Amnesty International Slovensko vyzýva vládu na vyšetrenie úmrtia muža po policajnom zákroku v okrese Žilina
Amnesty International Slovensko (AIS) vyzýva vládu SR na bezodkladné, nezávislé a dôsledné vyšetrenie úmrtia muža po sobotňajšom (16. 11.) policajnom zákroku v Tepličke nad Váhom v okrese Žilina. Zároveň žiada systémovú reformu polície založenú na ochrane a rešpekte k ľudským právam vrátane prehodnotenia pravidiel upravujúcich používanie taserov.
„Tasery nie sú bežnými policajnými nástrojmi, ale nebezpečnými a potenciálne smrtiacimi zbraňami. Z nášho terénneho výskumu vyplynulo, že niektorí policajti siahajú po taseroch ako po deeskalačnej technike, aj keď celej polícii by malo byť jasné, že taser nie je deeskalačnou technikou,“ upozornil riaditeľ AIS Rado Sloboda.
Policajti, ktorí majú tasery vo svojej výbave, musia podľa neho absolvovať patričný tréning. Taktiež zariadenie používať výhradne v súlade so zásadami nevyhnutnosti a primeranosti tak, ako to definujú základné princípy OSN pre použitie sily a strelných zbraní.
„Ak osoba prechádza psychickou krízou, pravidlá na použitie tasera voči nej sú ešte prísnejšie. Riziko ohrozenia života pri použití tasera v týchto prípadoch je mimoriadne vysoké aj v súvislosti s tzv. ‚excited delirium‘,“ doplnil Sloboda s tým, že je otázne, či zasahujúci policajt mal tréning a vedel, že použitie tasera v tomto prípade je vysoko rizikové.
Policajti v sobotu v Tepličke nad Váhom použili taser na muža, ktorý so sekerou v ruke ohrozoval okolie. Taser na jeho zastavenie nebol účinný, a tak policajti využili hmaty, chvaty a putá. Osoba podľa hliadky pôsobila dezorientovane, medzičasom upadla do bezvedomia. Oživovanie hliadkou a následne záchranármi skončilo neúspešne.
Ľ. Solák: Policajti postupovali použitím tasera v okrese Žilina správne
Podľa policajného prezidenta Ľubomíra Soláka postupovali policajti správne použitím elektrického paralyzéra, tzv. tasera, voči osobe, ktorá v okrese Žilina ohrozovala okolie so sekerou v ruke. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na pondelkovej tlačovej konferencii. Muž počas sobotného (16. 11.) večerného zákroku upadol do bezvedomia a ani napriek snahe policajtov a privolanej záchranky sa ho nepodarilo oživiť.
Policajný prezident zopakoval, že policajná hliadka po príchode na miesto udalosti osobu so sekerou v ruke opakovane vyzvala, aby upustila od protiprávneho konania, na čo nereagovala. Hliadka preto použila taser, následne hmaty, chvaty a putá. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa skutočnosti stali inak, ako ich popísali policajti vo svojich záznamoch,“ povedal s tým, že policajti aktuálne čerpajú dovolenku. Doplnil, že až znalecké posudky ukážu, či bolo použitie tasera v príčinnej súvislosti s úmrtím.
Solák priblížil, že Policajný zbor používa taser od roku 2021, pričom ide o nesmrtiaci prostriedok. „Spôsobuje neporovnateľne menšiu ujmu ako strelná zbraň. V tomto prípade policajti postupovali správne, daný donucovací prostriedok použili v zastavanej zóne a použitie tohto prostriedku bolo určite lepšie ako použitie zbrane,“ dodal. Taser podľa jeho slov využívajú policajti po celom svete. Prípad úmrtia muža vyšetruje Úrad inšpekčnej služby. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre usmrtenie.
Policajný prezident na pondelkovej tlačovej konferencii informoval aj o nedeľnom (17. 11.) úmrtí 56-ročného muža v cele policajného zaistenia v Galante. Muž mal spôsobiť dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu. „Aj po opakovanej skúške nafúkal 0,90 miligramu na liter,“ ozrejmil Solák s tým, že po lekárskom vyšetrení s kladným posudkom lekára bol muž umiestnený do cely policajného zaistenia. „Počas všetkých úkonov s ním neboli použité žiadne donucovacie prostriedky,“ dodal. V nedeľu popoludní si príslušník všimol, že sa osoba nehýbe. „Vstúpil do cely policajného zaistenia a začalo oživovanie. Bola privolaná rýchla zdravotná pomoc, ktorá v čase 12.45 h konštatovala existus,“ dodal. Aj tento prípad si prevzal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK