Piatok 22. novembra, 2024
Taliansky kandidát na post výkonného podpredsedu EÚ pre súdržnosť a reformy Raffaele Fitto prichádza na vypočutie v Európskom parlamente v Bruseli 12. novembra 2024. (Foto: NICOLAS TUCAT/AFP via Getty Images)
»

Kontroverzní kandidáti novej Komisie EÚ, ktorí by mali byť potvrdení

Po týždňoch politických ťahaníc dosiahli vedúce politické skupiny v Európskom parlamente dohodu o potvrdení zostávajúcich kandidátov. Európska ľudová strana, sociálni demokrati a liberáli si vzájomne blokovali kandidátov na členov Komisie EÚ pod vedením Ursuly von der Leyenovej.

Plánované nominácie na najvyššie posty v Komisii EÚ môžu byť potvrdené v dostatočnom časovom predstihu. To znamená, že Komisia môže začať pracovať 1. decembra, ako bolo plánované. Informovali o tom médiá v stredu 20. novembra. Po dlhotrvajúcich vzájomných hrozbách blokády Európska ľudová strana (EPP), sociálni demokrati (S&D) a liberáli (ALDE) zrejme dosiahli dohodu.

Sociálni demokrati a liberáli proti Fittovi v Komisii EÚ

Podľa správy sa politické skupiny dohodli na potvrdení tímu, ktorý navrhla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, napriek všetkým výhradám voči jednotlivým kandidátom. Tým by sa otvorila cesta k získaniu potrebnej väčšiny v Parlamente EÚ. Okrem podpredsedov by malo byť možné potvrdiť aj všetkých navrhovaných komisárov EÚ.

Kontroverzné boli až do konca najmä tri osobnosti. Sociálni demokrati, liberáli a zelení boli proti Raffaelovi Fittovi ako podpredsedovi. Tento politik, ktorý má byť zodpovedný za regionálny rozvoj, je členom strany Fratelli d’Italia. Strana premiérky Giorgie Meloniovej vznikla z postfašistickej Alleanza Nazionale.

Jej predchodkyňa, strana založená v roku 1994, mala zasa korene v neofašistickej MSI. Tento politický „rodokmeň“ sa zdal byť pre niektorých poslancov neprijateľný. Samotný Fitto však s procesom transformácie talianskej pravicovej strany nemal nič spoločné. Patril ku kresťanským demokratom a niekoľkým malým, krátko pôsobiacim nástupníckym stranám. Jedna z nich sa v roku 2019 spojila s Fratelli – odvtedy bol Fitto len spoločníkom Meloniovej.

EPP sa ohradzuje voči odporkyni jadrovej energie a ekohrdinke Riberaovej

Na druhej strane sa EPP ohradila voči kandidátke S&D Terese Riberaovej. Tá je v súčasnosti podpredsedníčkou španielskej vlády v Sánchezovom kabinete. V budúcej Komisii EÚ má byť zodpovedná za „ekologickú transformáciu“ a rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie.

Už na začiatku sa proti nej zdvihol odpor. Jej vyhlásenia, že chce ešte ambicióznejšie presadzovať ciele ekologickej dohody, mnohí považovali za porušenie jej slova po tom, ako predsedníčka Komisie von der Leyenová oznámila, že sa bude kontrolovať ich súlad so zdravým hospodárskym vývojom. Riberaová je tiež považovaná za odporkyňu jadrovej energie.

Vo svojom rodnom Španielsku však musela nedávno znášať ostrú kritiku v súvislosti s jej postupom pri riešení októbrových povodní vo Valencii. Až po troch týždňoch prvýkrát vystúpila v parlamente. Odmietla obvinenia, že príslušné varovné služby nevyvodili z údajov o počasí správne závery. Odpovedala, že záplavy boli „dôsledkom klimatických zmien“.

Várhelyi má byť zbavený zodpovednosti za „reprodukčné práva“ a „pandemickú pripravenosť“

Maďar Olivér Várhelyi tiež zatiaľ nezískal potrebnú väčšinu na potvrdenie. Od roku 2019 bol zodpovedný za susedskú politiku a v budúcnosti má prevziať portfólio zdravia a dobrých životných podmienok zvierat. Na ľavici je však kritizovaný za svoj jasný proizraelský postoj.

Poslanci tiež chcú, aby bol zbavený zodpovednosti v oblasti „reprodukčných práv“ a „pandemickej pripravenosti“. Várhelyi, ktorý nemá stranícku príslušnosť, je považovaný za blízkeho Orbánovi a ideologicky nespoľahlivého. Po prvom vypočutí musel odpovedať na ďalšie otázky.

Prodi a Monti varovali pred zlyhaním Komisie EÚ von der Leyen II

Ak nebudú potvrdení všetci kandidáti na najvyššie posty v EÚ, hrozí, že Komisia EÚ von der Leyen II zlyhá. V tejto situácii bývalý taliansky premiér a európsky politik Romano Prodi a Mario Monti dramaticky apelovali na poslancov Európskeho parlamentu.

Fitta aj Riberaovú označili za „kvalifikovaných kandidátov“. Zároveň bolo potrebné „po päťmesačnom období tehotenstva“ vyjadriť Komisii dôveru. Je to podľa nich o to dôležitejšie, že „zmeny v americkej politike nás nútia budovať silnejšiu a jednotnejšiu Európu“.

Po niekoľkých neplodných rozhovoroch medzi vedúcimi predstaviteľmi politických skupín sa teraz má dosiahnuť neformálna dohoda. Sociálni demokrati, kresťanskí demokrati a liberáli sa preto dohodli, že umožnia zatiaľ nepotvrdeným komisárom nastúpiť do funkcie.

EPP sa zaviaže, že nebude spolupracovať s krajnou pravicou

EPP by sa mala zaviazať, že v budúcnosti vytvorí „proeurópsku väčšinu“ s ostatnými dvoma skupinami a nebude spolupracovať s krajne pravicovými skupinami. Na úrovni EÚ však neexistuje žiadna koaličná dohoda – a dohoda by nebola záväzná.

V rámci skupiny S&D preto stále existuje odpor voči Fittovi. Pokiaľ však nedôjde k potvrdeniu kontroverzných návrhov, sú zablokovaní aj ostatní podpredsedovia. Patria k nim Francúz Stéphane Séjourné, Rumunka Roxana Minzantuová, Fínka Henna Virkkunenová a Estónka Kaja Kallasová. Bývalý predseda estónskej vlády sa má stať komisárom pre zahraničné veci.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj