Pondelok 25. novembra, 2024
Na snímke zľava podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Žiga (Hlas-SD) pri prevzatí zápisnice o výsledku prezidentských volieb. Zápisnicu mu odovzdal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda. (Foto: Národná rada Slovenskej republiky / FB)

NZK: Nominant Hlasu Burda podržal ministra Šutaja Eštoka. Máme obavy o nezávislosť štátnej volebnej komisie

Komisia, ktorej predsedá nominant Hlasu Eduard Burda sa zaoberala podnetom neziskových organizácií. Týkal sa podozrenia z porušenia zákona o volebnej kampani. Dopustiť sa ho mal Matúš Šutaj Eštok, keď krátko pred voľbami sponzoroval príspevky očierňujúce Ivana Korčoka. Komisia, ktorá má dohliadať na férové voľby skonštatovala, že „nemôže zasahovať do kompetencií iných štátnych orgánov“.

Neziskové organizácie sa na komisiu obrátili potom, čo v Eštokov prospech rozhodol jemu podriadený Okresný úrad Bratislava. Jeho rozhodnutie mimovládky označili za absurdné a nelogické. Tvrdil totiž, že minister príspevky nezdieľal s cieľom ovplyvniť rozhodnutie voličov.

„Máme vážne pochybnosti o nezávislosti oboch úradov. Ide o úplne očividný prípad porušenia zákona o volebnej kampani, ktorí vidia všetci okrem kompetentných orgánov,“ uvádza riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

„Je na zamyslenie, na čom nám je volebná komisia, keď podľa vlastných slov nemá kompetenciu ani len vydať stanovisko k zdokladovanému podozreniu z flagrantného porušenia zákona o volebnej kampani,“ hodnotí právnik Nadácie Ľubomír Daňko.

Takéto rozhodnutie podľa Nadácie ukazujú, že pravidlá na Slovensku neplatia pre všetkých rovnako. „Vyzerá to tak, že pokiaľ máte svojich ľudí na správnych miestach, môžete podvádzať dokonca aj pri prezidentských voľbách,“ uvádza Nadácia.

Podľa informácií Denníka N s uznesením nesúhlasil ani člen komisie a bývalý ústavný sudca Ladislav Orosz. „Nepochybne išlo o porušenie zákazu viesť volebnú kampaň fyzickými osobami. Okresný úrad podľa môjho názoru absurdným spôsobom vyhodnotil skutkový stav,“ hovorí.

Nadácia Zastavme korupciu pripomína, že spolu s ďalšími neziskovkami MEMO 98 a Transparency International Slovensko sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala rozhodnutie okresného úradu.

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.

Prečítajte si aj