Streda 4. decembra, 2024
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan reční počas tlačového brífingu v Bielom dome 24. apríla 2024. (foto: Jim Watson/AFP prostredníctvom Getty Images)

USA nevrátia Ukrajine jadrové zbrane, tvrdí poradca pre národnú bezpečnosť

Spojené štáty nevrátia Ukrajine jadrové zbrane, ktorých sa krajina vzdala po rozpade Sovietskeho zväzu pred desiatkami rokov, uviedol 1. decembra poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Na otázku o článku v New York Times, ktorý s odvolaním sa na anonymných západných predstaviteľov tvrdil, že Washington zvažuje poskytnúť Ukrajine jadrové zbrane ešte predtým, ako prezident Joe Biden na budúci mesiac opustí svoj úrad, Sullivan povedal, že o tomto kroku sa neuvažuje.

„O tom sa neuvažuje, nie. To, čo robíme, je poskytnutie rôznych konvenčných kapacít Ukrajine, aby sa mohla účinne brániť a bojovať proti Rusom, nie [poskytnúť im] jadrový potenciál,“ povedal 1. decembra pre ABC News.

Zvolený prezident Donald Trump počas kampane v roku 2024 signalizoval, že vojnu na Ukrajine rýchlo ukončí. Washington je od vypuknutia konfliktu vo februári 2022 najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci, zbraní a munície Kyjevu.

Sullivan v rozhovore z 1. decembra zopakoval, že Spojené štáty sa stále usilujú poskytnúť Ukrajine ďalšiu pomoc pred tým, ako Biden 20. januára 2025 opustí svoj úrad. „Počas týchto 50 dní urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme Ukrajine poskytli všetky možné nástroje na posilnenie jej pozície na bojisku, aby bola silnejšia pri rokovacom stole,“ povedal.

„A prezident Biden mi nariadil, aby som dohliadol na masívny nárast vojenského vybavenia, ktoré Ukrajine dodávame, aby sme do odchodu prezidenta Bidena z funkcie minuli každý dolár, ktorý nám Kongres vyčlenil.“

Medzitým bola Ukrajina vyzvaná, aby sa uprostred konfliktu spojila s nastupujúcou Trumpovou administratívou, ako aj so spojencami USA. „Opakujem, 21. januára vojna na Ukrajine len tak nezmizne,“ povedal Sullivan. „Je zrejmé, že nový tím bude mať svoju vlastnú politiku, svoj vlastný prístup a ja sa k tomu nemôžem vyjadrovať, ale to, čo môžem urobiť, je zabezpečiť, aby sme Ukrajine pri odovzdávaní štafety vytvorili čo najlepšiu pozíciu.“

Po správe New York Times Rusko reagovalo vyhlásením, že myšlienka poskytnúť Ukrajine jadrové zbrane je „samovražedná“, a dodalo, že zabrániť takémuto scenáru je okrem iného hlavným dôvodom, prečo Moskva vyslala na Ukrajinu vojakov.

„Považujeme to za šialenstvo,“ povedala minulý týždeň hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. „Je to absolútne šialenstvo, ktoré istej časti politického establišmentu na Ukrajine podsúvajú ľudia zo Západu.“

Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 Ukrajina zdedila jadrové zbrane, ale v roku 1994 ich odovzdala v rámci budapeštianskeho moratória výmenou za bezpečnostné záruky zo strany Ruska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj