Vláda schválila zákon o mimoriadnej udalosti: lekárom môže hroziť rok väzenia za odmietnutie pracovať
Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva sa má doplniť o definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude považovaná aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. V tejto súvislosti sa má ustanoviť povinnosť zdravotníckych pracovníkov poskytovať počas tejto mimoriadnej udalosti zdravotnú starostlivosť. Ak lekár odmietne pracovať, bude mu hroziť odňatie slobody na jeden rok. Návrh novely zákona i úpravy ďalších súvisiacich zákonov schválila vláda na mimoriadnom nedeľňajšom zasadnutí. Kabinet tiež schválil prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
Predkladatelia vysvetlili, že návrh má predísť ohrozeniu ústavného práva na ochranu zdravia a práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. „Legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb,“ zdôraznil minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (nominant Hlasu-SD). Vysvetlil ďalej, že štát nateraz nedisponuje dostatočne širokými a vhodnými možnosťami smerujúcimi k dosiahnutiu týchto cieľov, keďže neexistuje iný, rovnako účinný prostriedok, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd a zároveň viedol k dosiahnutiu všetkých legitímnych cieľov.
Mimoriadnu situáciu v prípade kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti možno podľa schváleného návrhu vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o 60 dní.
V súvislosti s navrhnutou zmenou sa má zmeniť nielen zákon o civilnej ochrane obyvateľstva a zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Rovnako sa úprava vzťahuje aj na Trestný zákon a zákon o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, pričom v tomto prípade má mať úprava preventívny charakter. „Jej cieľom je maximálna objektivizácia posudzovania dočasnej pracovnej neschopnosti zdravotníckych pracovníkov,“ dopĺňa predkladateľ.
Súčasťou opatrení na dosiahnutie cieľa navrhovanej právnej úpravy je doplnenie zákona o hospodárskej mobilizácii a zákona o krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu.
Zákon má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
Minister zdravotníctva v piatok (6. 12.) po rokovaní s Lekárskym odborovým združením (LOZ) informoval, že má plán, ako zabezpečiť zdravotnú starostlivosť po novom roku, ak výpovede lekárov nadobudnú platnosť. Jeho prioritou však je sa s LOZ dohodnúť. Lekárskych odborárov požiadal, aby budúci týždeň predstavili aktualizovaný zoznam svojich požiadaviek, ktorý bude realizovateľný do konca roka.
Šéf LOZ Peter Visolajský takisto deklaroval ochotu sa dohodnúť. Prisľúbil zaslanie aktualizovaného zoznamu požiadaviek, od ministra zároveň odborári očakávajú predloženie odpočtu memoranda.
Šaško: Zdravie občanov musí byť nadradené právam lekárov na pracovné spory
Minister Šaško po rokovaní vlády uviedol, že životy a zdravie občanov Slovenska musia byť nadradené akýmkoľvek právam lekárov na pracovné spory. Zdôraznil, že návrh, ktorý schválila vláda, nezavádza nútenú prácu lekárov a nejde o vyhlásenie núdzového stavu. Deklaruje, že lekári budú mať všetky svoje práva zachované. Zadefinovanie mimoriadnej situácie o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti je však podľa neho nevyhnutný krok v súčasnej situácii, keď lekári hrozia hromadnými výpoveďami. „Aby sme mali v rukách nástroj, že o zdravie občanov sa bude mať kto postarať,“ povedal.
Vysvetlil, že prípadné vyhlásenie mimoriadnej situácie je v porovnaní s núdzovým stavom jemnejšie a adresnejšie opatrenie, ktoré umožňuje reagovať na situáciu v danom, konkrétnom regióne. „Máme veľmi jasné čísla, týka sa to nateraz 12 okresov zo 79 na Slovensku,“ upozornil. „Verím, že sa to napokon nebude týkať ani jedného okresu,“ vyhlásil. Obrátil sa zároveň na lekárov, aby zvážili, či trvajú na podaných výpovediach v kontexte celospoločenskej situácie.
Pripomenul tiež, že s predstaviteľmi LOZ viedol intenzívne rokovania, pričom zopakoval, že 90 % požiadaviek z memoranda, na ktoré sa odvolávajú lekárski odborári, je splnených alebo v plnení. Pripomenul aj stredajšie (4. 12.) uznesenia vlády, ktoré sa týkali najvážnejších požiadaviek LOZ, vrátane odmietnutia transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. „Ak dôvodom na výpovede naozaj nie sú platy, ako to LOZ deklaruje, na výpovede nie je v súčasnosti dôvod,“ upozornil Šaško.
Ďalší predstavitelia Hlasu-SD – minister školstva Tomáš Drucker i minister investícií Richard Raši zvýraznili okrem snahy sa s lekármi dohodnúť aj nevyhnutnosť zabezpečiť ústavné právo občanov na zdravotnú starostlivosť. „Ak by sme neprijali tento zákon, musel by byť pravdepodobne vyhlásený núdzový stav, ktorý sa týka všetkých občanov celého Slovenska, boli by obmedzené osobné slobody a aj sankcie by boli oveľa tvrdšie, ako sa zavádzajú v rámci prípadného vyhlásenia mimoriadnej situácie,“ dodal Raši.
Členovia vlády veria, že k dohode s lekárskymi odborármi napokon dôjde a lekári výpovede stiahnu.
Visolajský: Vláda priznala, že nie je ochotná riešiť problémy zdravotníctva
Predseda LOZ Peter Visolajský v reakcii uviedol, že vláda dnešným rozhodnutím jednoznačne priznala, že nie je ochotná riešiť problémy zdravotníctva, ktorým čelia pacienti dennodenne. Miesto riešenia problémov podľa neho nariadila nútené práce tým, ktorí riešenia pre zdravotníctvo od vlády požadujú. „Minister Šaško nám nedal ešte ani termín ďalšieho rokovania, ale vláda už vyhlásila nútené práce,“ skonštatoval.
Visolajský pripomenul, že výpovede lekárov nie sú o nových požiadavkách ani o navyšovaní platov. Odkazuje, že lekári nežiadajú nič nové. „Tieto výpovede vznikli, lebo vláda Roberta Fica jednostranne a bez dialógu porušila dohodu,“ zdôraznil s tým, že stačí, aby sa začali dodržiavať dohody, netreba sa uchyľovať k násilným krokom. Upozorňuje, že bič na lekárov nebude fungovať.
Odkazuje tiež, že LOZ bude pozorne sledovať rozhodovanie každého poslanca Národnej rady SR, ako sa ku kríze postaví. Združenie ich zároveň vyzýva, aby si uvedomili, že svojou podporou vládneho návrhu sa postavia proti záujmom slovenských občanov. „Odkazujeme vláde i poslancom, že všetci lekári stiahnu výpovede a stačí na to iba jedno, aby začala vláda dodržiavať dohody, ktoré porušila,“ dodal Visolajský.
Šutaj Eštok: Je čas, aby sa vydieranie LOZ skončilo
Predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok poznamenal, že minister Šaško požiadavky LOZ plní a teraz nastal čas na to, aby lekárski odborári prestali vydierať. Upozornil, že napriek plneniu bodov z memoranda, ktoré požaduje LOZ, prichádza združenie so stále novými požiadavkami. „LOZ na čele s pánom Visolajským si musí uvedomiť, že nemôže donekonečna vydierať vládu. Nemôže vydierať spoločnosť. Robia to opakovane,“ zdôraznil.
Líder Hlasu-SD je presvedčený, že jadrom problému je neústupčivosť LOZ v prípade platových požiadaviek a neochota akceptovať mierne zníženie valorizácie. „Lekárski odborári trvajú na výpovediach kvôli približne 63 eurám,“ skonštatoval.
Vyzdvihol zároveň rozhodnutie tých lekárov, ktorí výpovede stiahli. „Je to názorná ukážka toho, že týmto lekárom skutočne ide o zdravie svojich pacientov,“ vyhlásil. „Verím, že aj lekárski odborári si uvedomia závažnosť celej situácie a na ďalších spoločných rokovaniach budú partnermi, ktorí prejavia skutočný záujem zlepšiť slovenské zdravotníctvo,“ dodal Šutaj Eštok.
PS: Represia situáciu v zdravotníctve zhorší, vláda lekárov vyháňa do zahraničia
Najsilnejšie opozičné hnutie PS v reakcii uviedlo, že vláda namiesto dohody s lekármi zvolila represiu. „Teraz sa vyhráža trestami tým, ktorí v často nedôstojných podmienkach a s obrovským nasadením zachraňujú zdravie nás všetkých. Takýto prístup jednoznačne odmietame,“ povedal predseda PS Michal Šimečka, narážajúc na ďalšie legislatívne úpravy, ktoré zavádzajú aj sankcie.
Opozičná strana kritizuje i fakt, že priamo s lekármi nediskutuje predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), spochybňuje aj úprimnosť snahy vlády dohodnúť sa s lekárskymi odborármi. „Ak by to vláda s rokovaniami myslela vážne, k takémuto zastrašovaniu by nepristúpila. Majú ešte niekoľko týždňov na to, aby našli dohodu, povedal poslanec Oskar Dvořák (PS). Mieni, že krok vlády posilní chuť zdravotníkov odísť do zahraničia.
SaS: Vláda sa vyhráža lekárom, takýto rukojemnícky zákon nepodporíme
Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyhlásila, že navrhované legislatívne zmeny predstavujú rukojemnícky zákon. Pre SaS je krok vlády dôkazom, že exekutíva nezvládla situáciu s lekármi. „Pocítia to všetci. Mimoriadna situácia ešte viac prehĺbi krízu v zdravotníctve a spôsobí oveľa väčšiu frustráciu medzi lekármi,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling.
Liberáli zároveň deklarujú, že za takýto zákon nezahlasujú. Upozorňujú aj na to, že minister zdravotníctva Šaško mal ešte čas s lekármi rokovať. „Namiesto toho siahol po represii a zastrašovaní lekárov. Toto je absolútne neakceptovateľné,“ uviedol poslanec SaS Tomáš Szalay.
Hnutie Slovensko: Vláda sa chystá rozvrátiť zdravotníctvo
Predstavitelia hnutia Slovensko vyhlásili, že po demontáži spravodlivosti a kultúry sa vláda chystá rozvrátiť aj zdravotníctvo. Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič na sociálnej sieti hovorí o tom, že predseda vlády Fico útočí na zdravotníkov za to, že nechcú viac tolerovať spôsob, akým sa sektor pod vedením Ficových vlád riadil.
„Po dnešnom rozhodnutí vlády z nášho zdravotníctva nadobro odíde množstvo kvalitných lekárov, ktorí už dnes chýbajú ako soľ,“ doplnil bývalý minister zdravotníctva, poslanec za hnutie Marek Krajčí. Predstavitelia hnutia sa tiež pridávajú k ostrým kritikom hrozby sankcií za porušenia povinností lekárov poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie.
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová mieni, že vláda ukázala svoj postoj k zdravotníkom. „Že jej nezáleží na dialógu ani na dôstojných pracovných podmienkach pre zdravotníkov, ale iba na zastrašovaní a obmedzovaní ich práv. Tento krok spolu s opatrením, že lekárom vo výpovediach neplynú výpovedné lehoty, je neospravedlniteľný,“ vyhlásila.
KDH: Vyjadrujeme ostrý nesúhlas s tým, že sa vláda vyhráža lekárom
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyjadrilo ostrý nesúhlas s nedeľňajším krokom vlády týkajúci sa zdravotníkov. Hovorí, že reštrikciami a hrozbou sankcií prekročil kabinet červené čiary.
„Považujeme to za zneužitie moci, nekompetentnosť vlády a jej nominantov prichádzať s koncepčnými zmenami v zdravotníctve a neschopnosť viesť konštruktívny dialóg s lekármi. Týmto vláda posúva aj v tejto sfére Slovensko k diktátorským režimom,“ vyhlásil predseda KDH Milan Majerský.
Poslanec KDH Peter Stachura si myslí, že vláda v nedeľu zvýšila napätie v zdravotníctve a vyženie ďalšie stovky lekárov a zdravotných sestier do cudziny. Poslanecký kolega František Majerský označil návrh vlády za ďalší klinec do rakvy slovenského zdravotníctva.
Prezident: Od vlády by bolo nezodpovedné nechystať plán B pri situácii s lekármi
Prezident SR Peter Pellegrini si myslí, že od vlády by bolo nezodpovedné, keby nepripravovala plán B v súvislosti so situáciou s lekárskymi výpoveďami. Zároveň verí, že legislatívu, ktorú vláda v nedeľu schválila nebude nikdy potrebné použiť. Hlava štátu zároveň vyzvala všetkých lekárov, aby aj po 31. decembri zostali pri slovenských pacientoch v nemocniciach.
„Takisto ako minister verím, že nebude potrebné ustanovenia tohto zákona nikdy použiť, ale na druhej strane by to bola nezodpovedná vláda, aby nechystala aj scenár B v prípade, že minister avizuje, že sa snaží plniť maximálny počet všetkých požiadaviek lekárov na Slovensku, ale na druhej strane stále počúva odmietavý postoj. Možno ani nie tak lekárov, ako pána Visolajského a jeho úzky okruh ľudí,“ uviedol prezident pre novinárov.
Je podľa neho povinnosťou každej zodpovednej vlády mať pripravený sumár opatrení, ktorými zagarantuje zdravotnú starostlivosť o slovenských pacientov. Myslí si tiež, že minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) aj vládny kabinet robia všetko preto, aby požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ) naplnili.
Pellegrini sa zároveň obracia na všetkých lekárov a apeluje na nich, aby aj po Novom roku zostali pri slovenských pacientoch. „Aby jednoducho napĺňali svoju prísahu, ktorú dali. Ja chápem ich nejakú ťažobu alebo frustráciu, lenže takýmto spôsobom neublížia ani vláde, ani sami sebe, ale ublížia všetkým tým chorým ľuďom na Slovensku. Tak pevne verím, že prevládne zdravý rozum, že aj na základe tlaku lekárov sa vláda bude snažiť ďalej a zlepšovať podmienky v zdravotníctve,“ povedal.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK