Nie je cukor ako cukor. Na ktorý si dávať pozor?
Cukor je pre naše telo životne dôležitý. Slúži ako primárny zdroj energie pre každú bunku v tele a väčšina potravín, ktoré konzumujeme, sa štiepi na rôzne cukry. Mozgové bunky ho potrebujú najviac. „Mozog je energeticky najnáročnejší orgán, ktorý spotrebuje približne polovicu všetkej energie z cukru v tele,“ povedala pre Epoch Times klinická psychologička z Philadelphie Jessica Russová.
Prírodný cukor v rozumnom množstve je pre náš organizmus nevyhnutný. Na čo si však musíme dávať pozor, je voľný cukor, najmä priemyselne spracovaný cukor, ktorého dnes konzumujeme najviac a ktorý sa pridáva do potravín, kde by sme ho nevyhnutne nehľadali, napríklad do nesladeného pečiva alebo čipsov.
Prečo príliš veľa cukru škodí
Účinok cukru na mozog je podobný drogám a vedie k produkcii dopamínu, ktorý prináša potešenie. Rafinovaný cukor môže spôsobovať závislosť tak, ako to prírodný cukor v ovocí a iných potravinách nedokáže.
„Keď nadmerne konzumujete cukor, nastavíte obvody mozgových odmien negatívnym smerom, podobne ako keď užívate heroín,“ vysvetlil pre Epoch Times Kenneth Blum, profesor na Fakulte biomedicínskych vied na Western University of Health Sciences.
Nejde však len o návykovosť. Nadmerná konzumácia voľných cukrov prispieva k chronickým zápalom nízkeho stupňa a autoimunitným ochoreniam a zvyšuje riziko obezity, cukrovky, srdcových ochorení a celého radu ďalších chorôb.
„Ľudia, ktorí konzumujú veľa cukru alebo sladkých nealkoholických nápojov, majú vyššie riziko reumatoidnej artritídy,“ povedal pre Epoch Times Ranjeny Thomas, profesor reumatológie na Frazerovom inštitúte na Queenslandskej univerzite.
Štúdia zahŕňajúca takmer 2 000 detí s vysokým genetickým rizikom vzniku cukrovky 1. typu odhalila, že medzi deťmi s inzulínovými autoprotilátkami majú deti s vyšším príjmom cukru výrazne vyššie riziko vzniku cukrovky 1. typu, a to až o 75 % v porovnaní s deťmi s nízkym príjmom cukru. Medzi deťmi s rizikovými génmi bolo toto riziko zvýšené o 84 %.
Cukor, najmä cukor v nápojoch, tiež prispieva k vzniku zubného kazu. Voľný cukor totiž podporuje baktérie v ústach, ktoré spôsobujú zubný kaz. To však nie je všetko. Nadmerná konzumácia cukru môže zvýšiť počet škodlivých baktérií v ústach a toxíny uvoľňované týmito škodlivými baktériami môžu prejsť cez mandle do mozgu, do krvného obehu, kde môžu spôsobovať autoimunitné ochorenia, alebo sa môžu dostať do čriev, čo môže viesť k črevným zápalom, povedal pre Epoch Times Aristo Vojdani, klinický profesor na katedre preventívnej medicíny na Loma Linda University v Kalifornii a zakladateľ laboratória Immunosciences Lab.
Španielska štúdia publikovaná v Clinical Nutrition v roku 2021 zahŕňajúcej viac ako 7 000 účastníkov, zistila, že na každých ďalších 5 gramov cukru denne skonzumovaného v tekutej forme sa výskyt rakoviny zvýšil o 8 %. U ľudí s najvyšším príjmom sladených nápojov bol zaznamenaný nárast o 46 %. Plechovka sladeného perlivého nápoja zvyčajne obsahuje 30 až 45 gramov cukru.
Profesor Lewis Cantley, biológ a profesor bunkovej biológie na Harvard Medical School, povedal pre Epoch Times, že v posledných rokoch došlo k „dramatickému nárastu“ rakoviny hrubého čreva a konečníka u mladšej populácie, čo súvisí s prudkým nárastom množstva fruktózovo-glukózového sirupu, ktorý ľudia začali konzumovať v poslednom polstoročí.
Tekutý cukor z ovocia škodí tiež
Rafinovaný, t. j. spracovaný cukor by nemal tvoriť viac ako 10 % nášho denného energetického príjmu, varuje Eliška Selingerová, epidemiologička z českého Štátneho zdravotného ústavu, ktorá sa špecializuje na výživu a stravovanie.
Pre dospelého človeka to zodpovedá približne 50 gramom cukru. Niektorí odborníci hovoria o ešte nižších hodnotách alebo dokonca o úplnom vynechaní umelého cukru. „Vaše telo nepotrebuje žiadny pridaný cukor,“ povedal pre Epoch Times doktor Jason Fung, nefrológ špecializujúci sa na liečbu cukrovky 2. typu.
Voľný cukor však nemusí pochádzať len z obchodu. Môže to byť cukor, ktorý nie je viazaný v celých potravinách, napríklad v rôznych ovocných šťavách. „Jeden taký 200 ml pohár džúsu obsahuje takmer 20 g cukru,“ vysvetľuje Selinger a dodáva: „To je to isté ako sladká malinovka.“
V džúse sú síce nejaké vitamíny, tie to ale nezachránia, varuje odborník zo Štátneho zdravotného ústavu. „Áno, ovocie je zdravé, ale ak pijeme len šťavu, dostávame predovšetkým veľkú dávku voľného cukru,“ poznamenal Selinger.
Rovnaký názor zastáva aj Lorenzo Cohen, profesor integratívnej medicíny na MD Anderson Cancer Center a autor knihy Anticancer Living (Protirakovinoý život). Ovocná šťava podľa neho koncentruje cukry z viacerých druhov ovocia a zároveň filtruje vlákninu. Vypiť pohár jablkovej šťavy je ako skonzumovať cukor z 3-4 jabĺk naraz, poznamenal.
Profesor Cohen objasnil, že sa výskumom zistilo, že konzumácia tekutých cukrov je spojená s výraznejším zvýšením rizika vzniku rakoviny ako konzumácia pevných cukrov, najmä tekutej fruktózy a fruktózy v ovocných šťavách. Fruktóza v spracovaných potravinách a nápojoch sa líši od fruktózy v skutočnom ovocí. Keď zjete jablko, skonzumujete malé množstvo fruktózy s vlákninou, ktorá spomaľuje trávenie, uviedol Cohen.
Ako zdravo sladiť?
Ak ste smädní, je lepšie dať si napr. celý pomaranč a vodu na zapitie, radí Eliška Selingerová. „Celé ovocie nás viac zasýti a nezjeme toľko cukru.“ Ako základ pitného režimu odporúča vodu, čaj a kávu, ale vždy bez cukru.
Aby sme sa vyhli nadmerným dávkam cukru, môžeme si na sladenie zvoliť niektoré zdravšie alternatívy, napríklad tisícročiami osvedčený med. Hoci je med vďaka obsahu fruktózy sladší ako cukor, má nižší glykemický index a neobsahuje toľko kalórií ako rafinovaný cukor.
Štúdie na zvieratách a ľuďoch preukázali, že na rozdiel od priemyselne vyrábaného cukru med znižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje inzulínovú rezistenciu alebo znižuje hladinu cholesterolu.
Sladkosť medu pochádza z jeho vysokého obsahu fruktózy. Tento prírodný cukor má zlú povesť, ktorá však nemusí byť opodstatnená. Vedci z Torontskej univerzity uverejnili v časopise The American Journal of Clinical Nutrition štúdiu, v ktorej preskúmali 169 klinických štúdií o fruktóze.
Dospeli k záveru, že prirodzene sa vyskytujúca fruktóza v ovocí a mede zrejme neprispieva k priberaniu na váhe a dokonca môže pozitívne ovplyvňovať chudnutie.
Jeremy Kortmansky, docent lekárskej onkológie na Yale School of Medicine a klinický riaditeľ oddelenia gastrointestinálnej lekárskej onkológie v Yale Cancer Center, má túto radu pre ľudí, ktorí chcú mať príjem cukru pod kontrolou: „Odporúčam, aby sa rizikoví ľudia zamerali na stravu s nízkym obsahom pridaného cukru a potom na životný štýl s vysokou fyzickou aktivitou.“
Pôvodný článok