Sobota 23. novembra, 2024
Na snímke bociany biele sú v hniezde v obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov. (FOTO TASR - Roman Hanc)

Na Slovensku tento rok hniezdil rekordný počet bocianov bielych

Na území Slovenska tento rok hniezdil rekordný počet bocianov bielych, mimoriadne úspešný bol rok 2024 aj z hľadiska počtu mláďat. Dôvodom je podľa ornitológov globálne otepľovanie aj zmeny v migrácii vtákov. Informovala o tom Zuzana Paulo Lackovičová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

V roku 2024 sa uskutočnilo v poradí už ôsme medzinárodné sčítanie bociana bieleho v areáli jeho hniezdneho rozšírenia. Na Slovensku sčítanie realizovala SOS/BirdLife Slovensko, zapojilo sa do neho približne 300 dobrovoľníkov, zoológov, pracovníkov múzeí a profesionálnych pracovníkov ochrany prírody. Spoločne zaznamenávali jarný prílet bocianov na hniezda, priebeh a úspešnosť hniezdenia či stav hniezd a potrebu ich údržby.

„Dlhodobo bola situácia s bocianom na Slovensku stabilizovaná na počte okolo 1350 obsadených hniezd. V posledných rokoch začal počet hniezd mierne stúpať a v roku 2024 sme napočítali až 1573 obsadených hniezd v 1106 obciach. Z nich na 1344 hniezdach bolo vyvedených 4081 mláďat, čo predstavuje priemerný počet tri mláďatá na hniezdo. Na úspešnej výchove mláďat sa podieľali hlavne bociany vo veku štyri až sedem rokov,“ priblížil hlavný koordinátor sčítania Miroslav Fulín.

Rok 2024 hodnotia ornitológovia ako mimoriadne úspešný pre hniezdenie bociana bieleho na Slovensku. Najvyšší počet, a to 16, obsadených hniezd evidujú v obciach Dlhé nad Cirochou a Radvaň nad Laborcom. Najstarším hniezdiacim bocianom na území Slovenska je šestnásťročná samička v obci Lučivná.

Nárast počtu obsadených bocianích hniezd na Slovensku pripisujú odborníci globálnemu otepľovaniu a s ním súvisiacemu posunu areálu výskytu populácie na severovýchod. „Druhým dôvodom môže byť upustenie bocianov od potreby migrácie až na juh Afriky a zotrvanie vďaka miernym zimám a dostatku potravy na severe, respektíve v strede Afriky,“ vysvetlili ornitológovia s tým, že vysoký počet mláďat na hniezdach u nás tento rok podporila aj bohatá potravná ponuka vo forme vyššieho počtu hrabošov.

Prečítajte si aj