Nedeľa 24. novembra, 2024
Na snímke minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). (Foto: FB / Matúš Šutaj Eštok)

M. Šutaj Eštok odsúdil incident v Košiciach, avizuje opatrenia

Policajt musí v prípade porušenia zákona niesť rovnaké následky za svoje činy ako každý iný človek. Deklaroval to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti s incidentom spojeným s obvinením košického policajta zo zabitia zaistenej osoby. Nad udalosťou vyjadril ľútosť. V tejto súvislosti avizoval zvýšenie intenzity preventívnych školení policajtov aj prípravu projektu telových kamier pri zásahoch. Policajného prezidenta Ľubomíra Soláka sa chce pýtať aj na ďalšie kroky, ktoré plánuje prijať, aby sa podobným situáciám predchádzalo.

„Policajt, ktorý čin spáchal, bol okamžite zaistený Úradom inšpekčnej služby a bolo mu vznesené obvinenie. To však nemôže stačiť. Neuspokojím sa s jednoduchým uzavretím situácie, keď vinníka postihne spravodlivý trest. Takýmto situáciám musíme hlavne predchádzať. A práve preto sme od môjho nástupu zvýšili intenzitu preventívnych školení policajtov, kde sa policajti školia, ako správne reagovať vo vypätých situáciách, a rovnako pripravujeme projekt telových kamier, ktoré budú monitorovať zásahy policajtov,“ skonštatoval na sociálnej sieti.

Incident v Košiciach nemá podľa slov šéfa rezortu vnútra nič spoločné s prácou čestného policajta. „Uvedomujem si zodpovednosť, akú si policajti každý deň so sebou do práce prinášajú. Uvedomujem si aj psychickú náročnosť ich povolania. Nikdy však nebudem zatvárať oči pred tým, keď niekto zneužije svoje postavenie voči slabšiemu človeku. Ako som povedal, zákon bude platiť rovnako pre každého,“ dodal.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) obvinil košického policajta z obzvlášť závažného zločinu zabitia. Ten mal podľa vyšetrovateľa ÚIS počas služby 5. novembra spôsobiť osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici na druhý deň podľahla. Obvinenému hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody.

Ombudsman je zhrozený z podozrenia z policajnej brutality v Košiciach

Ombudsman Róbert Dobrovodský je zhrozený z podozrenia z policajnej brutality. Verí, že incident spojený s obvinením košického policajta zo zabitia zaistenej osoby príslušné zložky polície objasnia. Hovorí o potrebe zabezpečovania videozáznamu policajných akcií, pri ktorých sa predpokladá použitie donucovacích prostriedkov. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na sociálnej sieti.

„Som zhrozený, keď v predvečer 35. výročia Dňa boja za slobodu a demokraciu, keď sa spoločnosť zhodla na tom, že dôjde k obmedzeniu svojvôle represívnych zložiek moci, sa musím dozvedieť o podozrení z policajnej brutality. Ľudskoprávny dohľad nad výkonom exekutívnej moci v našom štáte je jednou z mojich priorít. Exekutíva a polícia má monopol na násilie nie preto, aby ľuďom ubližovala, ale preto, aby ich chránila pred kriminalitou,“ poznamenal.

Verejný ochranca práv v tejto súvislosti zároveň upozornil na to, že treba zabezpečiť, aby polícia z každej plánovanej akcie, v ktorej už pri jej príprave predpokladá použitie donucovacích prostriedkov, zabezpečila videozáznam o jej priebehu.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) obvinil košického policajta z obzvlášť závažného zločinu zabitia. Ten mal podľa vyšetrovateľa ÚIS počas služby 5. novembra spôsobiť osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici na druhý deň podľahla. Obvinenému hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody.

PS volá po riešení problému násilia v polícii, KDH chce iniciovať výbor

Opozícia upozorňuje na incident spojený s obvinením policajta zo zabitia zaistenej osoby. Hnutie PS apeluje na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), aby riešil problém násilia v polícii. KDH chce zase v tejto súvislosti iniciovať zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru.

„Je nemysliteľné, aby sa ľudia museli báť zneužitia fyzickej sily zo strany tých, ktorí ich majú chrániť. V Košiciach sme svedkami takéhoto konania opakovane a zjavne ide o systémový problém. Pokiaľ ho minister Šutaj Eštok nezačne okamžite riešiť, môže to nenávratne poškodiť dôveru ľudí v políciu,“ skonštatovala poslankyňa Národnej rady (NR) SR Zuzana Mesterová (PS).

Predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková (PS) upozornila na to, že problém je zjavne systémový. „Ak chceme predísť opakovaniu tohto strašného scenára, minister vnútra by ho mal okamžite riešiť. Tejto neprijateľnej situácii sa budeme venovať aj na najbližšej schôdzi ľudskoprávneho výboru, kam sme prizvali aj ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka,“ povedala.

K incidentu sa vyjadrili aj kresťanskí demokrati. Apelovali na jeho dôsledné prešetrenie a vyvodenie zodpovednosti v čo najkratšom čase. Hovorili aj o množiacich sa prípadoch policajnej brutality. „Situácia v Policajnom zbore po zmenách vykonaných ministrom vnútra Šutajom Eštokom je alarmujúca. Minister sa venuje normalizácii a čistkám v polícii, ale nerieši oslabenie schopnosti štátu chrániť svojich občanov,“ podotkli.

V tejto súvislosti avizovali aj iniciovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru. Budú žiadať o účasť Šutaja Eštoka aj policajného prezidenta Ľubomíra Soláka. „Aby vysvetlili príčiny týchto konaní policajtov a navrhli riešenia tejto bezprecedentnej situácie,“ dodalo KDH.

Zo situácie je znepokojená aj poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ). „Policajné násilie je v demokratickom a právnom štáte neprípustné a je plnou zodpovednosťou ministra vnútra a prezidenta Policajného zboru zabezpečiť, aby polícia fungovala profesionálne a striktne dodržiavala zákon. Očakávam, že minister so svojimi podriadenými občanom tejto krajiny vysvetlia opakujúcu sa policajnú brutalitu a dokážu aj vyvodiť zodpovednosť,“ vyhlásila.

Prečítajte si aj