Trumpov tím odmieta správy o údajnom okamžitom prepustení transrodových vojakov z armády
Tím novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa odmietol správy založené na anonymných zdrojoch, podľa ktorých plánuje okamžite po nástupe do funkcie prepustiť všetky osoby identifikujúce sa ako transgender z armády.
Trumpova hovorkyňa Karoline Leavittová, ktorú zvolený prezident vymenoval za tlačovú tajomníčku, vo vyhlásení pre Epoch Times z 30. novembra uviedla, že takéto tvrdenia viacerých médií sú založené na špekuláciách. „Tieto anonymné zdroje špekulujú a vôbec nevedia, o čom hovoria,“ uviedla Leavittová. „Žiadna politika by sa nemala považovať za oficiálnu, pokiaľ nepochádza priamo od prezidenta Trumpa alebo jeho autorizovaných hovorcov.“
Údajný plán bol prvýkrát spomenutý v článku The Times of London, ktorý minulý týždeň s odvolaním sa na „ obranné zdroje“ a „zdroj oboznámený s Trumpovými plánmi“ tvrdil, že Trump podpíše nariadenie o prepustení transgenderových vojakov z armády. Tento krok by podľa správy mohol viesť k odchodu približne 15 000 ľudí z ozbrojených síl.
Správa však neuvádza žiadne menované zdroje a nešpecifikuje, či niekto z týchto osôb pracuje v Trumpovom prechodnom tíme. Na správu The Times of London reagoval šéf pro-LGBT organizácie Human Rights Campaign, ktorý uviedol, že takýto zákaz by „urobil našu krajinu menej bezpečnou“ a je „obyčajnou transfóbiou“.
„Naša armáda musí byť schopná naverbovať najlepších kandidátov, udržať vysoko kvalifikovaných príslušníkov služby, ktorí už toľko obetovali pre svoju krajinu, a každý kvalifikovaný vlastenec by mal mať možnosť slúžiť otvorene a bez diskriminácie,“ uviedla minulý týždeň vo vyhlásení Kelley Robinsonová, šéfka organizácie Human Rights Campaign.
V roku 2017, počas svojho prvého funkčného obdobia, Trump oznámil, že armáda už neumožní transrodovým osobám slúžiť „v akejkoľvek úlohe“. Toto rozhodnutie prišlo po tom, ako Obamova administratíva umožnila transrodovým osobám slúžiť v armáde a čerpať lekárske ošetrenie hradené z daní. „Naša armáda sa musí sústrediť na rozhodujúce a zdrvujúce víťazstvá a nemôže byť zaťažená obrovskými lekárskymi nákladmi a narušením, ktoré by transrodové osoby v armáde priniesli,“ napísal Trump v júli 2017 na sociálnych sieťach.
Politika bola v roku 2018 upravená a po novom blokovala len osoby s anamnézou genderovej dysfórie, ktoré neboli schopné alebo ochotné slúžiť podľa svojho biologického pohlavia, alebo osoby, ktoré podstúpili lekársku tranzíciu. V roku 2019 Najvyšší súd rozhodol pomerom hlasov 5:4, že verzia zákazu z roku 2018 môže zostať v platnosti, ale neskôr bol zákaz prezidentom Bidenom zrušený.
Len niekoľko dní po nástupe do funkcie začiatkom roka 2021 Biden podpísal exekutívne nariadenie, ktorým zrušil pôvodné nariadenie prvej Trumpovej administratívy. Biden vtedy povedal, že americká armáda je „silnejšia“ doma a vo svete, keď je „inkluzívna“. Bidenovo rozhodnutie podporil aj minister obrany Lloyd Austin.
V polovici roka 2016 prezident Barack Obama zrušil dlhoročný zákaz vstupu transrodových osôb do armády. Minister obrany Ash Carter vtedy na tlačovej konferencii poznamenal, že armáda musí „mať prístup k 100 % americkej populácie“.
Okrem politiky týkajúcej sa armády Trump podporil zákaz lekárskych zákrokov na zmenu pohlavia pre neplnoleté osoby. Na svojej oficiálnej webovej stránke v rámci kampane zvolený prezident uviedol, že vyradí nemocnice a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí vykonávajú „chemické alebo fyzické mrzačenie neplnoletých osôb“, z programov Medicaid a Medicare.
Trump medzitým navrhol zákaz účasti športovcov identifikujúcich sa ako transrodové osoby v ženských športoch. Na septembrovom stretnutí s občanmi Trump zdôraznil, že v prípade zvolenia jeho administratíva túto politiku zastaví, pretože „je to muž, ktorý hrá v ženskej hre“. „Pozrite sa, čo sa stalo v plávaní. Pozrite sa na rekordy, ktoré sa prekonávajú,“ spomenul.
V prieskume agentúry Associated Press, ktorého sa zúčastnilo viac ako 120 000 ľudí, viac ako polovica voličov uviedla, že podpora práv transrodových osôb vo vláde a spoločnosti zašla príliš ďaleko. Medzi Trumpovými voličmi si to myslelo 85 %.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK