Streda 18. decembra, 2024
(Foto: SWNS)

Manželia investovali 42 rokov a viac ako 18 000 eur, aby premenili svoju záhradu na idylickú oázu (+Foto)

Na ohromujúcich fotografiách môžeme vidieť veľkolepú záhradu nazvanú „Štyri ročné obdobia“ v jarnom rozpuku. Nachádza sa paradoxne v priemyselnom srdci Anglicka označovanom pre množstvo výparov z továrenských komínov ako Čierna krajina (Black country).

Tony Newton (74) a jeho manželka Marie (76) zasvätili 42 rokov a minuli viac ako 18 000 eur na premenu svojej obyčajnej malomestskej záhrady na idylický raj. Ich záhrada v meste Walsall v regióne West Midlands zahŕňa viac ako 3 000 rastlín a kvetov, vrátane 450 azaliek, 120 japonských javorov a 15 borievok šupinatých.

Miestni obyvatelia záhradu nazvali „Štyri ročné obdobia“, pretože manželia v nej zámerne vysadili rôzne kvety, ktoré kvitnú počas celého roka.

Všetko sa to začalo v roku 1982, keď pani Newtonová odišla do dôchodku zo svojej práce dopravnej dispečerky. Na dôchodku si našla hobby a začala sa venovať svojej záhradke. O pár rokov neskôr odišiel do dôchodku aj pán Newton, ktorý pracoval ako všeobecný lekár. Odvtedy spoločne venovali svoj čas budovaniu záhradného raja.

„Zvyčajne som len kosila a upravovala trávnik,“ povedala pani Newtonová. „Musela som byť v dosahu, aby som počula zvoniť telefón, a k tomu sme za päť rokov mali štyri deti, takže sme boli veľmi zaneprázdnení.“ 

Neskôr sa záhrada stala miestom, kde sa deti hrali a zabávali.

V roku 1992 sa manželia začali venovať rozvoju záhrady, pričom dbali na to, aby bola bezpečná pre deti. Počas nasledujúcich troch rokov pracovali na úpravách terénu bez akejkoľvek pomoci. „Tony robil cestičky a ja som bola rada, že som dokázala udržať krompáč,“ povedala pani Newtonová. „Postupne sa to v priebehu rokov vyvíjalo.“

V roku 2000 si Newtonovci v záhrade spravili potok a o dva roky ďalší. Večer, keď sa zotmelo, používali čelovky, aby mohli pokračovať v práci. Postupne sa im podarilo premeniť celú oblasť na zelenú. „Máme rôzne vždyzelené rastliny,“ povedala pani Newtonová. „Vytvorili sme záhradu s množstvom výhľadov a dominantných rastlín.“

Počas jari a jesene sú farby záhrady živé a vibrujúce, ako hlavné stromy použili rôzne druhy javorov. „Sú to naozaj skvelé farby,“ povedala pani Newtonová. „V zime tu máme mnoho cibúľ rastlín.“

Dnes pár trávi až osem hodín denne starostlivosťou o svoju záhradu. Tá priťahuje návštevníkov z celého sveta. „Počas tých rokov je o to veľký záujem,“ povedala pani Newtonová. „Mali sme veľa čínskych turistov. Stali sme sa svetoznámi.“

Ako sa chýr o záhrade rozšíril, manželia si zvykli na cudzincov, ktorí chodia k dverám a pýtajú sa, či môžu vidieť ich záhradu.

V roku 2006 vyhrali cenu mesta Walsall a v nasledujúcom roku bol ich pozemok korunovaný za „Najkrajšiu záhradu Británie.“

V roku 2015 navštívil ich záhradu slávny britský záhradník Alan Titchmarsh a následne im odovzdal cenu. V minulosti pár raz ročne otvoril záhradu pre verejnosť, avšak teraz je už len pre rodinu a priateľov.

Vidiac ako záhrada rastie, mnohí susedia sa prišli spýtať na rady. Pani Newtonová však hovorí, že nemajú žiadne vzdelanie v obore a na všetko s manželom prišli cez nespočetné skúšania a omyly.

„Robíme to už 42 rokov a v našej záhrade sa vyznáme,“ povedala. „Sú obdobia, keď nevyjdeme von, a potom, keď v nej trávime aj osem hodín. Na jeseň asi budeme so všetkým tým lístím zaneprázdnení.“

Manželia tvrdia, že kvety tento rok sú vďaka miernej zime a daždivému jarnému počasiu doteraz najfarebnejšie, aké kedy boli. „Každý rok je iný, ale máj je nádherný čas,“ povedal pán Newton. „Farby neboli vyblednuté, pretože nebol mráz. Je to oslava, keď sa menia ročné obdobia.“

Pre Newtonovcov je to naozaj „radosť vidieť, ako príroda opäť pučí a kvitne.“

„Vložili sme do toho veľa práce. Je to partnerstvo prírody a nás odzrkadlené v záhrade,“ povedal pán Newton. „Záhrada sa nám odvďačuje.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj