J. Ferenčák: Od hlasovania o novele ministra Šaška záviselo prežitie koalície a dokonca aj strany Hlas
Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti a poslanec za stranu Hlas-SD Ján Ferenčák sa otvorene postavil proti novele zákona predloženej jeho straníckym kolegom – ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom. Napokon však hlasoval za. Podľa vlastných slov tak spravil len z dôvodu zachovania koalície a dokonca aj strany Hlas. Povedal to v rozhovore pre Denník N.
Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva bol doplnený o skutočnosť, že ak lekári počas mimoriadnej udalosti odmietnu nastúpiť do zamestnania, bude im hroziť odňatie slobody na jeden rok. V piatok (13. 12.) už zákon podpísal aj prezident Peter Pellegrini
Poslanec Ferenčák verejne vystupoval proti zákonu a sám prišiel s pozmeňujúcim návrhom, ktorý by možnosť väzenia zmiernil na priestupok alebo pokutu. „Ja som nesúhlasil s trestnými sadzbami, pretože ak ktorýkoľvek lekár by bol uznaný vinným, tak pre nich je to živobytie – oni strácajú licencie. S tým som mal veľký problém. Aj pri posúvaní zákona cez skrátené alebo prvé čítanie som sa len prezentoval a nehlasoval som,“ povedal.
Jeho návrh však neprešiel a nakoniec on sám hlasoval za novelu zákona v pôvodnom znení. Ozrejmil, že tak spravil, pretože na jeho hlase záviselo pokračovanie koalície. „Spravil som štátnické gesto. Nie som na to, aby som rozbil vládnu koalíciu. Napriek tomu, že som mal veľkú výhradu ohľadom trestných sadzieb, môj hlas zavážil v tom, že nedošlo k rozpadu alebo k ukončeniu pokračovania tejto vládnej koalície,“ skonštatoval.
Ferenčák povedal, že ak by vládny návrh zákona neprešiel, pokračovanie koalície považuje za veľmi náročné. Naďalej však dúfa, že schválený zákon sa nebude musieť uplatniť a vyzval ministra Šaška, aby s lekárskymi odbormi prišli do konca roka k zhode.
Poslanec dokonca pripustil, že napätie pred hlasovaním bolo tak intenzívne, že hrozil aj rozpad samotnej strany Hlas-SD. Paradoxne za novelu nehlasovali dvaja členovia Hlasu – Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš. Migaľ sa čiastočne rozišiel s materskou stranou a prestal sa zúčastňovať na zasadnutiach poslaneckého klubu Hlasu, zatiaľčo Šalitrošovi bola namiesto poslaneckej funkcie ponúknutá funkcia štátneho tajomníka na ministerstve hospodárstva, čo však odmietol. Ferenčák, ktorý je zároveň primátorom mesta Kežmarok, uviedol, že mu doteraz žiadna konkrétna ponuka na post mimo parlamentu od materskej strany neprišla.
Ferenčák taktiež vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby kritickú situáciu v zdravotníctve čo najskôr vyriešil. „Už by to mala byť premiérska téma a pán premiér na základe situácie, ktorá je v zdravotníctve, lebo je komplikovaná, by si mal tému osvojiť a začať viac riadiť. Obávam sa, že ak sa táto téma nestane premiérskou, tak problémy, ktoré sú v zdravotníctve, budú pretrvávať,“ poznamenal.
Ferenčák tiež zablokoval návrh koaličného poslanca Glücka
Ferenčák minulý týždeň v parlamente tiež zablokoval návrh z dielne koaličného poslanca Richarda Glücka (Smer-SD). Ten v rámci zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní prišiel s pozmeňujúcim návrhom rokovacieho poriadku, podľa ktorého by sa členovia vlády nemuseli osobne zúčastňovať rokovaní Výboru pre európske záležitosti a obhajovať stanoviská, ktoré budú prezentovať v mene Slovenskej republiky na zahraničných samitoch.
Predseda výboru Ferenčák nazval návrh prílepkom, ktorý nie je uvedený v programovom vyhlásení vlády a ani nesúvisí so samotným zákonom. „(Glück) dal taký pozmeňujúci návrh, ktorý nielenže oslabuje samotný výbor, ale je rozporný,“ povedal.
Vysvetlil, že samotný výbor je vytvorený na základe ústavy a zákona o rokovacom poriadku, ktoré dávajú NR SR kompetenciu, že predtým ako sa konkrétny slovenský minister zúčastní niektorej z desiatich rád ministrov na pôde Európskej únie, musí mať svoje stanovisko schválené v NR SR. Minister alebo premiér sa od stanoviska nemôže odchýliť a na výbore sa stanovisko schvaľuje na základe konsenzu koaličných a opozičných poslancov. Následne je v mene SR predložené všetkým členským štátom Európskej únie. Ak sa člen slovenskej vlády v Bruseli od stanoviska odchýli, môže opäť zasadnúť výbor, kde politik musí svoje konanie zdôvodniť.
Poslanec Glück navrhol, aby na zasadnutí výboru mohol byť jeden člen vlády zastupený iným členom vlády. Ferenčák zdôraznil, že aj dnes môže náhradníka namiesto ministra poveriť vláda, čo sa aj často deje. „Keď nemohol prísť pán premiér, tak prišiel minister zahraničných vecí alebo prišiel štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí. Ak nemohol prísť minister financií, tak prišiel jeho štátny tajomník,“ poznamenal.
Ferenčák skonštatoval, že ak na zasadnutie výboru príde namiesto ministra niekto z jeho rezortu, je to odborné, keďže dokáže odpovedať na všetky otázky. Ak by sa však namiesto jedného ministra výboru zúčastnil iný minister z iného rezortu, ako navrhuje Glück, situáciu by to podľa Ferenčáka výrazne skomplikovalo. „Neviem si predstaviť, že ideme rokovať o financiách a prišla by napríklad pani ministerka Šimkovičová. O čom by tá diskusia potom bola? A aké stanovisko (by Slovensko malo)?“ povedal.
Ak by sa takýto návrh prijal, znížilo by to podľa neho váhu samotného výboru a zároveň by to aj vyslalo zlý signál ostatným členským štátom Európskej únie. „Musím povedať, že veľa kolegov a veľvyslancov, ktorí sú na Slovensku, sa úplne čudovali, že takáto diskusia tu vôbec vznikla,“ poznamenal. Dodal, že ak by na výbor mohol prísť hociktorý minister ohľadom hocijakej témy, nevidí zmysel na jeho ďalšiu existenciu.
Poslanec Ferenčák sa tak pridal k už trom poslancom Hlasu-SD (Migaľ, Šalitroš a Roman Malatinec), ktorí nie vždy hlasujú zhodne s celou koalíciou. Ak k nim pripočítame troch nezaradených poslancov okolo Rudolfa Huliaka (Pavel Ľupták a Ivan Ševčik), dostaneme dokopy sedem vládnych poslancov deklarujúcich podporu vlády Roberta Fica, avšak čoraz hlasnejšie prejavujúcich nesúhlas v čiastkových otázkach.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK