Kritik lockdownov sa stáva hlavným kandidátom na šéfa amerického Národného ústavu zdravia
Stanfordský profesor zdravotnej politiky patril medzi hlavných kritikov vládou nariadených lockdownov a reštrikcií počas pandémie Covid-19.
Dr. Jay Bhattacharya, profesor zdravotnej politiky na Stanfordskej univerzite, je podľa zdroja oboznámeného s touto záležitosťou jedným z hlavných kandidátov na post šéfa amerického Národného ústavu zdravia (NIH) v budúcej Trumpovej administratíve. Bhattacharya bol kľúčovou osobnosťou, ktorá sa počas pandémie covid-19 vyslovila proti lockdownom a povinnému noseniu rúšok.
Správa, o ktorej ako prvý informoval denník The Washington Post, prichádza po tom, čo novozvolený prezident Donald Trump vymenoval Roberta F. Kennedyho Jr. za svojho kandidáta na post ministra zdravotníctva a sociálnych služieb (HHS), ktorý dohliada na NIH.
Ak bude Bhattacharya nakoniec vymenovaný a potvrdený do čela úradu, bude zodpovedný za 27 inštitútov a centier zaoberajúcich sa rôznymi otázkami od rakoviny a starnutia až po užívanie drog. Patrí medzi ne aj Národný inštitút pre alergie a infekčné choroby, ktorému predtým predsedal dr. Anthony Fauci.
Z rozpočtu agentúry vo výške 48 miliárd dolárov sa financuje lekársky výskum rakoviny, vakcín a ďalších chorôb prostredníctvom súťažných grantov pre výskumných pracovníkov v inštitúciách v celej krajine. Agentúra vykonáva aj vlastný výskum, na ktorom sa podieľajú tisíce vedcov pracujúcich v laboratóriách NIH v Bethesde v štáte Maryland.
V októbri 2020 bol Bhattacharya spolu s Martinom Kulldorffom z Harvardovej univerzity a Sunetrou Guptovou z Oxfordskej univerzity hlavným autorom Prehlásenia z Great Barringtonu. Tento dokument, ktorý získal státisíce podpisov, vyzýval na ukončenie lockdownov počas covidu-19, ktoré platili po väčšinu roka 2020.
„Ako epidemiológovia infekčných chorôb a vedci zaoberajúci sa verejným zdravím máme vážne obavy zo škodlivých dopadov prevládajúcej politiky týkajúcej sa covidu-19 na fyzické a duševné zdravie,“ píše sa v liste.
Bhattacharya a jeho spoluautori v liste označili vakcíny proti covidu-19 len za jeden z aspektov politiky verejného zdravia, ktorá by sa podľa nich mala zamerať aj na imunitu prostredníctvom prirodzenej infekcie, a to z dôvodu nízkeho rizika, ktoré choroba predstavuje pre mladých a zdravých ľudí.
Bhattacharya a jeho spoluautori boli proti lockdownom, ako aj povinnému noseniu rúšok.
V e-mailoch získaných na základe žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám vyjadril bývalý riaditeľ NIH Francis Collins, ktorý z funkcie odišiel v decembri 2021, ale naďalej pôsobil ako vedecký poradca prezidenta Joea Bidena, znepokojenie nad tým, že toto prehlásenie „získava veľkú pozornosť“. „Je potrebné ho rýchlo a zničujúco verejne vyvrátiť,“ uvádza sa v e-maile od Collinsa Faucimu z októbra 2020.
Bhattacharya v rámci rozhovoru v relácii „American Thought Leaders“ televízie EpochTV v apríli 2022 uviedol, že politika covid-19 bola „najväčším omylom v oblasti verejného zdravia v histórii“, pričom uviedol priame škody, ktoré spôsobila ekonomike, aj nepriame škody, ktoré spôsobila deťom.
Výskum Kalifornskej univerzity v Riverside zverejnený v marci 2023, zistil, že samotné lockdowny prispeli k viac ako 5 % poklesu HDP v USA a spôsobili 7,5 % pokles spotrebiteľských výdavkov.
Výskum NIH zameraný na vplyv politiky v rámci covidu-19 na deti tiež zistil, že deti prišli o dôležité príležitosti k zásadnej ranej socializácii v prvých piatich rokoch života. Odvtedy NIH zistil výrazný nárast oneskoreného vývoja, porúch učenia a porúch správania u detí.
Bhattacharya pre The Epoch Times uviedol, že tieto a ďalšie škody boli ignorované. Obvinil z toho vysokých zdravotníckych úradníkov, ktorí podľa neho vnútili verejnosti príbeh o jednote lekárov v otázke reakcie na covid-19, ktorá v skutočnosti neexistovala.
Ak bude Bhattacharya vybraný a potvrdený, bude podliehať Kennedymu (ak bude potvrdený aj on). Trumpov kandidát na ministra zdravotníctva prehlásil, že by hneď v prvý deň prepustil asi 600 zamestnancov NIH.
„Musíme konať rýchlo a chceme mať týchto ľudí na mieste 20. januára, aby do 21. januára do kancelárií NIH prišlo 600 ľudí a 600 ľudí odišlo,“ povedal Kennedy 9. novembra na výročnom podujatí Genius Network v Scottsdale v Arizone.
Kennedy v septembri pre The Epoch Times povedal, že nariadi NIH, aby sa zameral na prudký nárast autizmu, autoimunitných ochorení a neurovývinových porúch v posledných desaťročiach.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK