďalšiu. Požadujú zrušenie legislatívy ku zabezpečeniu dostupnej zdravotnej starostlivosti, ktorú minulý týždeň podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

Člen LOZ Dalibor Fedák zároveň dodal, že ak budú rokovania s ministerstvom prebiehať aspoň na takej úrovni ako v pondelok, lekári z nočných a víkendových služieb z nemocníc neodídu.

Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári v pondelok začali podávať už aj výpovede z nadčasov. Sú ochotní výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet.

K. Šaško tvrdí, že s LOZ identifikovali kľúčové body, aby dospeli k dohode

Minister zdravotníctva K. Šaško tvrdí, že s LOZ po pondelkovom rokovaní identifikovali päť-šesť kľúčových bodov, aby dospeli k dohode. Ideálne ešte v priebehu tohto týždňa. Šéf rezortu zdravotníctva to vyhlásil po skončení zasadnutia sektorovej tripartity. Jedným z týchto bodov sú podľa ministra aj mzdy.

„Rokovania budú pokračovať. Ja sa dnes nebudem extenzívne vyjadrovať k priebehu, lebo nemá zmysel akokoľvek ďalej jatriť už tak napätú situáciu. Môžem potvrdiť, že dnes, po desiatkach hodín rokovaní, sme spoločne identifikovali päť či šesť kľúčových bodov, ktoré sú také, aby sme dospeli ideálne ešte v priebehu tohto týždňa k dohode,“ vyhlásil minister. Potvrdil, že jedným z opatrení je aj otázka miezd.

Na ostatné požiadavky podľa jeho slov LOZ požaduje zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, „čo je politická otázka,“ skonštatoval. Je presvedčený, že tieto požiadavky nie je správne „šiť horúcou ihlou“, ale mali by prejsť riadnym transparentným legislatívnym procesom.

Minister deklaruje, že je pripravený ďalej rokovať. „Jedinou cestou ako dosiahnuť dohodu je racionálny konštruktívny prístup,“ poznamenal. Rokovania podľa jeho slov budú pokračovať v utorok (17. 12.) aj v stredu (18. 12.). „Ak sa dohodneme na tom, čo je a čo nie je reálne splniteľné do konca roka, tak ešte tento týždeň vieme dospieť k dohode,“ povedal s tým, že urobí všetko preto, aby sa tak stalo.

Minister zdravotníctva Šaško zvolal na pondelkové popoludnie mimoriadne zasadnutie sektorovej tripartity a dúfal, že výsledkom stretnutia bude dohoda na kompromise s LOZ. K tej však nedošlo. V rokovaniach budú pokračovať.

Šéf LOZ P. Visolajský po rokovaní deklaroval, že aj odborári robia všetko preto, aby sa dohodli čo najskôr.

SOZZaSS a ANS: Platy lekárov sa javia ako najväčšia prekážka dohody LOZ a vlády

Otázka valorizácie platov lekárov sa javí ako najväčšia prekážka dohody medzi vládou a LOZ. Po pondelkovom niekoľkohodinovom mimoriadnom zasadnutí sektorovej tripartity sa na tom zhodli predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS) Anton Szalay a prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. V rámci tripartity je podľa nich zhoda na viac ako polovici požiadaviek LOZ, vyriešenie ostatných je ešte predmetom ďalších rokovaní.

„Minimálne desať bodov je v podstate dohodnutých, v niektorých je to naťahovanie, či sa to dá vyriešiť do konca roka novelou zákona. Podľa mňa by sa nedalo, ale v prvom-druhom kvartáli nového roka by sa dalo a my s tým nemáme problém,“ uviedol Petko. ANS podľa jeho slov zásadne nesúhlasí najmä s požiadavkou zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť riaditeľom nemocníc v prípade nedostatku lekárov či sestier v nemocnici. Riaditelia podľa Petka za to nemôžu niesť zodpovednosť, ak samotný štát priznáva, že lekárov a sestier na Slovensku je málo.

K dohode podľa neho naďalej nedošlo v otázke platov. Zdôraznil, že vláda urobila chybu, keď jednostranne porušila memorandum, ktoré v roku 2022 podpísal s LOZ vtedajší vládny kabinet. Ide podľa neho kľúčový bod v rokovaniach. „Ak má dôjsť k upokojeniu, bude sa treba zaoberať čo so zákonom 578 a koeficientmi. Nevidím momentálne iné riešenie. Ale to je politické rozhodnutie vlády,“ dodal.

Jeho slová potvrdil aj predseda SOZZaSS. „Potvrdzujem slová prezidenta ANS. Momentálne sa javí ako nedohoda najmä nedodržanie memoranda, najmä v dodržaní zákona 578, ktorý sa týka platov,“ povedal.

Obaja vnímajú situáciu skepticky. „Slovenský pacient je v ohrození. Situácia je veľmi nedobrá,“ skonštatoval Szalay. Petko nevie deklarovať, čo nastane, ak lekári vo výpovediach po 1. januári nenastúpia do nemocníc. Dodal, že obe strany vyzvali, aby k situácii pristupovali zodpovedne a hľadali kompromis.

Rokovanie na pôde Ministerstva zdravotníctva SR naďalej pokračuje, avšak už len medzi LOZ a vedením rezortu. Podľa Szalaya majú diskutovať o otázkach, ktoré zostali otvorené.

INEKO: Ak lekári nestiahnu výpovede, treba sa pripraviť na odkladanie operácií

Po 1. januári 2025 sa dá v obmedzenej miere situácia vydržať aj s lekármi, ktorí nepodali výpovede. Dlhšie však nie a bude musieť prísť k rozuzleniu. Treba sa pripraviť aj na odkladanie niektorých operácií. V reakcii na aktuálnu situáciu v zdravotníckom sektore to uviedol riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

Aj v prípade, že by nedošlo k dohode medzi vládou a LOZ, Zachar predpokladá, že niektorí lekári pravdepodobne výpovede stiahnu. Nemyslí si však, že to bude väčšina. „Predpokladám, že vo výpovediach zostane stále taký vysoký počet lekárov, ktorý môže mať za následok výrazné ochromenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ poznamenal.

V súvislosti s požiadavkami lekárskych odborárov vníma ako problém (ne)merateľnosť rôznych požadovaných cieľov a ich odlišný výklad z oboch strán. LOZ má podľa neho legitímne právo kriticky sa vyjadrovať k akýmkoľvek krokom zdravotnej politiky. Zdá sa mu však „cez čiaru“, aby podávaním hromadných výpovedí ohrozovali poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom. „Najmä, ak ide o požiadavky, pri ktorých nemajú lekárski odborári z nemocníc demokratickú legitimitu od občanov. Pokojne sa môže stať, že protestujúci lekári nepresadzujú verejný záujem, ale z pozície sily – uvedomenia si ich nepostrádateľnosti, využijú túto pozíciu na vynútenie si požiadaviek, ktoré budú vyhovovať len im,“ ozrejmil.

Riaditeľ INEKO nevie, či je reálne, aby k dohode do konca roka došlo a lekári výpovede stiahli. „Momentálna politická situácia je veľmi nepredvídateľná a vieme, že premiér tejto republiky vyhlásil, že je pripravený ísť do pekla ‚na veľkom bielom koni‘. Čítam to tak, že sa strácajú zábrany, a teda aj určitá zaužívaná logika a predvídateľnosť krokov,“ skonštatoval. Poukázal tiež na to, že v rámci rokovaní sa prechádza do rôznych nekonštruktívnych vyjadrení, osočovania, posielania si odkazov cez médiá a vyostrovania si pozícií. „Čo určite nepomáha k upokojovaniu a vyriešeniu situácie,“ doplnil.

Schválenú legislatívu, ktorá má zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti po novom roku, vníma ako „dvojsečnú zbraň, ktorá však zostane tupá.“ Vysvetlil, že podľa neho nebude mať taký účinok, aký vláda očakávala a bude len veľmi ťažko vymáhateľná. „Rozumiem ministerstvu a vláde, že sa snaží prijať aj také opatrenia, ktoré majú v krízovej situácii za cieľ garantovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti občanom, avšak robí to ako slon v porceláne,“ dodal Zachar.

Utorkové rokovanie medzi rezortom zdravotníctva a LOZ sa zrušilo

Utorkové rokovanie medzi MZ SR a LOZ sa zrušilo. Oficiálny dôvod ani jedna strana neuviedla.

Minister zdravotníctva po pondelkovom (16. 12.) rokovaní s odborármi uviedol, že spoločne identifikovali päť-šesť kľúčových bodov, aby dospeli k dohode. Aj odborári tvrdia, že robia všetko preto, aby sa dohodli čo najskôr. Rokovania mali podľa ministra pokračovať v utorok aj v stredu (18. 12.).

Prečítajte si aj