V Bratislave a ďalších mestách sa uskutočnilo zhromaždenie pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie (+Video/Foto)
Na Námestie Slovenského národného povstania v Bratislave prišlo pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie odhadom 18-tisíc ľudí. Zhromaždenie organizovali tri opozičné strany – Progresívne Slovensko (PS), Sloboda s solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).
Na úvod si prítomní minútou ticha pripomenuli muža bez domova, ktorý bol policajtom v Košiciach ubitý na smrť. Následne ľudia spoločne spievali pieseň Marty Kubišovej Modlitba pro Martu, ktorá patrí k symbolom Novembra ’89.
Zuzana Mistríková, jedna zo študentských lídrov Novembra 1989 vo svojom prejave uviedla, že ideály, po ktorých ľudia volali na námestiach v roku 1989, sú rovnaké ako tie, pre ktoré prichádzajú ľudia na námestia aj dnes.
V príhovore sa obracala najmä na mladú generáciu, o ktorej je presvedčená, že vyznáva rovnaké hodnoty ako generácie mladých, ktoré tu boli pred ňou. „Sú odhodlaní bojovať za to, čo je pre nich dôležité, za slobodu slova, spravodlivosť, pravdu vo verejnom priestore, slušnosť, ochranu životného prostredia, otvorenú kultúru. To všetko boli veci, za ktoré sme stáli na námestiach pred 35 rokmi, a stojíme tu aj dnes,“ uviedla. Vyjadrila nádej, že Slovensko nebude kráčať dlho po ceste, po ktorej kráča dnes, vedené „agresiou nevzdelaných a neúspešných, ktorí nadobudli pocit, že teraz je ich chvíľa“.
Osobnosť Novembra 1989 a poslanec parlamentu za KDH František Mikloško povedal, že k sviatku i odkazu Nežnej revolúcie, ktoré oslavujú ľudia na námestiach, sa vláda nepridala. Kabinet a premiéra Roberta Fica (Smer-SD) kritizoval za to, že Slovensko „smeruje“ k východným autoritatívnym režimom. „Slovensko však patrí do hodnotového sveta západnej demokracie,“ zdôraznil Mikloško. Prítomných vyzval, aby si uctili nielen odkaz Novembra 1989, ale aj utláčané národy na celom svete, osobitne Ukrajincov, čeliacich ruskej agresii.
Opoziční lídri otvorene hovorili o zhromaždení ako o prejave nesúhlasu s politikou súčasnej vlády, ktorú vinia z ignorovania a neúcty odkazu Novembra 1989. Zároveň deklarovali, že práve Nežná revolúcia je symbolom možnej zmeny. „Je dôkazom, že solidarita, odvaha a jednota dokáže prekonať nenávisť a nespravodlivosť,“ vyhlásil predseda SaS Branislav Gröhling.
Predseda KDH Milan Majerský zdôraznil dôležitosť ochoty spojiť sa pre spoločné dobro. „Dnes tu nie sme preto, čo nás rozdeľuje, sme tu preto, aby sme spoločne mohli snívať sen o kvalitnej a slušnej krajine, kde chceme žiť,“ upozornil.
Neúspešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok, ktorý sa pripojil k PS, zvýraznil tri slová, ktoré sú pre neho symptomatické pre November 1989 i súčasnosť – odhodlanie, slušnosť a nádej. „Odhodlanie v tom, že sa nezmierime s tým, ako upadá Slovensko, slušnosť v tom, že rozhorčenie nad súčasným stavom prejavíme kultivovane a s rešpektom voči ostatným a nádej preto, aby sme sa nevzdali toho, že Slovensko môže byť lepšie,“ zdôraznil.
Na odhodlanie po zmenách sa spolieha aj líder PS Michal Šimečka. „Pravda a láska nikdy nevyjdú z módy, pretože Slovensko je a bude národom slobodných ľudí, ktorí nebudú ticho. Akákoľvek moc, ktorá by ich chcela umlčať, nakoniec prehrá,“ zdôraznil.
Väčšie či menšie spomienkové podujatia sa konali aj v ďalších mestách po celom Slovensku.
Hnutie Slovensko na soc. sieti uviedlo, že večer pri Bráne slobody na Devíne bol dôkazom, že odkaz 17. novembra žije v každom z nás. „Skvelá atmosféra, silné slová a jednota všetkých prítomných ukázali, že náš boj za demokraciu a spravodlivosť má zmysel. Spoločne sme si pripomenuli odvahu tých, ktorí sa postavili za slobodu, a zároveň sme dali jasne najavo, že si ich odkaz vážime a chceme ho chrániť aj pre budúce generácie,“ doplnilo hnutie.
V Nitre sa uskutočnila spomienková akcia v piatok (15. 11.) pri pamätníku na November 89 pred bývalým domom módy organizovaná stranou Demokrati. Pri tejto príležitosti uviedol pre Epoch Times Slovensko podpredseda strany Juraj Šeliga, že táto doba, a konkrétne táto vláda, chce podľa neho prepísať dejiny; chce sa tváriť, ako keby tu November 89 nebol. „Ľudia sa musia postaviť za hodnoty slobody a demokracie, pretože sa tu blíži a plíži nejaká normalizácia, aby sa báli povedať svoj názor a ak ten názor nie je komfortný s tým, čo hovorí vláda, tak majú byť radšej ticho. Preto sme tu dnes, aby sme sa zastali a primomenuli si slobodu a demokraciu a to, že o ňu treba stále bojovať a stále o nej hovoriť,“ dodal Šeliga.