Americká vláda buduje globálny systém na rozpoznávanie manipulácie s klímou a počasím
Americkí vedci z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) na svojej webovej stránke uvádzajú, že v spolupráci s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) vyvíjajú nový globálny varovný systém, ktorý bude schopný varovať pred pokusmi o geoinžinierske zatienenie Slnka.
Implementácia tohto systému prichádza v čase, keď sa pomocou geoinžinierskych technológií začalo experimentovať s riadením slnečného žiarenia (SRM) alebo vypúšťať chemické častice do atmosféry.
Geoinžinierske pokusy sa snažia napodobniť efekt sopečných výbuchov. Podobne ako sopečný prach, rôzne chemikálie by mohli odrážať späť slnečné žiarenie a spôsobiť ochladenie planéty. Podľa mnohých odborníkov však SRM nie je riešením a predstavuje pre človeka a prírodu obrovské riziko. To je jeden z dôvodov, prečo americké vládne agentúry budujú tento systém.
„Ak nejaký štát – či už spojenec alebo hlavný protivník – buduje kapacity na tento účel, môžu nám naši vedci povedať, čo sa pripravuje a aké by to malo dôsledky?“ pýta sa na internetovej stránke NOAA Kelly Wanserová, zakladateľka a riaditeľka neziskovej organizácie SilverLining, ktorá geoinžiniersky výskum presadzuje už niekoľko rokov. „Aké je to nebezpečné? Ako rýchlo a dôrazne budeme musieť reagovať?“
Spoločnosť SilverLining v roku 2020 lobovala v americkom Kongrese, aby bol systém NOAA financovaný sumou 1 milión dolárov ročne.
Systém zmeria aj nárast chemických látok
NOAA a NASA v súčasnosti disponujú satelitmi, ktoré dokážu detekovať nadmerné množstvo chemických častíc v atmosfére. Tieto satelity však nedokážu odhaliť menší nárast. Preto výskumníci NOAA každých niekoľko týždňov vypúšťajú z rôznych miest sveta špeciálne upravené balóny, ktoré dokážu merať prítomnosť aj menších množstiev chemických častíc až do výšky približne 27 kilometrov. Ich nepatrný nárast môže znamenať, že sa niekto zámerne snaží odrážať slnečné žiarenie späť do vesmíru.
Ak sa zistí väčšie množstvo chemických častíc, lietadlo NASA je schopné letieť do týchto výšok a pomocou sofistikovaného meracieho zariadenia určiť, odkiaľ a kedy boli častice rozptýlené. Toto pokročilé zariadenie je schopné odhadnúť aj konkrétne dôsledky geoinžinierskych experimentov. Napríklad zmeny povrchových teplôt, zmeny zrážok alebo vlhkosti pôdy.
„Dôsledky môžu pretrvávať niekoľko mesiacov alebo možno aj rokov. Záleží na tom, koľko aerosólu sa uvoľní,“ uviedla Dr. Laura Swilerová, hlavná vedkyňa vládneho laboratória Sandia.
Zákazy geoinžinierstva narastajú
Geoinžinierske experimenty na celom svete narážajú na čoraz väčší odpor. Napríklad Mexiko a americký štát Tennessee zakázali takéto experimenty nad svojím územím. Niekoľko ďalších štátnych kongresov v USA sa tým už tiež zaoberá.
Hlavní vedeckí poradcovia Európskej komisie začiatkom decembra 2024 odporučili, aby Komisia vyhlásila moratórium na podobné klimatické intervencie.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK