Štvrtok 21. novembra, 2024
Ropná vrtná veža. Ilustračné foto. Veľké energetické spoločnosti sa kvôli nízkej ziskovosti odvracajú od obnoviteľných zdrojov a vracajú sa späť k vyššej ťažbe ropy a zemného plynu (Pexels/ Ganesh Ramsumair)

BP, Shell či Equinor: európski ropní giganti pribrzďujú dekarbonizačné ambície, potrebujú zisk

Veľké petrochemické spoločnosti ako BP, Shell či Equinor ustupujú od svojich plánov na rozvoj nízkouhlíkových zdrojov energie a vracajú sa k tradičným formám podnikania. Dôvod je prostý.

Ambiciózne plány britskej ropnej spoločnosti BP ustupujú tvrdej realite. Od roku 2020 vykazuje chabé ekonomické výsledky, ceny akcií padajú, a nadnárodný gigant sa preto rozhodol, že sa zbaví zbytočných aktív.

Britská spoločnosť sa teraz snaží vrátiť k svojim koreňom ako veľký hráč na poli ropy a zemného plynu. Generálny riaditeľ Murray Auchincloss tvárou v tvár tlaku investorov začiatkom roka sľúbil, že korporáciu urobí „jednoduchšou, s väčším zameraním a vyššou hodnotou“.

V rámci svojej snahy o zlepšenie výkonu a zvýšenie návratnosti plánuje šéf BP investovať miliardy dolárov do nových ťažieb ropy a zemného plynu, napríklad na americkom pobreží Mexického zálivu a na Strednom východe, informuje Reuters.

Zároveň spoločnosť utlmuje nízkoemisné operácie. Zastavila 18 vodíkových projektov, ktoré boli v ranej fáze, na polovicu osekala vodíkový tím v Londýne a oznámila plány na predaj veterných a solárnych zariadení.

Energetickú transformáciu obmedzujú aj dvaja ďalší giganti v odbore, britský Shell a nórsky Equinor, ktorí obmedzujú vzletné klimatické plány zo začiatku tohto desaťročia, podotýka Reuters.

Za zmenou postoja stoja podľa agentúry dve hlavné udalosti: „energetický šok z ruskej invázie na Ukrajinu a pokles ziskovosti obnoviteľných zdrojov, najmä veterných elektrární na mori, kvôli špirálovito narastajúcim nákladom, problémom s dodávateľskými reťazcami a technickým ťažkostiam“.

Spoločnosť Shell obmedzuje svoje nízkouhlíkové operácie v oblasti veterných elektrární, stiahla sa z energetických trhov v Európe aj Číne a zľavila zo svojich klimatických záväzkov pre redukciu uhlíka na rok 2030. Reuters uvádza, že podľa nemenovaných zdrojov Shell hľadá kupcov pre austrálsku spoločnosť Select Carbon, ktorá sa špecializuje na kompenzáciu uhlíkových emisií.

Korporácia sa skrátka zbavuje tých najmenej zárobkových aktív. Opäť sa tak deje v reakcii na tlak investorov, ktorí chcú vysokú návratnosť. A tú momentálne vidí v rope a zemnom plyne.

Nórsky štátny podnik Equinor, ktorý je od vojny na Ukrajine hlavným európskym dodávateľom zemného plynu a stanovil si cieľ stať sa do roku 2050 bezemisnou spoločnosťou, svoje transformačné plány tiež reviduje.

Podľa Reuters chystá zrušenie niekoľkých zelených projektov, ktoré sú v ranej fáze, a zameriava sa na pokročilejšie projekty veternej energie na mori. V reakcii na žiadosť o komentár Equinor uviedol, že sa prispôsobuje realite trhu.

S obnoviteľnými zdrojmi však ropní a plynoví giganti ešte neskončili. Zameriavajú sa ale na tie, ktoré majú väčší potenciál rýchleho zárobku, napríklad biopalivá, píše Reuters.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj