Trump vymenoval Keitha Kellogga za osobitného vyslanca pre vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom
Novozvolený prezident Donald Trump v stredu (27. 11.) vymenoval Keitha Kellogga za svojho osobitného vyslanca pre ukrajinsko-ruský konflikt. Kellogg počas Trumpovho prvého funkčného obdobia pôsobil ako šéf personálu Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť a poradca viceprezidenta Mikea Pencea pre národnú bezpečnosť.
Úloha osobitného vyslanca pre tento konflikt v súčasnosti neexistuje a Trump ju má vytvoriť na začiatku svojho druhého funkčného obdobia. Kellogg a ďalší Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Fred Fleitz začiatkom tohto roka načrtli plán na ukončenie vojny s tým, že sa budú snažiť o zmrazenie frontovej línie a presadzovať rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom.
Tento návrh by priniesol tektonickú zmenu v doterajšom prístupe Spojených štátov k vojne a pravdepodobne by narazil na určitý odpor európskych spojencov, ako aj v rámci Republikánskej strany. Trumpova kampaň však zdôraznila, že za oficiálne by sa mali považovať len komentáre Trumpa alebo poverených členov jeho štábu.
Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že by bol otvorený rokovaniam, ale doteraz odmietal akékoľvek návrhy, že by sa Rusko malo vzdať svojich deklarovaných vojenských cieľov demilitarizovať Ukrajinu a zabrániť jej vstupu do NATO. Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj podobne najavo, že s Trumpom v úrade sa rokovania uskutočnia rýchlejšie, ale zatiaľ vyvrátil možnosť odstúpenia územia Rusku ako súčasť urovnania.
Kellogg a Fleitz predtým zverejnili niektoré body svojho plánu vo výskumnom dokumente pre think tank America First Policy Institute, v ktorom obaja zastávajú vedúce pozície. Táto správa charakterizovala ruskú inváziu na Ukrajinu ako konflikt, ktorému sa dalo vyhnúť a ktorý spôsobila zahraničnopolitická platforma Bidenovej administratívy. V dokumente sa tiež zdôraznili Putinove opakované tvrdenia, že Ukrajine sa nesmie dovoliť vstúpiť do NATO a že povolenie vstupu by ohrozilo jej národnú bezpečnosť.
V čase ruskej invázie sa o členstve Ukrajiny v NATO neuvažovalo. V súčasnosti sa členovia NATO snažia vytvoriť cestu k členstvu pre Kyjev, ale je nepravdepodobné, že by táto krajina mohla byť prijatá do aliancie za súčasných podmienok. Čiastočne preto, lebo členstvo si vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých mocností NATO vrátane Maďarska a Turecka, ktoré sa už niekoľko rokov hlasno stavajú proti tejto myšlienke.
Správa Kellogga a Fleitza tiež zdôraznila nebezpečenstvo kritického vyčerpania amerických zásob zbraní, keďže veľká časť vojenskej pomoci, ktorá bola doteraz zaslaná Ukrajine, bola presunutá priamo z amerických rezerv prostredníctvom prezidentských orgánov. Potenciálny nedostatok munície a rastúce spojenectvo medzi Ruskom, Čínou, Iránom a Severnou Kóreou ako dôsledok vojny sú dostatočným dôvodom na ukončenie americkej účasti vo vojne, uvádza sa v správe.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK