Švédsko poslalo Pekingu oficiálnu žiadosť ohľadom úlohy čínskeho plavidla pri poškodení podmorských káblov
Dva podmorské optické káble v Baltskom mori boli poškodené v priebehu 24 hodín po pohybe čínskej nákladnej lode Yi Peng 3 v tejto oblasti. Švédsko oficiálne požiadalo Čínu o spoluprácu pri vyšetrovaní poškodenia dvoch podmorských káblov. Švédsky premiér Ulf Kristersson uviedol, že na základe výsledkov vyšetrovania bola Pekingu predložená oficiálna žiadosť o spoluprácu. Kristersson poznamenal, že je odhodlaný vykonať prehliadku plavidla, aby „zistil, čo sa stalo“.
Čo sa stalo
„Vyjadrujeme tým naše odhodlanie vykonať prehliadku plavidla, aby sme zistili, čo sa stalo,“ povedal Kristersson.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí na otázku ohľadom švédskej žiadosti uviedlo, že komunikačné kanály so Švédskom a ďalšími príslušnými stranami sú „bez obštrukcií“.
Peking predtým vyzval na ochranu práv plavidla na normálnu plavbu.
Kábel spoločnosti Telia Lietuva s dĺžkou 217 kilometrov medzi Litvou a švédskym ostrovom Gotland sa stal offline 17. novembra o 8.00 hod. ráno, po ňom nasledoval kábel Cinia C-Lion1 s dĺžkou 1199 kilometrov spájajúci Fínsko a Nemecko, ktorý sa stal offline 18. novembra o 2.00 hod. ráno.
Yi Peng 3, loď prepravujúca hromadný náklad s nosnosťou 75 200 ton, ktorá sa plaví pod čínskou vlajkou, prechádzala Baltským morom v čase, keď došlo k obom incidentom. Teraz je odstavená v medzinárodných vodách – vo výlučnej ekonomickej zóne Dánska.
Káble
V súčasnosti je čínske plavidlo pod hliadkou najmenej troch lodí krajín NATO.
Podľa webstránky námornej dopravy (Marine Traffic) nemecká pobrežná stráž vyslala hliadkovaciu loď Bad Düben, aby bola v blízkosti plavidla. V blízkosti sa nachádza aj hliadková loď švédskej pobrežnej stráže Poseidon (KBV 001).
Hovorca švédskej pobrežnej stráže pre The Epoch Times uviedol, že s KBV 001 monitorujú situáciu a sú „pripravená konať, ak o to budú požiadaní“.
Hovorkyňa švédskej prokuratúry pre The Epoch Times uviedla, že „momentálne nemá viac informácií“.
Odkázala pri tom na vyhlásenie z 27. novembra, v ktorom sa uvádza, že „vyšetrovanie na mieste činu“ týkajúce sa internetových káblov je už uzavreté a že „analýza materiálu pokračuje“.
Hovorca dánskych ozbrojených síl predtým pre The Epoch Times uviedol, že dánska armáda je prítomná v blízkosti Yi Peng 3, a v súčasnosti „sa k záležitosti nechce viac vyjadrovať“.
Orgány vo Fínsku začali vyšetrovanie.
Šedá zóna
Kábel C-Lion1 vedie popri sústave plynovodov Nord Stream.
Plynovody Nord Stream 1 a 2 v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, prepravujúce plyn pod Baltským morom, boli v septembri 2022 (sedem mesiacov po začiatku rusko-ukrajinskej vojny) poškodené sériou výbuchov v oblasti švédskej a dánskej ekonomickej zóny. Do ovzdušia sa následne uvoľnilo obrovské množstvo metánu.
Okrem toho kontajnerová loď Newnew Polar Bear registrovaná v Hongkongu sa pred niečo viac ako rokom stala podozrivou z poškodenia estónsko-fínskeho plynového potrubia a dvoch podmorských káblov medzi Estónskom, Fínskom a Švédskom.
Schopnosti Pekingu a jeho história vedenia vojny v šedých zónach ho podľa expertov na obranu z taiwanského Institute for National Defense and Security Research (Inštitútu pre výskum národnej obrany a bezpečnosti) robia hlavným podozrivým.
„Je dôvodné podozrenie, že za tým stojí Rusko a Čínska komunistická strana (ČKS),“ povedal pre The Epoch Times Su Tzu-yun, riaditeľ oddelenia obrannej stratégie inštitútu. Odkázal pri tom na robotické podmorské kapacity, ktoré majú Čína a Rusko k dispozícii a predchádzajúce poškodenie káblov v oblasti Európy.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK