Streda 18. decembra, 2024
Dvojica sond vytvára úplné umelé zatmenie Slnka pomocou letu vo formácii (Európska vesmírna agentúra)

Do vesmíru boli vypustené satelity vytvárajúce umelé zatmenia Slnka

Európska vesmírna agentúra plánuje vytvárať umelé zatmenia Slnka trvajúce až šesť hodín.

Dňa 5. decembra boli do vesmíru vypustené dva satelity, ktoré budú slúžiť na vytváranie umelých zatmení Slnka. Tieto dva satelity Európskej vesmírnej agentúry (ESA) boli vypustené z Indie. Zatiaľ sú prepojené a neskôr budú oddelené. Misia má názov Proba-3 a jej cieľom je preskúmanie jemnej koróny (optického úkazu vznikajúceho ohybom svetelných lúčov, pozn. red.) podobnej koróne, ktorá obklopuje Slnko.

Experti ESA naviedli satelity na obežnú dráhu a plánujú ich pravidelne využívať na vytváranie umelých zatmení Slnka trvajúcich až šesť hodín. Prirodzené zatmenia, keď Mesiac prechádza medzi Slnkom a Zemou a blokuje slnečné svetlo, sú zriedkavé a trvajú maximálne sedem a pol minúty.

Prvé umelé zatmenie Slnka v rámci misie Proba-3 je plánované na marec 2025, keď sa očakáva vyhotovenie prvých snímok. Umelé zatmenia sa budú vytvárať najmenej dvakrát týždenne, pričom frekvencia bude závisieť od slnečnej aktivity, uvádza v e-maile vedec misie ESA Joe Zender.

Cieľom misie, ktorej cena je vypočítaná na približne 199 miliónov eur, je počas dvojročnej prevádzky vytvoriť najmenej 1 000 hodín „zatmení na požiadanie“. Po skončení misie obe družice postupne zostúpia na nižšiu obežnú dráhu a približne do piatich rokov zhoria v atmosfére. Misiu podporuje približne tucet krajín vrátane Rakúska, Poľska a Španielska.

Satelity, ktoré budú lietať autonómne, sa budú pohybovať na obežnej dráhe vo vzdialenosti viac ako 60 000 kilometrov od Zeme. Budú musieť byť starostlivo umiestnené tak, aby vytvárali umelé zatmenia. „Oba satelity musia dosiahnuť presnosť umiestnenia na úrovni hrúbky priemerného nechtu a budú od seba vzdialené približne jeden a pol futbalového ihriska,“ komentuje Damien Galano, manažér misie Proba-3.

Satelity budú na udržiavanie svojej polohy používať GPS, sledovače hviezd, lasery a rádiové spojenie. Každý satelit v tvare kocky má rozpätie krídel menej ako 1,5 metra. Jeden z nich bude niesť disk, ktorý bude blokovať slnečné svetlo pre teleskop na druhom satelite. Tento disk bude napodobňovať Mesiac pri prirodzenom úplnom zatmení Slnka, zatiaľ čo zatemnený satelit bude predstavovať Zem.

Vedci potrebujú úplne zakryť oslnivú žiaru Slnka, aby mohli počas tejto misie podrobne študovať korónu, ktorá ho obklopuje, a získať mimoriadne detailný pohľad na oblasti na samom okraji Slnka. Zaujíma ich najmä to, prečo je koróna teplejšia ako povrch Slnka, a chcú lepšie porozumieť výronom koronálnej hmoty, erupciám, ktoré do vesmíru vysielajú miliardy ton plazmy s magnetickými poľami. Geomagnetické búrky môžu narušiť dodávku energie a komunikáciu na Zemi a na obežnej dráhe. Takéto erupcie môžu tiež spôsobiť ohromujúce polárne žiary na neočakávaných miestach.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj