Zelenskyj tvrdí, že s Trumpom pri moci sa vojna na Ukrajine „skončí skôr“
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 15. novembra potvrdil, že vojna jeho krajiny s Ruskom sa po minulotýždňovom víťazstve novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa „skončí skôr“.
Počas celej kampane do roku 2024 Trump a jeho protikandidát, senátor JD Vance (R-Ohio), sľubovali ukončenie ukrajinsko-ruského konfliktu, pričom tvrdili, že Spojené štáty poskytli východoeurópskej krajine príliš veľa finančných prostriedkov, a varovali pred hrozbou jadrovej vojny.
„Samozrejme, s politikou tohto tímu, ktorý teraz bude vládnuť v Bielom dome, sa vojna skončí skôr. Je to ich prístup, ich záväzok voči spoločnosti, a to je pre nich naozaj podstatné,“ povedal Zelenskyj 15. novembra pre ukrajinské spravodajstvo. „Vojna sa skončí, ale nie je stanovený žiadny dátum.“
Zelenskyj uviedol, že jeho úvahy vychádzajú z rozhovorov, ktoré mal s Trumpom.
Na otázku, či bude Trump tlačiť na to, aby Ukrajina rokovala s Ruskom, Zelenskyj povedal, že Ukrajina je „nezávislá krajina“ a že „prístup ‚sadnúť si a počúvať‘ nefunguje“.
Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov 17. novembra uviedol, že Ukrajina bojuje za oslobodenie všetkých území, ktoré Rusko zabralo v uplynulom desaťročí, ako sú územia Donbasu a Krym. „Územná celistvosť je súčasťou našich hodnôt,“ povedal ukrajinský minister na spoločnej tlačovej konferencii so svojím nórskym kolegom v Osle.
Na otázku o správach, že Ukrajina mení svoje ťažisko vo vojne, Umerov povedal, že tieto správy sú nepravdivé, a tvrdil, že sú súčasťou ruského propagandistického úsilia. „Našou prioritou je stále ochrana ľudí, ochrana národa, oslobodenie ľudí od takmer 10-ročnej dočasnej okupácie, takže Krym a Donbas [sú] súčasťou Ukrajiny,“ povedal.
Putin telefonoval so Scholzom
Medzitým ruský prezident Vladimir Putin 15. novembra prvýkrát od decembra 2022 hovoril s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, ako uvádza hovor, ktorý podrobne opísala štátna ruská agentúra TASS. Hovorca nemeckej vlády uviedol, že Scholz vyzval Putina, aby začal rozhovory s Kyjevom, ktoré by otvorili cestu k „spravodlivému a trvalému mieru“.
V hodinovom telefonickom rozhovore Scholz požadoval stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny a potvrdil pokračujúcu podporu Nemecka Ukrajine, uviedol nemecký hovorca. Kremeľ vo vyhlásení, ktoré o telefonáte poskytol agentúre TASS, uviedol, že Putin „poznamenal, že ruská strana nikdy neodmietla a zostáva otvorená obnoveniu rokovaní, ktoré boli prerušené kyjevským režimom“.
Berlín, ktorý sa pred vypuknutím vojny vo februári 2022 spoliehal na ruský plyn, je hlavným finančným podporovateľom Ukrajiny a jej najväčším dodávateľom zbraní po Spojených štátoch, ktorých budúca podpora Kyjevu sa po Trumpovom víťazstve v amerických prezidentských voľbách zdá byť neistá.
Od začiatku vojny Nemecko a ďalšie krajiny Európskej únie uvalilo na Rusko postupné vlny sankcií a prijalo opatrenia na zbavenie sa závislosti od ruskej ropy a plynu.
Odchádzajúci americký minister zahraničných vecí Antony Blinken medzitým minulý týždeň uviedol, že Spojené štáty majú v úmysle posilniť podporu pre Ukrajinu v posledných dvoch mesiacoch Bidenovej vlády a pred oficiálnym nástupom Trumpa do funkcie. „[Budeme] pokračovať v posilňovaní všetkého, čo robíme pre Ukrajinu, aby sme sa uistili, že sa môže účinne brániť proti tejto ruskej agresii,“ povedal Blinken novinárom v bruselskom sídle NATO.
Počas víkendového rozhovoru poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan ponúkol podobný prísľub americkej pomoci Kyjevu. Prezident Joe Biden, ako povedal Sullivan pre CBS News, „bude mať počas nasledujúcich 70 dní príležitosť presvedčiť Kongres a nastupujúcu administratívu, že Spojené štáty by nemali odísť z Ukrajiny, že odchod z Ukrajiny znamená väčšiu nestabilitu v Európe“.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK