Štvrtok 12. decembra, 2024
Praktizujúci Falun Gongu na proteste vo Viedni 1. októbra 2018 predvádzajú násilné odoberanie orgánov väzňom svedomia čínskym komunistickým režimom. (Joe Klamar/AFP via Getty Images)
» , ,

Haag: Pozostalí a odborníci informujú o násilnom odbere orgánov v Číne

10. decembra, na Medzinárodný deň ľudských práv, sa v Haagu stretnú pozostalí, experti, politici, obhajcovia ľudských práv a zástupcovia holandského ministerstva zahraničných vecí. Témou je štátom organizované odoberanie orgánov žijúcim ľuďom v Číne. Tlačovú konferenciu organizuje zdravotnícka a ľudskoprávna organizácia Global Human Rights Defence (GHRD) so sídlom v Haagu.

Zdravotnícka organizácia predkladá správu

Jadrom konferencie je prezentácia komplexnej správy o praxi nútených odberov orgánov v Číne, ktorú vypracovala lekárska organizácia Lekári proti núteným odberom orgánov (DAFOH), spoluorganizátor konferencie. Bola založená v roku 2007 ako medzinárodná organizácia lekárov rôznych špecializácií z celého sveta a pre nich, ktorá upozorňuje na neetické postupy pri transplantáciách, najmä v Číne.

Táto lekárska organizácia vedie kampaň za ukončenie nútených odberov orgánov praktizujúcim Falun Gongu a iným skupinám a za svoju činnosť v oblasti ľudských práv bola niekoľkokrát nominovaná na Nobelovu cenu mieru. Správa DAFOH obsahuje aj výpovede očitých svedkov a analýzy odborníkov o informáciách, ktoré sa doteraz dostali na svetlo sveta.

Moderátorom bude Harry van Bommel, bývalý holandský poslanec (1998 až 2017). Od odchodu z politiky sa zameriava na podporu marginalizovaných komunít a komunít bez štátnej príslušnosti. Dr. Andreas Weber, lekár a zástupca riaditeľa európskej sekcie DAFOH, predstaví správu svojej organizácie.

Konferencie sa zúčastní aj Anthonie Holslagová, holandská antropologička a autorka, ktorá sa špecializuje na štúdium genocídy, najmä genocídy Arménov. Ako expertka na genocídu bude hovoriť o „plíživej genocíde“ Falun Gongu.

Z bezpečnostných dôvodov nebudú vopred zverejnené žiadne informácie o obetiach a tých, ktorí prežili násilné odoberanie orgánov v Číne a zúčastnia sa na konferencii.

Najväčšou skupinou obetí sú praktizujúci Falun Gongu

Najväčšiu skupinu obetí násilného odoberania orgánov v Číne tvoria nezákonní väzni hnutia Falun Gong, ktorí sú zabíjaní pre svoje orgány. Medzi obeťami sú však aj politicky prenasledované osoby alebo etnické menšiny, ako sú Ujguri, Tibeťania a kresťania.

V pozadí prenasledovania Falun Gongu, budhistického meditačného hnutia založeného na hodnotách pravdivosti, súcitu a znášanlivosti, ako aj ďalších náboženských spoločenstiev v Číne, je komplexná stratégia Čínskej komunistickej strany (ČKS) na potlačenie viery obyvateľov. Podľa rôznych organizácií na ochranu ľudských práv, ako sú IGFM, GfbV a Amnesty International, je násilné odoberanie orgánov najkrutejším z celého radu represívnych praktík režimu. Dôkazy o systematickom odoberaní orgánov praktizujúcim Falun Gongu v Číne sa prvýkrát objavili v roku 2006.

Vlády a parlamenty sa postavili proti praxi odoberania orgánov

Kongres USA, Parlament EÚ, rôzne vlády a mnohé mimovládne organizácie vyzvali Čínu, aby umožnila medzinárodné vyšetrovanie a ukončila prenasledovanie Falun Gongu. Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona na ochranu Falun Gongu s cieľom obmedziť odbery orgánov. V súčasnosti o ňom hlasuje Senát USA.

Aj Parlament EÚ prijal už niekoľko rezolúcií proti prenasledovaniu Falun Gongu a odoberaniu orgánov jeho stúpencom a iným väzňom svedomia v Číne.

Okrem toho viaceré krajiny zmenili svoje zákony a predpisy o financovaní transplantácií v zahraničí po tom, ako sa dozvedeli o odbere orgánov v Číne .

Pôvodný článok

Prečítajte si aj