Streda 4. decembra, 2024
Trump chce vyrovnať hospodársky deficit USA clami a varuje štáty BRICS pred vlastnou menou (Patrick T. Fallon/ AFP via Getty Images)
»

Trump hrozí krajinám BRICS clami vo výške 100 %, ak sa vzdajú dolára

Donald Trump pohrozil štátom BRICS „100 % clami“, ak sa odvrátia od dolára. Podľa členov aliancie chcú znížiť svoju závislosť od dolára. Trump sa nechce nečinne prizerať. Clá sú ústrednou súčasťou ekonomického programu novozvoleného prezidenta USA.

Novozvolený americký prezident Donald Trump pohrozil tzv. štátom BRICS clami vo výške „100 %“, ak sa odvrátia od dolára. „Žiadame od týchto krajín záväzok, že nevytvoria novú menu BRICS ani nepodporia inú menu, ktorá by nahradila mocný americký dolár,“ vyhlásil Trump v sobotu na svojej internetovej sieti Truth Social, pričom toto vyhlásenie rozšíril aj na X.

Ak by k tomuto záväzku nedošlo, „budú zasiahnuté clami (vo výške) 100 %“ a musia počítať s tým, že sa rozlúčia s predajom do úžasnej ekonomiky USA, pokračoval Trump. „Môžu si nájsť iného hlupáka! Neexistuje žiadna šanca, že by krajiny BRICS nahradili americký dolár v medzinárodnom obchode, a každá krajina, ktorá sa o to pokúsi, by mala Amerike zamávať na rozlúčku.“

Myšlienka, že krajiny BRICS sa snažia „odtrhnúť od dolára, zatiaľ čo my sa nečinne prizeráme… je zbytočná,“ povedal Trump.

Protiváha hospodárskej moci USA

Krajiny BRICS spojili svoje sily, aby vytvorili hospodársku protiváhu Spojeným štátom a Európskej únii. Cieľom skupiny štátov BRICS sústredenej okolo Ruska a Číny je obmedziť dominanciu Západu vo svetových záležitostiach. Skupinu založili v roku 2009 Brazília, Rusko, India a Čína a o rok neskôr sa k nej pripojila Južná Afrika. Z počiatočných písmen týchto piatich krajín vznikol názov skupiny BRICS.

Na poslednom samite BRICS, ktorý sa koncom októbra konal v ruskej Kazani, sa zúčastnilo približne 30 krajín a 24 hláv štátov a vlád, pričom najvýznamnejším hosťom bol čínsky prezident Si Ťin-pching.

Hospodársky blok čoraz viac uvažuje o zrušení amerického dolára a vytvorení novej spoločnej meny. Doteraz bol dolár referenčnou menou pre svetový obchod.

Na októbrovom samite v Kazani štáty okrem iného diskutovali o posilnení miestnych mien, ale podľa ruského prezidenta Vladimira Putina bol projekt vytvorenia spoločnej jednotnej meny zatiaľ odložený.

Nová mena BRICS ešte nie je pripravená?

Na záver samitu v Kazani štáty BRICS zverejnili 33-stranový dokument s názvom Kazaňská deklarácia, v ktorom boli načrtnuté predstavy štátov o globálnom riadení, hospodárskom rozvoji a medzinárodnej spolupráci.

V 134 podnadpisoch sa v bode 65 (strana 17f dokumentu) vyzýva na vytvorenie alternatívneho platobného systému, ktorý by členským štátom umožnil vykonávať cezhraničné transakcie v miestnych menách. Neobsahuje však rozhodnutie o novej mene, píše afp.

Konkrétne sa v ňom uvádza: „Potvrdzujeme náš záväzok posilniť finančnú spoluprácu v rámci krajín BRICS. Uznávame ďalekosiahle výhody rýchlejších, lacnejších, účinnejších, transparentnejších, bezpečnejších a inkluzívnejších nástrojov pre cezhraničné platby, ktoré sú založené na zásade odstraňovania prekážok obchodu a nediskriminačného prístupu.“

Taktiež sa víta používanie miestnych mien vo finančných transakciách medzi krajinami BRICS a ich obchodnými partnermi, posilnenie korešpondenčných bankových sietí v rámci krajín BRICS a uľahčenie zúčtovania v miestnych menách v súlade s Iniciatívou BRICS pre cezhraničné platby (BCBPI). Ide o dobrovoľné a nezáväzné opatrenia a očakávajú sa ďalšie diskusie v tejto oblasti, a to aj v rámci pracovnej skupiny BRICS pre platby.

„Vytúžená dedolarizácia je v nedohľadne“, vysvetľuje Patrick Langendorf v analýze Epoch Times.

Clá sú ústredným bodom Trumpovho hospodárskeho programu

Clá sú ústrednou súčasťou Trumpovho hospodárskeho programu a majú pomôcť znížiť obchodný deficit. Republikán sa chce zamerať na všetky krajiny, ktoré USA podľa Trumpa „roky okrádali“. Americká legislatíva umožňuje prezidentovi zaviesť clá na dovoz do USA prostredníctvom dekrétu.

Republikán už počas volebnej kampane ohlásil ďalekosiahle clá pre spojencov aj odporcov. Okrem iného sa to týka aj Európy. Hrozia trestné clá až do výšky 20 % na tovary a služby z Európy.

Ako svoj prvý oficiálny krok po návrate do Bieleho domu chce zvolený prezident USA zaviesť vyššie clá na dovoz z Číny, ako aj z Mexika a Kanady.

Ako dôvod na zavedenie 25-percentnej prirážky pre susedné krajiny republikán uviedol opiátovú krízu a nelegálne prisťahovalectvo do USA. Na čínske výrobky oznámil dodatočné desaťpercentné clo. Clá zostanú v platnosti, „kým drogy, najmä fentanyl, a všetci nelegálni prisťahovalci neprestanú vstupovať do našej krajiny“, napísal Trump na svojej internetovej platforme Truth Media.

Fentanyl je silný liek proti bolesti, ktorý sa okrem iného podáva pacientom s rakovinou, ale tiež sa s ním nelegálne obchoduje. Tento syntetický opioid je 50-krát silnejší ako heroín. V USA každoročne zomrie na predávkovanie fentanylom približne 75 000 ľudí.

Chemické látky pre fentanyl sa primárne vyrábajú v Číne, opioidy sa potom často vyrábajú v Mexiku a odtiaľ sa pašujú do USA. Peking po Trumpovom vyhlásení varoval pred „obchodnou vojnou“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj