Piatok 27. decembra, 2024
(S láskavým dovolením Nottinghamskej univerzity)

Potápači zmapovali najstaršie potopené mesto na svete z doby bronzovej (+Foto)

O potopenom meste Pavlopetri kolujú mýty. Jeho zrúcaniny, ktoré sa nachádzajú len niekoľko desiatok metrov pod hladinou mora pri pobreží gréckej Lakónie, pochádzajú z mykénskeho obdobia, ale dnes sa predpokladá, že sú oveľa staršie – dokonca z doby bronzovej.

Niektorí sa domnievajú, že Pavlopetri predchádzalo dokonca aj gréckemu filozofovi Platónovi, ktorý rozprával o stratenej Atlantíde potopenej pod temnú hladinu mora, a toto mesto mohlo byť tým, čo mal Platón na mysli.

Správy o stratenom meste sa objavili v roku 1904, kedy geológ Fokion Negri oznámil objav Pavlopetri medzi južným pobrežím Lakónie Pounta a ostrovom Elafonisos – len kúsok od pláže. Potopené ruiny znovu objavil v roku 1967 oceánograf Nicholas Flemming zo Southamptonskej univerzity, ktorý sa sem vrátil v roku 1968 a uskutočnil rozsiahly šesťtýždňový prieskum.

Pomocou meracích pások a šnorchlov – vtedajšej technológie – zmapoval oblasť s rozmermi 150 × 350 metrov pomocou mriežkového systému a identifikoval 15 rôznych budov spolu s nádvoriami, 5 ulicami a hrobkami. V ruinách sa našli aj artefakty, ako napríklad obsidiánové a pazúrikové čepele, keramika a kostená figúrka. Všetky tieto nálezy sa nachádzali 3 až 4 metre pod povrchom.

O 40 rokov neskôr, v roku 2009, sa vedci vrátili. Pomocou nového, vysoko sofistikovaného sonarového mapovacieho zariadenia vyvinutého armádou a ťažiarmi ropy vykonali prieskum, ktorý mal Pavlopetri zmapovať digitálne, trojrozmerne, pomocou zvuku. Tieto prostriedky im umožnili zmapovať ďalších 9 000 metrov štvorcových ďalších budov.

Do roku 2011 urobili technológie ďalší skok, ktorý umožnil Jonovi Hendersonovi z Nottinghamskej univerzity spolu s Helénskym centrom pre námorný výskum začať päťročný prieskum, ktorý by vytvoril digitálny, fotorealistický vizuálny model mesta v troch rozmeroch a umožnil im preskúmať ruiny prostredníctvom počítačových obrazoviek.

„Podarilo sa nám spolupracovať s profesionálmi z oblasti CGI filmov, čo sú ľudia, ktorí bežne pracujú na filmoch ako Hviezdne vojny,“ povedal Henderson na Nottinghamskej univerzite krátko po expedícii. „Dôvodom, prečo je nová technika taká dobrá, je to, že je fotorealistická, ľudia sa na ňu môžu hneď pozrieť a povedať si: Páni, to je potopené mesto!.“

Tím použil techniku známu ako stereofotogrametria na zhromažďovanie optických informácií, ktoré potom prekryli akustický trojrozmerný mrak dát, čím vznikol pôsobivý fotorealistický obraz. Ako základný nástroj použili stanice vybavené lasermi, ktoré sa používajú v geodézii pri plánovaní miest a stavbe diaľnic, aby vytvorili vektorový hranol a určili ich polohu s presnosťou na 5 cm. To všetko im umožnilo skontrolovať presnosť ich 3D konštrukcie.

Na základe svojho bádania tiež vyvodili nové historické závery o meste Pavlopetri. Samotné stavby už boli datované do mykénskeho obdobia, teda približne do rokov 1650 až 1180 pr. Kr., avšak novo objavené artefakty z lokality datujú mesto do oveľa staršieho obdobia.

Prekvapilo ich, že medzi ruinami objavili úlomky keramiky pochádzajúce už z doby 2800 pr. Kr., pričom niektoré dôkazy sa odvolávajú až na obdobie 3500 rokov pr. Kr., čo znamená, že je staré približne 5 000 rokov. Tieto artefakty pochádzajúce už z doby bronzovej a medenej obsahujú poháre a nádoby nielen mykénskeho, ale aj minojského pôvodu, čo potvrdzuje možnosť, že obyvatelia Pavlopetri kedysi obchodovali s Minojcami na Kréte.

Ich prieskum odhalil v Pavlopetri nové stavby, vrátane veľkej obdĺžnikovej budovy lemujúcej predtým skrytú ulicu, hrobov obložených kameňom a tiež pohrebiska pithos – keramickej konštrukcie používanej na uchovávanie ľudských pozostatkov pred inhumáciou alebo kremáciou. Henderson uviedol, že budúci prieskum by mohol priniesť aj organický materiál, ako sú povrazy, koše a dokonca aj potraviny, pretože anaeróbne podmorské prostredie spomaľuje ich rozklad.

O tom, čo spôsobilo potopenie mesta, môžu vedci iba špekulovať. Niektorí sa domnievajú, že Pavlopetri ukončila tektonická činnosť – séria zemetrasení – a spôsobila jeho potopenie vlnami. Podľa niektorých odhadov k tomu mohlo dôjsť medzi rokmi 1000 a 375 pr. Kr.

Dnes sa Pavlopetri považuje za najstaršie potopené mesto na svete, o ktorom vieme. Jeho dedičstvo predchádzalo nielen Platónovi, ale aj slávnemu gréckemu básnikovi Homérovi a jeho legendárnym hrdinom, a napriek tomu stále vyvoláva záhady a mýty ako máloktoré miesto na Zemi.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj