Únia miest Slovenska: Posun účinnosti povinnosti zavedenia mechanicko-biologickej úpravy odpadov nás prekvapil
Posun účinnosti povinnosti mechanicko-biologickej úpravy (MBÚ) odpadov prekvapil Úniu miest Slovenska (ÚMS). Poukazuje pritom na možné finančné následky pre Slovensko, ktoré môžu mať vplyv na občanov. Uviedla to hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
„Obávame sa, že poslanci, ktorí hlasovali za túto zmenu, nezohľadnili všetky súvislosti a možné negatívne vplyvy,“ skonštatovala Piršelová. Pripomenula, že v minulosti chýbala infraštruktúra a kapacity na MBÚ, preto bol odklad povinnosti nevyhnutný. V súčasnosti je podľa hovorkyne možné pokryť viac ako 80 percent trhu, Združenie miest a obcí Slovenska a ÚMS pripravovali mestá na plnenie povinnosti.
„ÚMS niekoľkokrát upozornila, že mechanicko-biologická úprava odpadov, ako bola definovaná v legislatíve, nemusí byť najlepším riešením. Napriek tomu sme tento krok akceptovali. Mestá sa intenzívne pripravovali na jeho plnenie,“ uviedla hovorkyňa. Samosprávy stále čakajú na kľúčové informácie, najmä o výške poplatkov za ukladanie odpadov, ktoré určuje vláda. „Tieto informácie sú nevyhnutné, aby sme mohli rozhodnúť, či bude úprava reálna alebo sa naďalej oplatí ukladať odpad na skládky,“ poznamenala Piršelová.
V pondelok (11. 11.) preto požiadali ministerstvo životného prostredia o urýchlené poskytnutie týchto informácií. Bez nich sú mestá podľa hovorkyne na mŕtvom bode a nevedia pokračovať v prípravách.
Minulý týždeň v parlamente prešiel pozmeňujúci návrh z dielne Hlasu-SD cez novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Oddiali sa ním termín účinnosti povinného zavedenia mechanicko-biologickej úpravy odpadu o dva roky, teda platiť bude od 1. januára 2027. Obce, ktoré už môžu splniť túto povinnosť, môžu k úprave pristúpiť od 1. januára 2025. Strana hovorí o potrebe pomoci obciam v čase zvýšených výdavkov.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) rešpektuje rozhodnutie poslancov. Upozornil však, že prijatá zmena spôsobí, že Slovensko ostane najväčšou „skládkovacou veľmocou“ Európskej únie. Podľa ministra budeme ešte viac čeliť problémom.
Slovensko zaviedlo túto povinnosť pôvodne od 1. januára 2021. Následne sa termín posúval. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK