Piatok 22. novembra, 2024
Český Krumlov so svojím úžasným zámkom, nádherným starým mestom a nádherne zachovanou architektúrou. (Foto: Cameron Hewitt, Rick Steves' Europe)
,

Mesto a zámok Český Krumlov ponúka vstupenku do rozprávkovej renesancie (+Foto)

Ležiac menej ako 100 kilometrov od trojitej hranice Českej republiky, Rakúska a Nemecka je Český Krumlov stelesnením architektonického dedičstva celého regiónu. V historickom centre sú ulice a budovy staré mnoho storočí. Väčšie architektonické diela, vrátane dvoch nádherných kláštorov, ešte pridávajú na kráse a historickosti miesta.

Toto rozprávkové mesto s približne 14 000 obyvateľmi leží takmer štyri hodiny južne od Prahy v kopcovitom kraji južných Čiech v idylickej prírodnej krajine. Český Krumlov so svojím nádherným starým mestom, vzácnym barokovým divadlom a farebným zámkom pôsobí ako by sa ho čas ani netýkal.

Srdcom starého mesta je hlavné námestie, ktoré lemuje zmes renesančných a barokových meštianskych domov (všetky postavené na gotických základoch z 12. storočia). McDonald’s sa tu pokúšal získať miesto trikrát, ale zakaždým bol odmietnutý. Múzeum bábok ponúka viac ako 200 pohyblivých výtvorov a modelové javisko, kde si deti každého veku môžu vyskúšať, ako sa ťahá za nitky v ich obľúbenej rozprávke.

Najpôsobivejšou dominantou je zámok Český Krumlov. 17-hektárový komplex s výhľadom na mesto cez rieku Vltava pozostáva z tých najkrajších prvkov českej renesančnej a barokovej architektúry.

Najstarším je skromný Hrádok z 13. storočia. Rozširovanie komplexu začalo o 100 rokov neskôr, keď český šľachtic Petr z Rožmberka postavil Horný hrad, ktorý je dodnes jeho najväčšou časťou. Vonkajšie obranné múry pochádzajúce približne z rovnakého obdobia neskôr slúžili ako základňa pre ďalšie obytné a skladové budovy.

Dnešnú podobu zámok dostal potom, čo sa od roku 1551 stal hlavným sídlom Viléma z Rožmberka (1535-1592). Vilém bol oddaným mecenášom umenia, literatúry a vzdelanosti a bol odhodlaný urobiť z hradu regionálne kultúrne centrum. V priebehu nasledujúcich 40 rokov bol hrad obnovený a rozšírený v štýle českej renesancie, ktorá kombinovala klasicistickú symetriu a proporcie s farbami a materiálmi gotickej architektúry regiónu. V 16. storočí – v zlatom veku mesta – Český Krumlov hostil umelcov, vedcov a alchymistov z celej Európy.

Rod Rožmberkovcov vládol mestu tri storočia, približne do roku 1600. Posledné významné prístavby a rekonštrukcie pochádzajú zo 17. a 18. storočia. V nadväznosti na české barokové štandardy úzko zodpovedajú talianskym vzorom – sú honosné, dramatické a plynulé. Obmedzené prestavby z 19. storočia v rôznych štýloch dotvorili dnešnú podobu zámku.

Zámok má niekoľko ďalších pamiatok. Nápadne farebná okrúhla veža, na vrchol ktorej vedie 163 schodov, bola postavená na stráženie stredovekého prechodu cez rieku. Medvedia priekopa ukrýva rodinu medveďov hnedých, ktoré sa tu chovajú už od 16. storočia, keď si Rožmberkovci pridali tieto zvieratá do svojho erbu. Záhrada s dĺžkou 2 300 metrov sa pýši zmesou francúzskeho a anglického štýlu. Bola založená v 17. storočí. Šľachtická rodina Eggenbergovcov, nových majiteľov, ju na zvláštne príležitosti nechávala osvetľovať 22 000 olejovými lampami, fakľami a sviečkami.

Najpozoruhodnejšou zaujímavosťou zámku je v súčasnosti najlepšie zachované barokové divadlo na svete, kam hostia chodili na večernú zábavu. Pod javiskom sa nachádzajú zariadenia z dreva a lana, ktoré umožňovali v priebehu niekoľkých sekúnd premiestňovať scény, zatiaľ čo ohňostroje a dym skrývali dianie pred divákmi. V barokovom divadle išlo predovšetkým o melodrámu vytváranú pomocou osvetlenia, perspektívy a zvukových efektov. Na simuláciu desivého vetra, prudkého dažďa a hrozivého hromobitia sa používali stroje. Používanie sviečok a pyrotechniky na špeciálne efekty si však vyžiadalo svoju daň. Európa mala kedysi niekoľko stoviek barokových divadiel, ale väčšina z nich vyhorela. Krumlovské divadlo je jedným z dvoch, ktoré sa zachovali v dobrom stave a sú prístupné turistom (druhé je v Štokholme).

Keď zažijete Český Krumlov, nie je ťažké pochopiť, prečo ide o najväčší turistický magnet Českej republiky mimo Prahy. Vďaka svojej jednoduchej kráse a úžasnej stredovekej atmosfére je Český Krumlov malebným európskym mestečkom, ktoré plánuje navštíviť skutočne mnoho turistov z celého sveta.

Pôvodný prvý a druhý článok

Prečítajte si aj