Zdravá burina, ktorá skvele ochutí vaše šaláty: Púpava lekárska
Viete, že púpava je od dávnoveku pokladaná za jednu najmocnejších byliniek? Vo francúzskom prostredí sa nazýva dent de lion = leví zub. Skutočne, hoci dnes ju často tvrdohlavo vyhadzujeme z upravených záhrad, máloktorá rastlina je taká všestranná a silná. Rastie na všetkých kontinentoch a konzumovať sa dajú jej listy, puky, kvety, stvol aj koreň.
V nemeckom jazyku dokonca odlišujú dve štádiá jej kvetu: žltý kvet sa nazýva Lowenzahn a odkvitnutá biela guľa plná semienok na padáčiku sa volá Pusteblume – Fúkací kvet. Kto ešte nefúkal do bielej hlávky púpavienky?
Púpava podporuje a regeneruje pečeň, detoxikuje organizmus, omladzuje a upravuje trávenie. O mnohých liečivých účinkoch sa dočítate v špecializovaných článkoch, my si povieme, ako ju zaradiť do jedálnička.
Pripravte si zdravý púpavový šalát z listov
Najlepšie sú mladé nepoškodené listy. Sú mierne horkasté a prehĺbia chuť šalátov. Po zbere nechajte lístky pár minút namočené vo vode, zjemní sa tým horčina. Potom ich stačí nakrájať a pridať do misky so zeleninou. Pokojne s ňou kombinujte všetky chute: slanú, sladkú, kyslú, štipľavú – horkosť dodá práve púpava. Chutí sviežejšie ako kupované zelené šaláty.
Natrháme, umyjeme a pokrájame listy púpavy a sezónne plody záhrady – rajčiny, uhorky, cibuľku, špenát, kvaku… čo nájdete, fantázii sa medze nekladú. Môžeme pridať aj pár kvetov púpavy, zamiešame, okoreníme čerstvo namletým čiernym korením, pokvapkáme citrónovou šťavou, pridáme štipku soli, oleja, môžeme pridať aj slnečnicové semiačka. Kto má rád sladkokyslý šalát, môže pridať aj nastrúhané jabĺčko. Púpava dodá šalátu výraznú a príjemnú chuť.
Kto uprednostňuje detoxikačné šťavy a smoothie, môže pripravenú šalátovú zmes pomixovať a ihneď vypiť. Odporúčame, aby ste neodkladali odšťavené a mixované nápoje do chladničky, stráca sa tým totiž ich sila.
Užitočný je aj koreň
Koreň púpavy môžete po očistení tiež konzumovať priamo, stačí ho len umyť a pohrýzť – ideálne pre zníženie cukru v krvi, keďže obsahuje inulín. Sušený koreň je vhodný na čaj alebo vitalizujúcu náhražku kávy – cigorku. Kedysi ju pripravovali aj z koreňa púpavy, ktorý si nazbierali počas sezóny.
Máloktorý kvet je taký odolný
O odolnosti tejto rastliny svedčí aj to, že rozkvitnutú púpavu som našla aj na Lomnickom štíte. Malú, učupenú pri stene, aby bola chránená pred vetrom, ale žila vo výške 2634m.
Na stanici Skalnaté pleso lemujú trsy púpavy krištáľovú vodu plesa. Pri prechádzke prírodou sme ako deti vili venčeky z kvetov púpavy a ozdobili si nimi hlavu alebo ich púšťali dolu potokom.
Popritom nám starí rodičia rozprávali o bylinkách a dali mnohé ochutnať priamo na výlete. Hrajú sa ešte takéto hry dnešné deti? Napíšte nám, čo s púpavou robíte vy.