Streda 5. februára, 2025
Na snímke minister školstva Tomáš Drucker (Foto: FB / Tomáš Drucker) a podpredseda parlamentu a šéf národniarov Andrej Danko. (Foto: FB / Andrej Danko - predseda SNS)

Nežná revolúcia vo vzdelávaní: reformy Hlasu narážajú na pripomienky SNS a otvárajú citlivé spoločenské témy

V auguste 2024 vláda schválila ambiciózny balík zákonov pod názvom „nežná revolúcia vo vzdelávaní“. Balík má priniesť modernizáciu a zlepšenie kvality vzdelávania na základných a stredných školách. Program zahŕňa množstvo reforiem vrátane normatívneho financovania materských škôl, optimalizácie siete stredných škôl či podpory inkluzívneho vzdelávania. Schvaľovanie zmien však sprevádzajú ideologické spory, najmä v otázkach rodičovského súhlasu, neutrality škôl či práv transrodových osôb, čím sa reforma stala predmetom intenzívnych politických diskusií. Zatiaľčo minister školstva Tomáš Drucker apeluje na zlepšenie kvality vzdelávania,  oponenti z SNS upozorňujú na riziká ideologizácie školstva. 

Nežná revolúcia vo vzdelávaní

Koncom augusta vláda schválila balík zákonov s označením „nežná revolúcia vo vzdelávaní”. Ide o súbor legislatívnych zmien a projektov zameraných na modernizáciu a zlepšenie kvality, dostupnosti a efektívnosti vzdelávania základného a stredného školstva.

Program pod gesciou ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) zastrešuje viaceré reformy v niekoľkých oblastiach. „Cieľom týchto návrhov je podporiť projekty na zlepšovanie vzdelávania v materských, základných a stredných školách. Úlohy z programového vyhlásenia vlády sme rozdelili do 40 projektov, ktoré majú vlastný tím, konkrétne ciele a jasne určenú líniu zodpovednosti voči politickému vedeniu rezortu,“ zhodnotil minister.

Napríklad, od roku 2025 sa zavádza normatívne financovanie materských škôl s cieľom zlepšiť podmienky vzdelávania najmenších. Tiež sa optimalizuje sieť stredných škôl tak, aby zodpovedali demografickým a trhovým potrebám. V oblasti duševného zdravia a inklúzie rezort zavádza zmeny, ako napríklad zákaz používania mobilných telefónov v školách. Vláda navrhuje zaviesť záväzné desegregačné štandardy s cieľom podporiť inkluzívne vzdelávanie rómskych detí. Taktiež sa má ukončiť dvojzmenná prevádzka na základných školách.

SNS presadila informovaný súhlas rodičov

Slovenská národná strana predsedu Andreja Danka má v niektorých veciach vlastné predstavy o tom, akým smerom by sa školstvo na Slovensku malo uberať. Národniari otvorili širokú diskusiu o informovanom súhlase rodičov, a predložili aj návrh zákona zakazujúceho propagáciu LGBTI+ ideológie. Poslanci SNS tiež presadili dva pozmeňovacie návrhy k školskej reforme – jeden zdôrazňujúci neutralitu škôl a druhý, ktorý znemožňuje vydávanie náhradných dokladov o vzdelaní po zmene osobných údajov.

Informovaný súhlas rodiča patrí medzi novinky zavedené nedávno. Pôvodný návrh poskytoval rozhodujúce právomoci školám – témy, ktoré neboli zahrnuté v osnovách, mala schvaľovať rada školy a pedagogická rada. Súhlas rodiča sa mal vyžadovať iba v prípade, že by škola danú aktivitu neschválila. V tejto podobe návrh postúpil do druhého čítania v NRSR. Následne však došlo k zmene a posledné slovo budú mať rodičia.

„Som rád, že po dnešnej diskusii s pánom ministrom školstva sa podarí prijať úprava zákona, ktorá bude garantovať rodičom informovaný súhlas, ktorý nebude mať právo prehlasovať školská rada. Do škôl nepatrí nevedecká propaganda,“ ohlasoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) na sociálnej sieti.

Minister školstva Drucker súhlasí, že rodičia by mali mať posledné slovo. „V prípade, ak ide o veci, ktoré sú nad rámec štátneho vzdelávacieho programu, tam treba byť prísnejší, pretože tam potrebujeme vyjadrenie rady školy a naozaj ide o aktivity, nad ktorými už štát nemá žiadnu kontrolu,“ vysvetľoval dôvody zmeny.

Zákaz propagácie LGBTI+ ideológie

Národniari predložili aj vlastný návrh zmeny školského zákona. Zámerom bolo na školách plošne zakázať výučbu o “netradičnej sexuálnej orientácií”, pričom pod netradičnou mali na mysli akúkoľvek inú, než je vzťah medzi mužom a ženou.

Návrh štvorice poslancov (Rudolf Huliak, Dagmar Kramplová, Andrej Danko a Adam Lučanský) na doplnenie zákona znel takto: „V školách a školských zariadeniach sa zakazuje akýmkoľvek spôsobom, priamo alebo nepriamo, vykonávať propagáciu, šírenie alebo podporu myšlienok a názorov týkajúcich sa netradičných sexuálnych orientácií alebo rodových identít, ktoré nie sú v súlade s biologickou identitou jednotlivca.“

Minister školstva bol od počiatku proti tomuto návrhu. Tvrdí, že verejná diskusia o tom, čo by sa malo alebo nemalo učiť, je podľa neho plná emócií a ideologických sporov, pričom chýba výraznejšia snaha o zlepšovanie kvality vzdelávania a výchovy.

„Navrhujeme, aby v prípade, keď sa škola rozhodne poskytovať výchovu a vzdelávanie nad rámec svojho školského vzdelávacieho programu, alebo nad rámec inovácií, ktoré sú zapísané v katalógu inovácií vedeného ministerstvo školstva, bude tak môcť urobiť na základe prerokovania v pedagogickej rade školy a rade školy alebo informovaného súhlasu rodičov,“ vyhlásil Drucker.

Šéf rezortu školstva bol presvedčený, že SNS návrh zákona stiahne. Napokon sa o ňom hlasovalo. Národniari však legislatívu nepresadili, pretože za sa vyjadrilo len 11 poslancov. Zdržala sa väčšina poslancov Hlasu aj Smeru.

Návrh o politickej, náboženskej a ideologickej neutralite z pera trojice poslancov (Adam Lučanský, Andrej Danko (obaja SNS) a Ján Podmanický (Smer) prešiel bez väčších ťažkostí. Stanovuje školám nepropagovať politické strany, ideológie, či politikov. Zároveň explicitne vymedzuje, že sa nedotýka ustanovenia, ktoré upravuje vyučovanie náboženstva.

Zmena vysvedčení pre transrodové osoby

Koaliční poslanci tiež navrhli vyňať z programu „nežnej revolúcie v školstve” bod, ktorý mal umožniť vydanie náhradného dokladu o vzdelaní spolu so zmenenými údajmi v prípade zmeny mena, priezviska alebo rodného čísla. 

Tento bod sa tam dostal na základe predchádzajúcich podnetov od verejného ochrancu práv a kvôli súdnym rozhodnutiam. V súvislosti s týmto bodom rezort školstva upozorňoval na vlnu hoaxov. Zdôraznil, že „neexistuje dôvod, pre ktorý by mali školy odmietať vydávať náhradné doklady, ak zmenu mena zapíše matrika a osobe sú vydané aj iné doklady… Podľa takejto interpretácie by nemali byť vydávané žiadne doklady, napríklad ani vodičský preukaz, ak osoba získavala vodičské oprávnenie pod iným menom. Ide o dezinformáciu a kampaň, ktorá má navodiť dojem, že ministerstvo chce umožniť neoprávnené zmeny vysvedčení,” tvrdil rezort.

Návrh na vyňatie tohto bodu predkladali poslanci za Smer-SD Ján Podmanický s Richardom Glückom a národniari Andrej Danko s Dagmar Kramplovou. Parlament návrh prijal 100 hlasmi poslancov.

Rezort školstva pripomína, že už od roku 2018 je súčasťou zákona o vysokých školách ustanovenie, na základe ktorého vysoká škola „vydá na žiadosť fyzickej osoby, u ktorej došlo k zmene mena alebo k zmene priezviska z dôvodu zmeny pohlavia náhradný doklad o absolvovaní štúdia.”

Tiež sa domnieva, že neexistuje vysvetlenie, prečo by školy mali odmietať náhradné doklady vydať, ak osoba má vydané oficiálne doklady. Objasňoval, že rezortu chodia aj podnety či rozhodnutia súdov, ktoré pojednávajú o tom, že odmietnutím vydania náhradných dokladov porušujú práva občanov. Šéf rezortu sa snažil objasniť, že výsledkom prijatého návrhu je to, že dnes nedostane náhradný doklad nikto. Nielen osoba po tranzícií, ale aj ľudia, ktorí si zmenia meno po sobáši, či tí, ktorí majú zmenené rodné číslo za účelom ochrany identity. 

Martin Macko z Iniciatívy Inakosť zdôrazňuje, že návrh rieši administratívne dôsledky zmeny pohlavia, ktoré ovplyvňujú výlučne dotknuté transrodové osoby, a nemení proces tranzície na Slovensku. Problém podľa neho nastáva pri preukazovaní dosiahnutého vzdelania, kde osoby s novou identitou musia často odhaľovať svoju transrodovú minulosť, čo ich vystavuje stresu, diskriminácii a obmedzuje ich možnosti zamestnania.

Podľa Macka sú transrodové osoby so stredoškolským vzdelaním zraniteľnejšie než tie s vysokoškolským, pretože sa častejšie stretávajú s prekážkami pri zamestnávaní. Pravidlá pre vydávanie náhradných dokladov o vysokoškolskom vzdelaní už v praxi pomohli, no v prípade stredoškolských dokladov stále dochádza k odmietaniam ich vydania. Súdne riešenie problému podľa neho nie je najvhodnejšie.

Ministerstvo školstva pod vedením Tomáša Druckera z Hlasu prišlo opätovne s návrhom potom, čo sa ho už v roku 2021 pokúšala presadiť strana SaS, avšak neúspešne. Návrh vyvolal v minulosti značné kontroverzie, čo vyústilo do spustenia dvoch petícií. Jednu zorganizovala Aliancia za rodinu, druhú Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku. 

Aliancia za rodinu vtedy varovala, že novela by mohla školy a ich predstaviteľov nútiť k neetickým praktikám, vrátane údajného klamania a falšovania dokladov o vzdelaní. „Ide o falšovanie reality a pôvodne riadne vydaného dokladu v zhode s realitou. Na škole, ktorú chce štát donútiť vydať nepravdivý odpis z dokladu o získanom vzdelaní, neštudovala pred zmenou pohlavia napríklad žiadna ‚Violetta Nováková‘ ak tam v skutočnosti študoval ‚Ján Novák‘. Výkony, napríklad v telesnej výchove, dosahoval/a buď ako muž, alebo ako žena,“ napísal vtedy šéf organizácie Anton Chromík.

Prečítajte si aj