Štvrtok 5. decembra, 2024
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s predsedom Snemovne reprezentantov Mikom Johnsonom vo Washingtone 10. júla 2024 (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

Zelenskyj je otvorený prímeriu, ak NATO ochráni neobsadené ukrajinské územie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že by bol ochotný uzavrieť dohodu o prímerí s Ruskom, ak by neokupované časti jeho krajiny dostali ochranu NATO.

Ukrajinský líder počas rozhovoru pre Sky News 29. novembra povedal, že takáto dohoda by Kyjevu umožnila diplomaticky sa usilovať o vrátenie Ruskom okupovaných území. „Ak chceme zastaviť horúcu fázu vojny, musíme vziať pod záštitu NATO územie Ukrajiny, ktoré máme pod kontrolou,“ povedal Zelenskyj. „Musíme to urobiť rýchlo. A potom ich na [okupovanom] území Ukrajiny môže Ukrajina získať späť diplomatickou cestou.“

Tieto komentáre sú prvým prípadom, keď Zelenskyj vyjadril otvorenosť voči dohode o prímerí, v ktorej by Ukrajina nekontrolovala celé svoje územie.

V posledných týždňoch došlo na bojisku k niekoľkým kľúčovým posunom vrátane odpálenia experimentálnej ruskej rakety a straty ďalšieho územia v prospech ruských síl v Ukrajinou okupovanom Kursku. Americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine obmedzené používanie niektorých protipechotných mín a údajne aj oprávnenie používať taktické balistické rakety dodávané USA proti vojenským cieľom na ruskom území, ale zdá sa, že tieto opatrenia mali zatiaľ na bojisko len malý vplyv.

Napriek tomuto vývoju je nepravdepodobné, že by Zelenského návrh prijala Moskva alebo NATO. Ukrajina sa usiluje o členstvo v NATO od roku 1997. Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že členstvo Ukrajiny by pre Rusko predstavovalo neprijateľné bezpečnostné riziko, a požadoval, aby sa Kyjev zaviazal, že nikdy nevstúpi do aliancie ako podmienku ukončenia vojny.

Aj keby Putin vyjadril ochotu zmierniť tento postoj, Ukrajina by mala ďalšie prekážky. Prvou je, že prijatie do aliancie si vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých členov. To by bol veľký problém vzhľadom na to, že niektorí členovia NATO, ako napríklad Maďarsko a Turecko, už predtým vyjadrili neochotu prijať ukrajinskú žiadosť o členstvo vzhľadom na obavy Ruska. Druhou prekážkou je, že v súčasnosti nie je jasné, či Ukrajina spĺňa normy transparentnosti a protikorupčných opatrení, ktoré sa od členov NATO očakávajú.

Napokon nie je jasné, či by NATO prijalo Ukrajinu do svojich radov, pokiaľ si Kyjev bude robiť nároky na územia okupované Ruskom, pretože by to mohlo alianciu vystaviť zvýšenému riziku, že bude zatiahnutá do vojny prostredníctvom záväzkov vzájomnej obrany.

Zelenskyj vyjadril nádej, že bude spolupracovať priamo s Trumpom na ukončení bojov. „Chcem spolupracovať priamo s [Trumpom], pretože okolo neho sa ozývajú rôzne hlasy ľudí. A preto nesmieme [dovoliť], aby niekto z okolia zničil našu komunikáciu,“ povedal. „Chcem sa s ním podeliť o nápady a chcem si ho vypočuť.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj